şükela:  tümü | bugün
 • kenter tiyatrosunun sezona yeni oyunu.

  üç genç kız, babaları ve büyükanneleri, sakin ve uzak bir irlanda kentinde kendi aksak ritimleriyle yaşamlarını sürdürürken, yakınlarda yapılan bir film çekimi ve filmin aktörü birdenbire hayatlarını giriverir.

  yazan rebecca lenkiewicz
  reji mehmet birkiye.
  oyuncular:yıldız kenter,selçuk yöntem,yeşim koçak,demet evgar,elvan boran,umut temizaş,osman sonant
 • 27 kasım - 4 aralık arasında kenter tiyatrosunda 14 aralıkta yayla sanatta seyirciyle buluşacak olan oyun ..
 • başta yıldız kenter ve selçuk yöntem olmak üzere tüm oyuncuların çok iyi olduğu, kent oyuncuları'nın yeni oyunu. oyununun üç kız kardeş, alkolik baba, hafif bunak büyükanne, hiç görmediğimiz ve kızlarını küçük yaşta terkedip gitmiş anne ve dışardan gelen yabancı erkek karakterleri üzerine kurulu yapısı uzaktan uzağa anton çehov tatları da vermekte. temelde kadın karakterler üzerinden yürüyen oyunun yazarının da kadın olduğunu öğrenmek şaşırtıcı değil*.

  ayrıca oyun, dekor kullanımı ve sahneleniş şekliyle de dikakt çekiyor. öncelikle evin odalarını dışardan görüyoruz, daha sonra dekorun dönmesi ile adeta odanın içine giriyoruz. çoğu zaman sahnede aynı anda farklı mekanlarda olan iki olayı birlikte görüyoruz. bu tip bir uygulamada genellikle sahne sol ve sağ olmak üzere ortadan ikiye bölünür ve bir taraf karartılırken olayların sürdüğü taraf aydınlatılır. burada ise sahne, seyirciye uzaklık açısından üçe bölünmüş durumda. örneğin olayların biri evin için seyirciye en uzak seviyede gelişirken, diğer bir olay barda, seyirciye en yakın yerde gelişiyor. o an olayın aktif biçimde gelişmediği kısım ise tamamen karartılmıyor, sadece loş hale getiriliyor. dekor kullanımındaki benzeri yaklaşımlar oyunu klasik tiyatro anlatımından sinemaya yaklaştırıyor.
 • (bkz: kendi kendine şaşırmak)

  --- spoiler ---

  -kız kurusu, evde kaldın işte
  -evde falan kalmadım, bekarım ben
  -ne farkı var ,ikisi de erkeksiz...

  --- spoiler ---
 • -beni sevin orospular!

  oyunun tırmanma bölümüne ait.. muhteşem bir sahneden alıntı(yıldız kenter'den)
 • tüm oyuncularının yerli yerinde olduğu, hepsinin hakkıyla rollerini yaptığı nadide oyun. çok az oyun sahneyle izleyici arasındaki mesafeyi minimuma indirebiliyorken, öyle bir oyundur ki, sahne nerde siz nerdesiniz, oyuncu kim izleyen kim bilemezsiniz. bir yerden sonra boğazınız düğümlenir. eğer yaşa dönüşmüşse düğüm, ilerleyen safhalarda yıldız kenter de ölecek diye ağlamaya başladığınızı fark edebilirsiniz.
 • oyunculugun (ozellikle selcuk yontem'in ve - tabiki - yildiz kenter'in) ve dekorun muhtesem oldugu, ayrica senaryosu da ilginc olan, kisacasi son derece izlenesi kent oyunculari produksuyonu. oyun son derece akici ve ilginc, bolca espri ve one liner (aforizma?) barindiriyor. bir yanda oyun yari dolu salonlara oynanirken diger tarafta organize isler filmini bir milyon kusur insanin izlemesine anlam verememekteyim, o ayri.
 • selçuk yöntemi neden çok başarılı bulduğumu bir kez daha hatırlatan,demet evgarın yıldızlaştığı,yıldız kenterin yine ve yeniden hayran bıraktığı başarılı oyun.
 • demet evgar'ın ciddi yetenekli bir oyuncu olduğunu gösteren, kendisine hayran bıraktıran kenter tiyatrosu'nda sahnelenen oyun.