şükela:  tümü | bugün
 • 1950'li yıllardan itibaren uygulanagelen ve kırdan kente göçü körükleyen devlet politikaları sonucu, kente göç eden insanların kamu arazilerinde bir gecede yapıp oturdukları, başka dillerde karşılığı olmayan ismini de buradan alan, genelde kır kültürünü yansıtacak biçimde tek katlı ve bahçeli olarak inşa edilen baraka cinsi yapı.
 • adini ansizin, beklenmedik zaman ve yerlerde ortaya cikabilmesine borclu olan konut tipi.
  (bkz: konmak)
 • seksenlere kadar daha cok barinma amacli yapilmis, daha sonra ise ardarda cikan imar aflari sonucu yuksek katli apartmanlara donusup sehir rantindan pay kapma araclarindan biri olmustur.
 • yine de ısrarla
  kapılarında besmele durur.
 • "ankaragücü'nün kale arkası taraftarı kendini 'gecekondu' olarak tarifler. orası gecekondu diye anılır. ismin oluşması hayli uzun bir süreç içerisinde olmuştur aslında. taraftarın bileşiminin 'gecekondulu' ağırlıklı olması bu adı kazandırmıştır ankaragücü'ne"

  http://www.tribundergi.com/article.php?article=224
  (bkz: www tribundergi com)
 • bir sunay akın şiiri;
  " umut dolu
  tarlakuşları
  kentin kıyısına
  hep gece
  kondu "
 • gecekondu kelimesi altyapı yoksunu bir yerde yapılmış derme çatma evleri çağrıştırır, ama deniz kenarında (devlete ait yerlerde) yapılmış lüks villalar da gecekondu kapsamına girmekte. çünkü bir yapının gecekondu olarak adlandırılması için başkasının arazi ya da arsasına konmuş* ve imar planına aykırı inşa edilmiş yapı olması gerekir.

  bir gün gelir de gecekondu kanunu gerçekten uygulanmaya başlanırsa çocuğumu keserim diyerek gecekondu yıkımını durdurmaya çabalayan insanlar, sadece yoksul halktan olmayacak sanırım.
 • yerel secimlerden once buyuk cogunlugu almi$ akp tarafindan "biz gelirsek yikacagiz bunlari" denmi$tir. denmi$tir ama ortada gecekondu yikimi falan yoktur. varsa bile gostermeliktir zira benim cevremdeki onlarca kacak kat ve gecekondu aynen durmaktadir. hazir mevsim de bahardan yaza donerken verilen sozlerini tutsalar da gorsek diyecegim ama... bir kisim saf vatanda$in gozunu boyamak icin "yikimi", oy ugruna alet edilmi$ binalardir bunlar.
 • kaçak yapı.
  bundan 32 yıl önce rahmetli babamın istanbul’a geldiğinde, şu an kalabalık yerleşim yerleri bağ, bahçe ve tarla idi. bizler yeni geldiğimiz şehrin kurallarına uyarak bir apartman dairesine yerleşip, yaşamımızı bu şehirde, şehir kurallarına göre sürdürmeye başladık. ama bizimle bir gelen ya da bizden 30 yıl sonra gelen diğer vatandaşlarımız daha uyanık çıktı. kime neye ait olduğunu bilmeden ya da bilmek istemeden boş alanları işgal ettiler. işgalin ötesinde toprakları yağmalamaya başladılar. bizlerin 30 yıllık çalışması sonucunda bin bir güçlükle sahip olduğumuz evlere onlar haksız ve kolay yoldan sahip oldular. plansız yapıları ile şehrin düzenini bozdular. bu da yetmedi yasal olmayan evlerine yol, su, elektrik gibi hizmetler istediler. çeşitli siyasilerin oy kaygısı nedeniyle bu hizmetler bizim gibi hakka hukuka saygı gösterenlerin vergileri ile yapıldı. sonuç olarak bizler çalışıp tek bir daire sahibi olurken, onlar gecekondu adı altında yıkıp tekrar yaptıkları apartmanları sayesinde zengin olup, bizim vergilerimizle hizmet sahibi oldular..

  insanlarımızda hak ve saygı duygusu olmadığı ve siyasilerimizde de oy kaygısı olduğu sürece bu çark bu şekilde dönmeye devam edecek.

  gecekondu yapanlara da ve bunlara tapu verip hizmet götürenlere de hakkımı helal etmiyorum.