• gencligimin saglam bir donemini i$gal etmi$ efsanevi program. 1995 yilinda cuma haric hafta ici her gece, gece yarisi ile 01.30 saatleri arasinda yayinlandi. (hatta beyaz o donem radyokulüp'te 23-01 arasi program yaptigindan ikisi arasinda tercih yapabilmek cok zor olurdu.) sanirim bir sene kadar surdu ve kendisine oldukca saglam bir hayran kitlesi edinmeyi ba$ardi. ucurdum seni tabiri gencligin diline yapi$ti. programa davet edilen konuklar bugunku gibi medya maymunlari, $i$irilmi$ balonlar, yeteneksizlik abideleri degil ba$ariya ula$mi$ sporcular, entelektueller, toplum yapisinin uclarinda yer alan insanlardi. programin asli yapisini konuklar degil izleyici telefonlari olu$turur, okan'in me$hur sadistligi canli yayina bir izleyici baglandiginda ba$lardi. sacmalayan, abuk subuk konu$an, soylecegi bir $ey olmayan, agzinda lafi geveleyen insanlari yayindan elindeki kumandayi kameraya dogru tutup efsane ayakli mikrofonunun hemen arkasinda ziplayarak "ucurdum seni!" diye bagirarak yayindan "kovalardi". insanlar, bugun sikca (ne yazik ki okan'in hali hazirdaki programi da dahil) orneklerini gordugumuz uzere sulula$maya, laubalile$meye degil dogru durust du$unceler uretmeye, yerinde konu$maya gayret ederdi. okan bayulgen seyirciye tanriymi$ gibi davranmak zorunda hissetmedigini, bugune kadar bir cok televizyon programinda televizyon izleyicisine haketmedigi bir paye verildigini, olmayan bir ki$i gibi davranildigini, izleyicinin boyle bir niteligi olmadigini iddia ederdi. bugun beyaz, cem yilmaz, yilmaz erdogan, ceyhun yilmaz, ata demirer gibi ki$ilerin de denedigi mukallit karakterinin ba$rolu oynadigi ve degi$ik bir yorumla sunuldugu ilk ornekti gece ku$u. kendisi kabullenmese de bugunku okan'dan cok farkli bir okan'in eseriydi.
  • beyin fonksiyonları gece kuşu olmayanlardan farklı olan insanlar grubudur. genelde düzensiz bir yaşam sürdürmekle suçlansalar da uyku problemleri çoğu zaman kendi seçimleri değildir ve okulların, işyerlerinin "sabah 8 akşam 5" sistemine göre tertiplenmiş olması gece kuşlarının dezavantajınadır.

normal bir biyolojik saate sahip olmamanızın çok fazla yolu olabilir. biyolojik saat ritminin oluşumunda hem pozitif feedback mekanizmaları, hem de negatif feedback mekanizmaları etkilidir. vücudun bir uyarana karşı tepkisini arttırmasına devam ettiren mekanizmalara pozitif feedback, olumsuz bir geri besleme yanıtı ile dengeyi koruyan mekanizmalara ise negatif feedback mekanizmaları diyoruz. bunu basit analojiler ile açmak gerekirse: karlı bir dağdan yuvarlanan bir kar topu, yuvarlandıkça daha çok büyüyecek, daha çok büyüdükçe gravitasyonun etkisi ile daha fazla hızlanacak, önüne bir engel çıkana dek daha güçlü olacaktır. bu pozitif feedbacktir. evinizdeki termostatın ısı üretmesi için ısıtıcıya mesaj vermesi, üretilen ısının termostata geri dönüşü ve ısıtıcıyı uyarmayı durdurması, sıcaklık termostatın ayarlandığı noktanın altına düşerse ısıtıcının tekrar uyarılması ise negatif feedbacktir.

insanların uyku döngülerinde transkripsiyonu ve translasyonu kritik rol oynayan çeşitli bileşenler mevcuttur. transkripsiyon faktörlerinden clock veya npas2 ve arntl/bmal1 veya arntl2/bmal2 feedbackin pozitif kolunu oluştururken transkripsiyonel represör olan per1, per2, per3 ve cry1, cry2 negatif kolunu oluşturur. haliyle bu bileşenlerin kodlandığı genlerin mutasyona uğraması gibi bir durum sizi bir uyku bozukluğu ile karşı karşıya bırakabilir.

gecikmiş uyku fazı tipi uyku bozukluğu (bkz: dspd) olanlarda cry-1 (#89607664) geninin mutasyona uğradığının görülmesi buna bir örnektir. cry-1 sirkadiyen saat genidir. mutasyona uğradığı takdirde sirkadiyen saat gecikecektir. bunu doğrulayan araştırmalar yapılmıştır:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/articles/pmc5479574/
  • bir ara yatması gereken insan tipi.
  • (bkz: ekşi sözlük gece tayfası)

sözlük kuşu.

donmuş yemek yer. ısıtmaya üşenir.

içkisini şişeden içer. bardak almaya üşenir.

ayakları üşür. terlik giymeye üşenir.

uykusuzdur. uyumaya üşenir.

yalnızdır. çoğalmaya üşenir.

çok üşür. camı kapatmaya ya da bir hırka almaya üşenir.

sözlükte yazar. gerçek hayatta konuşmaya üşenir.

herkesi düşünür. kendini düşünmeye üşenir.

gece kuşudur. uçmaya üşenir.
  • okan bayülgen'in büyüttüğü nesle ilk göz kırpışıdır. ben ilkokul veya hazırlıktaydım mesela gece kuşu izlerken. hey gidi.
  • her gece uyumadan oturup biseyler yapanlara denir. (bkz: sabahlamak)
  • okan bayulgen'i meshur eden programin ismi. (bkz: levent erim)
  • 97-98 yıllarında atv de geceleri okan bayülgen in sunduğu programın ismi*. o yıllarda böylesi bir rahatlığı ekrana taşıyan şahsa* saygı duymak bir bakıma zorunluluktu, öyle de oldu... gece kuşu o yıllarda ekranlarda süregelen kalıpların dışına çıkmayı bilmiş, seyirciye "müşteri daima haklıdır" lafının koskoca bir yalan solduğunu hissettirmiş, stüdyoya inek sokmayı düşünmüş bir programdı...*!!!
  • sözlüğün televizyon version'u gibi bişiydi (yoksa sözlük mu onun internet version'u o tartışılabilir) sonuçta isteyen kişi arayıp televizyonda istediği şeyi söylüyordu... moderatör olarak da bildiğimiz abi vardı, sevdiğimiz programdı çok izledim zamanında...
  • bir ekşi sözlük rozeti. bana bu rozeti vermişler ama türkiye'de gece olduğunda bulunduğum coğrafyada henüz gece olmuyor aslında.

şu an kendimi büyük oyunu bozmuş gibi hissediyorum.

neyse benim de haksız kazancım tek bu olsun.*
hesabın var mı? giriş yap