şükela:  tümü | bugün soru sor
  • günlük koşuşturmanın ardından kafanın durulduğu gece saatlerinde düşünmeye fırsat bulan insanın uykusuzluk sebebidir.

    başa gelen olaylar, arkadaş çevresindeki durumlar, sevgili, aile vs her konu buna malzeme olabilir. tek bir "neden?" sorusu genelde 6 saatlik düşünme eyleminin ilk kıvılcımını çıkarır ve uykusuzluk la birleşip durduk yerde gece gece adamın amına koyar.
  • gündüz vassaf'ın "yaşamın anlamı gece duyumsanır ve sorgulanır. kimse bunu öğle yemeği sırasında tartışmaz. yaşam, gecenin konusudur." sözü ile uyuşan durum. (kendisini okuduğumdan değil, böyle bir alıntısını görmüş idim.)
  • hafta sonu evdeydim. ya sen naptin? niye ki ? keske beni de cagirsaydin? bak valla gelirdim......... diye uzar gider. 1 2 hafta hafta daha uzar gider ama sonrasi yalnizlik akabinde bir yerlere sarmadir. en sonunda da hayat sorgulanir can sikintisindan yoksa ayni tas ayni hamam.
  • düzenli bi seks hayatının olmamasından kaynaklanır. sevişince geçer.
  • ışıklar sönüp herkes uykuya daldığında kendiyle başbaşa kalan kişinin, yapacak işinin olmaması üzerine içinde uyanan istektir. uykunun kaçmaması için bir şekilde geçiştirilmesi tavsiye edilir.
  • dus alindiginda had safhaya ulasan durum. hem dustasin, saclarini sampuanladiktan sonraki sureyi hayatin anlamini cozmeye adiyorsun, ustune ustluk gece; sorgulama surecinde combo.
  • uyku yokken yatağa yatıldığında had safhaya ulaşan durum. yorgunluk ve uyku varken o yatağa yatıldığında hayatı sorgulama isteği falan kalmaz, bir tek istek vardır o da bir an önce tatlı uykunun kollarına atlayabilmek.
  • başa gelen her kötü olaylardan sonra gecenin dinginliğine sığınan bireyin kendisi ile hesaplaşmak istemesi ile ilgili bir durumdur. gece kendimizle baş başa kalabildiğimiz nadir zamanları yaratır. düşünceler bir bir açığa çıkar. sorgulamalar, yargılamalar ve hesaplaşmalar başlar. hayatı sorgulama isteği, kendini sorgulamaya dönüşür. uykusuz sorgulamaların sonunda bir bakarsınız ki ne kadar değişirseniz değişin hayat bildiği gibi akar gider ve sizin değiştirebileceğiniz hiç bir şey yoktur hayata dair. bazen de sorular, sorunlar değil, eski bir şarkı çağrıştırır bu sorgulama isteğini. gecede her şey kendinde kalır insanın başkasına geçemez. insanın düşünce yükü biraz daha ağırlaşır gecede. insan kendine yük olur.