şükela:  tümü | bugün soru sor
 • istanbul için yeni nesil "mahalle bekçisi" uygulamasıdır. 15 sene yaşadığımız mahallelerde, yer yer nezih diye adlandırdığımız semtlerde dahi artık saçma sapan tipler tarafından önümüzün kesildiği şu dönemlerde oldukça yerinde ve güzel bir karar olmuştur.

  https://www.cnnturk.com/…rin-aksam-dudugunu-calacak

  edit: işlemi doğru buluyor olmam, adabıyla, vatandaşa sorun çıkartmadan uygulandığı sürecedir. hoş, memleketimizde ne doğru düzgün gidiyor ki bu gitsin? derseniz haklısınız. umarım gerektiği gibi, doğru şekilde uygulanır
 • gece vakitleri sokaklarda 2 kisi olarak yaya devriye atacak personeldir.

  (bkz: bekci) nin adi gece kartallari olmus bu arada
 • 15 sene yaşadığımız mahallelerde, yer yer nezih diye adlandırdığımız semtlerde dahi artık saçma sapan tipler tarafından değil, direk devlet görevlileri tarafından önümüzün kesileceği dönemleri başlatacak uygulamadır.
 • devletin yaptığı boş uygulama. mal mal gezecekler gece, kendileri taciz edecek milleti. sonra çizgiden çıkanları mahalleden 5-10 kişi gece vakti dövüp sokak kenarında baygın bırakacak. sonra yine mağdur edebiyatı.

  yalnız silah verilmiş birde. eee o zaman bende başvurayım, kafama göre adam vurayım gece vakti, huzursuzluk çıkardı, şunu yaptı bunu yaptı diyeyim. zaten gece vakti, hangi kamera çekecek, kim şahitlik edecek?
 • (bkz: gestapo)
 • mustafa çalışkan 'dan ilk talimat:

  "silahınızı kullanmakta tereddüt etmeyin"

  link

  sokaklar artık daha güvenli!
 • iyi de neden şaşırdınız diye merak ettiren başlık. zaten istanbul'da uygulanıyordu, şimdi yeniden yürürlüğe girdi. bekçi olması iyidir, bekçi olan yerde kolay kolay it-kopuk dolanamaz. bir nevi site güvenliği gibi düşünün olayı.
  zamanla faydasını görecek ve herkesin memnun kalacağına inandığım uygulama.
 • nasil gundem olmadigini anlamadigim olay.
 • nostaljik ve romantik bir düşüncenin örneği. bildiğimiz gece bekçilerine makyaj yapıp adlarını " kartal " (!) koymuşlar.

  her mahalleye iki bekçiymiş hedef. mahalleliyi/ mahalleyi tanıyan iki bekçi bi yandan olumlu gibi görünsede " fişleme " bu ülkede bu jadar yaygınken insan bi kıllanmıyor değil.

  hem geçti ki o : " gayrımeşru işler karanlıkta yapılır " devri. artık her tür gayrımeşru açık açık gün ışıüında göstere göstere yapılıyor.

  suç oranının düşürülmesinde yada daha güvenli bir ortamın oluşturulmasında etkileri olacağını sanmıyorum.

  kısa süre sonra karakol nöbeti, karakolda götür getir ve evrak işlerine bakar olurlar eski bekçiler gibi.