• kuzey kutup dairesi'nin kuzeyinde ve guney kutup dairesi'nin guneyinde gozlemlenebilen gunesin 24 saat batmamasi durumudur. gece gunesi farkli enlemlerde farkli tarih araliklarinda gozlemlenebilir. guney kutup dairesi sinirlarinda yerlesim bolgesi olmadigini gozonune alacak olursak bu doga olayinin gozlemlenebildigi yerlesim bolgeleri alaska, kuzey kanada, gronland, izlanda, rusya'nin en kuzeyindeki bazi yerleskeler, kuzey norvec, isvec ve finlandiya'dir.

edit: izlanda kuzey kutup dairesinin altinda kalmasina ragmen isigin kirilmasindan dolayi kutup cizgisine yakin
    enlemlerde gece gunesi gorulebilir.

onemli: gunese aldanip, kisa kolluyla sokaga cikmamak gerekir. (bkz: ben bunu yaptim)

gorsel destek: bu da gece 12:39'da kisa kolluyla donarak cektigim fotograf.
    http://www.deviantart.com/view/20814807/
  • refik özdek 'in romanıdır. eserde geçen olaylar gerçektir. yazar, bütün olumsuzluklara ve maddi imkansızlıklara rağmen dünya turuna çıkmıayı başarabilmiştir. bu gezi kuzey kutup kuşağından, tahran 'a, tac mahal 'e, ganj kıyılarına kadar maceralara koşan genç bir gazetecenin hikayesidir. herşeyden öte bu roman çok iyi bir aşk romanıdır. çünkü yazar aşkı için kaderin dışında, bütün zorlukları aşmıştır.
  • ilk olarak 1994 yılında basılan refik özdek imzalı roman. beni en çok etkileyen eserler arasına girmiştir. kitap evrensel bir üslup ve derinlikte yazılmasına rağmen henüz türkiye'de bile keşfedilmemiştir. roman özetle bir gezginin aşk dolu hikayesi etrafında döner. hikayede öyle olaylar yaşanır ki, bu kesin gerçekte yaşanmıştır dersiniz, zaten kitabın arkasında da gerçekten yaşanmıştır yazıyor. enteresan bir roman, garip bir hikaye, geç keşfedilmiş bir başyapıt.
  • serinin ilk kitabı olan alacakaranlık kitabının edward’ın ağzından kaleme alınmış hali. yalnız burada şöyle bir durum var ki bella’nın ağzından yazılmış olan kitap 400 sayfayken edward’ın ağzından yazılan kitapsa 709 sayfa. yani aynı konular 300 sayfa daha uzatılarak anlatılmış. zaten bella ve edward zamanlarının çoğunu birlikte geçirdikleri için pek de bir yenilik yok kitapta. tamam edward’ın iç dünyasını anlıyoruz, kendisiyle olan savaşını görüyoruz, belki aile ilişkilerini daha iyi anlıyoruz ve geçmişine hakim oluyoruz ama bu kitap bize zaten bildiğimiz şeyler dışında pek bir şey katmıyor. bu da kitabı okumayı zorlaştırıyor. belki daha kısa tutulsaydı, okuyucuları daha çok etkileyebilirdi.
    benim fikrim, kitap eğer yeniay’da edward’ın italya’da olduğu süreci anlatıyor olsaydı çok daha ilgi çekici ve okuması keyifli bir kitap olurdu fakat bu kitap tekrardan geçilmiyor maalesef. belki yazarın planları arasında yeniay versiyonunu çıkartmak da vardır ama bence ilk kitaptaki başarısızlığı, ikinci kitaba pek çok insanın ön yargıyla yaklaşmasına sebep olacak.
    kitapta güzel bulduğum tek şey kapak tasarımıydı, bence anlatılmak istenen şey güzel anlatılmıştı ama kitabın kapağının güzelliği içeriğin vasatlığını kapatmıyor.

--- spoiler ---

ayrıca değinmeden geçemeyeceğim ki edward bence bencil bir karakter. bella’yı insan olarak sevdiği ve vampir olmasını istemediği için onu dönüştürmüyor, kendinden mahrum bırakıyor, bella’ya ruhsal bir yük bindiriyor. başta bakıldığı zaman edward sonsuzluğunda bella’yı insan bırakıp, ona duyduğu aşkı kendi içinde bastırıp yaşamak istemesi çok cesur ve fedakarca bir hareket olarak gözükse de bella’yı kendinden sırf kendi düşünceleri doğrultusunda uzaklaştırarak büyük bir bencillik yapıyor. zaten yeniay’da edward’ın bella’nın yanında olmadığı zamanda da bella’nın sayısız tehlike atlattığını, kaç defa ölümden döndüğünü gördük.
    yani edward cullen bence 104 yıldır hayatta olan bir karakter için fazlasıyla sığ ve yüzeysel düşünüyor.
    --- spoiler ---

kısacası, okumak için müthiş derecede heyecanlı olduğum bu kitap benim için maalesef tam bir hayal kırıklığıydı.
  • güneş'in circumpolar enlemlerde en düşük ufuk yüksekliğine sahip olduğu zamana denir. bir başka söyleyiş ile alt geçiş konum anına.

güzel bir kaç tane örnek fotoğraf için tıklayınız :p;
    http://slackdaddy.org/…es/midnightsun_0.preview.jpg
    http://yoga108.org/…ages/blog/2006/midnight_sun.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/midnight_sun
  • insomnia filminde de bahsedilmiştir kısa da olsa.
  • benim için büyük hayal kırıklığı olan kitap. kitabın çıktığını duyduğumda çok sevinmiştim. hatta ön satıştan direkt aldım. ama haftalar sonra bitirdim o kadar sıkıcı o kadar bilindik geldi ki anlatamam. kitabı elime aldığımda 16 yaşımdaki ergen kızdım ama o heves kitabı okudukça söndü. yazar sadece yazmış olmak için yazmış. hiç yazmasaymış daha iyi olurmuş.
  • ilginç bir şekilde hiçbir yerde pdf si olmayan kitap.
  • alacakaranlık serisini büyük bir zevkle okumuş, filmlerini defalarca izlemiş olmam nedeniyle büyük bir heyecanla beklediğim kitaptı. yarısına kadar da keyifle okudum diyebilirim. bella’nın bakışından okuduğumuz hikayeyi edward’ın gözünden okumak çok heyecanlandırmıştı. fakat bir yerden sonra ciddi sıkıcı olmaya başladı, bu benim için yaklaşık yarısına tekabül ediyor. şöyle söyleyeyim aşktan soğudum resmen. hangisi daha çok seviyor birbirini, edward’ın ayy kalmamı istiyor o zaman kalayım, yok ben tehlikeliyim onun için gitmeliyim gibi birbirini tekrar eden olayımsılarla bayıyor insanı. ya da ben bu tarz için çok yaşlıyım artık.

sırf diğer karakterlerin iç dünyasını anlayabilmek için okuyup bitireceğim. sanırım kitabın tek güzel yanı bu.

tanım: edward cullen karakterinin gözünden anlatılan alacakaranlık serisinin şimdilik son kitabı.
  • (bkz: midnight sun)
hesabın var mı? giriş yap