• şimdi muhterem okur, ben yıllardır gece yemek yerim, acımam, üzülmem, çekinmem, yerim. işin kompetanı oldum. evimden 50 km. uzaktaki kokoreçci bile tanır beni, dürümcülerle sıkı ahbaplığım vardır, en iyi tuzlama nerde içilir hürriyet 10'u siktir et gel ben sana anlatırım, gecenin üçünde evden çıkıp kokoreç yemek benim için zevktir vs vs...

demek istediğim hani yaladım yuttum bu olayı ve kararımı verdim; gece en güzeli kahvaltı, vallahi de billahi de kahvaltı. kıracaksın yumurtayı sahana, küçük bir tavada da bir kaç dilim pastırma gevreteceksin*, peynir, zeytin, tereyağ, bal, domates, salatalık ohhhhşşşş çayı da demleyeceksin yanına...

evet biraz zahmetli ama değiyor sevgili okur.

bir de tabi bunu yapabilmek için her gece içmeyi bırakmak gerekiyor, yeniden doğmuş gibiyim lan...
  • bu varya harbiden garip bir durumdur. dolapta yemek de olsa, yemeksepeti'nde acik mekanlar da gorulse, kokorecci hemen apartmanin karsisinda da olsa, adamin cani tulum peyniri ile cay cekti mi yalan olur hepsi. normalde cok usengec olan bir insan bile bir anda buzdolabini bosaltir mutfak masasinin uzerine..
    "hmm, simdii; bir dilim tulum, dur zeytin iyi gider bunun yanina, ooo yumurta kaynatim bir tane agzima layik, ulan bunun yanina da bal yarasir ha, anaam bir-iki surum de ramayag yiyim; eh caysiz da gitmez simdi bunlar.."
    afiyet olsun, yarasin keyif insanlarina*..
  • brunch kelimesinin üretim şeklinden hareketle bright diye adlandırılası.

(bkz: götünüzden element uydurmayın)
  • kardeşimle eşlik etmeye bayıldığımız, anneannemin en meşhur kış öğünüydü.
    sobanın üzerinde kıtır kıtır olmuş ekmek dilimlerimize yağ sürer, uzun süre yerden kalkmayacak olan soframıza kurulurduk.
    sofrada eksik bir şey fark edildiyse, mutfak soğuk olduğundan hiç gidip almak istemezdik, ama gene de koştur koştur alır getirirdik.
    tadını hiç bir zaman unutmayacağımız kıymetli kahvaltıdır.
  • sağlık açısından, light beyaz peynir ve yumurta beyazı ile yapılabilir. ekmek kesinlikle opsiyonel değildir. ama sen gidip, çıtır ekmeğin arasına tam yağlı beyaz peyniri koyup, jambon ile kombine edersen olmaz o iş. şimdi diyecekler ki, niye özendiriyorsun? aga yemiyecek adamın önüne koysan yemez, yiyecek adamıda ıssız adaya bıraksan olmaz o iş.
  • (bkz: sahur)
  • eve geç saatlerde gelen karnı aç babanın "geç geldim kimseyi uyandırmadan bir şeyler atıştırıp yatayım" diye içinden geçirerek yaptığı kahvaltıdır. aynı zamanda ikinci öğretimde okuyup güneşin doğuşuyla yatan üniversite öğrencilerinin de vazgeçilmezlerindendir. hem malzeme sıkıntısı çekmeden hem de yapışı kolay olan menemen yetişir açlıktan guruldayan karnın imdadına.. yanında da çay varsa, ohh mis.
  • önce yemek sonra kahve sonra uyku sıralamasını yakalama hadisesidir.
    uyku altı kahve ve kahve altı (kahvaltı) yemek eylemlerinin uygun sıra ile gerçekleştirilmesidir.
  • halk arasında kendisine yatsılık denir. müthiş keyiflidir. hele bunun gece 3te fırından sıcak pide alınıp yapılanı vardır ki tadına doyum olmaz
    ailecek pek severiz. yanına da genelde tereyağlı, biberli yumurta yaparız.
hesabın var mı? giriş yap