şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gece uykuda diş gıcırdatanlar için diş hekimi tarafından hazırlanan ve hastanın uyurken taktığı dişlik.
 • tme sorunları için de kullanılıyormuş.
 • eger dis doktorununuz "sizde dis asinmasi var ufak bi plak ile bu sorunu giderecegiz .. acin agzini bi olcu alayim" der ise an itibari ile 150 lira olan nesne.
 • gece plagi, gece dislerini sıkarak uyuyup cene kaslarinin icine eden bireylerin dislerini birbirinden ayirmak icin kullanilan seffaf bir plastik cesididir.sinir stres sahibi bir insan olup geceleri de kendinizi kasip uyuyorsaniz, bir gun ceneniz kitlenmis olarak uyanabilir ve omur boyu dis plagi takmak mecburiyetinde kalip, yasli ninelerin takma disleri gibi her gece takip cikardiginiz igrenc plastik dis kilifi sahibi olabilirsiniz...
 • günde 8 saat x 6 ay boyunca takılmalı, ağızdan çıkardıktan sonra suya konulmalıdır. yoksa daralır sıkar, yeterince sıkı zaten üff. öğürme refleksiniz kuvvetliyse ayvayı yediniz demektir, fena rahatsız ediyormuş meret. bir de plakla damak arasına tükmükler birikiyor, mıç mıç mıç gıcık ediyor insanı. yine de dişleri sağlama almak için takılması gerekiyor mecbur. ayrıca gece plağı tek başına diş sıkmayı önlemeyebilir, bu noktada psikolojik destek alınması faydalı olabilir.

  üniversite hastanelerinde şu anki fiyatı 43 ytl, fazlasına ise gerek yok.
 • ilk kullanıldıgında insana uyku uyutmayan, ama ilk sabahın sonunda dişlerde bir rahatlık ve huzur hissetmenize neden olarak artık hep kullanmak isteyeceginiz bilidiginiz plastik, fiber glass dişlik. alt ceneye takiliyor genelde.
  arada bir camasır sulu bir bardakta bekletmekte fayda var.
 • dile getirmiştim daha önce, sağlam bir eklem problemine sahibim. (bkz: mr/#17728261)

  mr'ın sonucu pek parlak gelmedi. anterior redüksiyonlu disk deplasmanı ve kapsülde minimal yırtık tespit edildi.

  şu aşamada en doğru yaklaşımın "gece plağı kullanımı" olduğu düşünüldü.

  ileriki aşamalarda ortodonti, protez gibi seçenekler var elbet ancak bunlarla can sıkmak istediğimden değil buraya yazmam.

  bazı yanlış bilgiler verilmiş, düzeltmek isterim. doğruları ise pekiştirmek.

  ***

  -gece plağı, bruksizm hastaları için birebirdir, ancak şiddetli bruksizm hastaları plağı dahi kemirebilmektedir. bu kişiler için psikolojik destek endikedir.

  -gece plağı, şeffaf akrilikten yapılır. evet, bildiğiniz, büyükanne/babalarınızın taktığı total protezlerin pembe kısımlarının şeffafı. fırında polimerize olur. her fırına gönderildiğinde, daha fazla büzüşür.

  -gece plağı, kullanılma periyodundan yola çıkılarak isimlendirilmiştir, orijinali splinttir ve 24 saat içinde mümkün olduğu kadar çok kullanılmalıdır. özellikle eklem problemi olan hastalarda.

  -gece plağı, teknisyenden geldiği gibi, uyumlamadan hasta ağzına takmaya çalışan bir hekim tarafından "satılıyorsa", o hekimin götüne sokulmalıdır. doğru plakta, ağız sağa sola kaydırıldığında köpek dişleri temas etmelidir.

  -akrilik, suyun içinde bekletildiğinde/bekletilmediğinde hacimsel bir değişiklik yaşamaz. ancak çok kuru olduğunda ilk takılırken zorluk yaşandığından öyle düşünülür.
 • (bkz: splint)
 • takması değil de, yaptırırken ölçü verme safhası çok eziyetli. içi alçı dolu bir ölçü şeysini üst veya alt dişleriniz bastırıyor dişçi. benim için üst çene daha uygunmuş. bastırınca alçının fazlası geniz kısmına doğru gidiyor ve bastırılamaz bir öğürtü isteği duyuyorsunuz. sert plastikten veya slikondan yapılabiliyormuş. benimki slikondan, plastiğe göre daha yumuşak olduğu için daha kolay takılıyor. 1 ay düzenli kullanan stes sahibi bünyeler, sonrasında stres seviyeleri arttıkça kullanabilirler. aslında ben sadece geceleri takıyorum ama ne zaman stres olduğunuza bağlı olarak gündüzleri de takmanız gerekebilir.