şükela:  tümü | bugün
  • başı boş dolaşan sokak köpeklerinin bilhassa geceleyin, birbirleriyle de etkileşime geçerek sanki onlardan başka oralarda yaşayan, uyuyan canlı yokmuşçasına var güçleriyle havlaması.
  • anlamak için çok uğraştım ama meşazını aldım kardeşim.
  • yatsı ve sabah ezanında tavan yapar bu havlamalar.. it sürülerinin şehir yaşamında ne işi var anlamam. hayvanlara da eziyet..
    popülasyon kontrol altına alınmalı. sahiplenilmeyen köpek uyutulmalıdır.
  • bana sokakta grup halinde gezen serserileri hatırlatan şey.
    grup halindeyken hepsi "aslan" ama tek başlarınayken süt dökmüş kedi gibiler.
  • peki siz onların ormanlık vs. yerlerine evlerinizi dikerken onlara sordunuz mu ?

(bkz: sözlükte andavalların dolaşması)
    (bkz: hayvan sevmeyen insan da sevemez)
  • vay anasını, yıl olmuş 2017 hala köpeklerin ormanda yaşadığını, doğal yaşam alanlarının ormanlar olduğunu sananlar var.

köpeklerin doğal yaşam ortamları yoktur. ayrıca ormanda yaşayamazlar. çünkü avcılık yetenekleri yoktur. yiyecek bulamadıkları için kısa sürede ölürler. insanlar gidip köpeklerin yaşam alanlarını işgal etmiyorlar. bu aptalca söylemi bırakın artık. köpekler sadece ve sadece insanların yanında ve yiyecekleri insanlar tarafından verilirse yaşayabilirler.

köpeklere bakmanın, beslemenin iki yolu vardır: 1) kişisel sahiplenme: alır evinizde bakarsınız, beslersiniz, hastalığı varsa tedavi ettirirsiniz. bu hayvanın her şeyinden siz sorumlusunuzdur. 2) sahipsiz hayvan barınakları: sahibi, bakıcısı olmayan köpekler burada toplanır ve "uygun" biçimde bakılır . bunun dışında üçüncü bir seçenek, çözüm yoktur.

bu iki yöntem de türkiye'de en saçma şekilde yapılıyor. 1) insanlar sahiplendikleri köpekleri bir süre sonra sokağa salıyorlar. bunu özellikle beyaz yakalı, eğitim ve geliri nispeten yüksek kesim yapıyor. bir hevesle yavru alıp (hem de hediye olarak!) sonra problemler başlayınca bir şekilde kurtulmaya bakıyorlar. sorumsuzca gidip kendi evinden uzak, ormanlık alanlara bırakıyorlar. bir hayvanı yavruyken alıp ölene kadar bakan sayısı çok çok az. 2) barınakların hali çok kötü. burada tutulan çoğu köpeğin hali içler acısı ve uzun yaşayamıyorlar bu ortamda.

köpekleri sokaklarda tutmak, orada beslemek bir çözüm değil. doğru bir yöntem değil. uygar, gelişmiş hiçbir ülkede sokaklarda yüzlerce, binlerce başıboş köpek dolaşmaz. hoşunuza gitse de gitmese de sokakta köpekleri istemeyen, korkan veya başka sebeplerle istemeyen ciddi bir kitle var.

köpekseverlerin köpekleri sokaklarda tutmak, orada beslemek için harcadıkları zaman, para ve enerjiyi biraraya gelerek (ki sadece istanbulda sayıları onbinleri buluyordur) kendi özel barınaklarını kurmaya harcasalardı bu sorun çoktan çözülmüştü. bu onbinlerce kişi ve diğer sempati duyanların bağışlarıyla ve devletten, belediyelerden de alabilecekleri para, katkı ve desteklerle kendi kafalarına göre, hayal ettikleri derecede konforlu, sağlıklı barınakları çok rahat kurabilirler. bu onlara sokaklarda hayvan beslemekten çok daha ucuza gelecektir.

bu ülkenin her kesimi, her şeyi, her bir parçasında olduğu gibi hayvanseverleri de akılsız, becerksiz, ahmak ve bencil. bir sürü hayvan koruma derneği var. bunlar kendi özel barınaklarını kurmayı ve devletten yardım almayı bile en berbat biçimde yapıyorlar. hepsi birbiriyle kavgalı, rant peşinde ve tiksindirici işler yapıyorlar.

bu ülkenin hayansever dernekleri bile bir boka benzemiyor.
    hayvanseverleri de.
  • şehirde yaşayan sığırın biri sahipsiz köpekler uyutulsun diye nasıl yazabilmiş toynağıyla, ben ona şaşırdım.
  • eve dönüyorsan korkutur.. ulen dersin bu ölümü haketmedim.

nerede yaşıyorsa yaşasın, devlet bütçe de ayırsın kabul.. ama şehrin sokaklarında, başıboş olmasınlar bi zahmet.. ulen saldırıyorlar lenn saldırıyorlar !! yoldan geçene saldırıyorlar amk.. yok oyunmuş falan geçin ablacım abicim. sokak köpekleri tehlikeli varlıklar. bu kadar!!

onların yaşam alanı saçmalıklarını da kesiniz. o zaman hun'lar yaşasın avrupa'da.. ostrogotlar geçsin balkanlardan.. pitonlar serilsin caddelerde.. neymiş yaşam alanıymış. saldırıyorlar len saldırıyorlar. sokaklarda caddelerde köpeklerin yeri yok arkadaş. çünkü tehlikeliler !!