şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • sözlüğümüzde istatistikler bölümüne yeni eklenmiş bir kategori. cok begendim. yalnız yakında haftanın en rüküş entryleri de eklenir diye korkmaktayım.
 • güzel olmuş. aldıkları şükelalar da belirtilebilir. belirtilmeyebilir de. ikisi de olur. olur mu olur yani. ayrıca olmaz demeyin şansınızı deneyin var bi de. konuyla alakası var mı bilemem.
 • pek bir şukela istatistik kategorisi, bunun yanında geçen haftanın en nefret edilen entryleri diye başka bir kategori açılsa, hayat bayram olsa...
 • yazarlar arasinda sukelaya endeksli popilist entry girme hevesini arttirabilecek istatistik seysidir. entry sanat icin midir, yoksa halk icin midir? sorunsalini beraberinde getirebilir hafezanallah.
 • armonipolisi'nin bu hafta az kalsin hat trick yapmi$ olacagi kategoridir bu. yuh diyorum.
 • artık 20 dene görünen hedelek.
 • bakıp bakıp "vay ulan, iki tık tık bi şık şık yapıp şu entry'yi ben niye yazamamışım" dedirtir, özellikle az sözcük kullanılanları.
 • bir yazarın kankalarının olmasının, kankalarının yazılarını beğenmesinin ve beğenisini ifade etmesinin, entry'lerinin aralarına katılmaya engel olmaması gereken entry'lerdir.. kaldı ki 5-6 kankanın iyi oy vermesi neticesinde bu listeye girilebiliyorsa binlerce yazar oy verme konusunda duyarsız kalıyor demektir.. bu listeye girmek için -atıyorum- 50-60 oy almak gerekiyorsa bir yazarın 50-60 kankası olduğundan bahsetmek de abesle iştigal olacaktır.. kaldı ki haftada yirmiden fazla entry giren ve kanka desteğini arkasına alan, her entry'si bu kankalarınca şukelalanan bir yazarın yirmi entry'sini de bu listeye sokması gerekir.. listede gördüğümüz fakat beğenmediğimiz bir entry'nin salt kankalarca oylandığı için orada olduğunu düşünürken beraberinde bizim beğenilerimizden farklı beğenilerin de bu durumda payı olabileceğini de düşünmek gerekir.. bu listeye yönelik muhafazakar bakış açısından kurtularak hayatın her alanında olduğu gibi bu noktada da bir değişim yaşanmasının normalliğini kabul etmek gerekir.. bu değişimin temelinde 6. neslin gelişi yatsa bile bu sadece 6. nesilde eski beğeni anlayışından daha farklı bir anlayışa sahip ve çoğunluğu elde eden yazarlar olduğunun göstergesi olabilir.. kaldı ki bu kötüleşme değil sadece bir değişimdir.. çünkü size göre kötü olan başkasına göre iyi olabilir.. bu seçkinci bir anlayış olmadığı, olamayacağı anlamına gelmez.. listeyi takip etmekten vaz geçersiniz olur biter.. ama mücadeleden yanaysanız oradaki entry'lerin neden orada olmaması gerektiğini salt kişisel karşı-beğeninizle ya da kankacılık savınızla değil daha bilimsel, mantıklı, genele hitap eden açıklamalarla yapmalısınız.. kaldı ki 6. nesil olarak adlandırılan nesil yeni doğan kardeş ya da okula yeni başlayan alt sınıf olmadığı gibi sonradan gelen diğer nesillerin öncekilere olan durumundan farklı değildir.. ilkokul çocuklarından oluşmaz.. homojen değildir.. tıpkı diğer nesiller gibi karmaşık bir yapıya sahiptir.. bütün bunların yanısıra sapla samanı karıştırmamak gerekir.. hiçbir edebi ya da mizahi değeri olmayan ancak bir futbol takımı lehine yazılmış yüzeysel bir entry'nin listede olmasıyla, beğenilerinize hitap etmese de edebi ya da mizahi değeri olan bir entry'yi, listede olma gerekçeleri her ne olursa olsun aynı kefeye koymamak daha doğru olacaktır..
  kaldı ki bu listenin adı en beğenilenler listesidir ve siz beğenmeseniz de o entry'lerin orada olmasının nedeni birilerinin öyle ya da böyle onları beğenmesidir..... ya da yazarlarını beğenmesidir.... en kötüler listesi için de bu geçerlidir..... bu liste toplumsal bir davranış yansımasıdır.. örneğin bir çoğumuzun "gerçek hayatta" kendisinden, davranışlarından, tipinden, ideolojisinden hoşlanmadığımız için şarkılarını dinlemediğimiz şarkıcılar vardır.. en beğenilenler listesine giren entry'ler hakkında görüş oluştururken ve eleştirirken biraz daha ince eleyip sık dokunmasında yarar vardır..
 • bir zamanlar okumaktan keyif aldığım entryleri barındıran, şimdi çoluk çocuğun ego mekanizması haline gelmiş olan istatistik.
  zamanında bir entryim birinci sırada çıkmıştı da nasıl götüm kalkmıştı , screenshotını falan almıştım, boşmuş hepsi. adamlar bütün grubu gecekondu mahallesi gibi toplamışlar oraya.
 • #5784600 no'lu entry'nin bu hafta dahil olduğu sözlük fasilitesi. işin ilginç yanı sözü geçen entry'nin 20.09.2004 tarihinde girilmiş olması, dolayısıyla istatistiklere ancak yarın(pazartesi) girebilecek olmasıdır.

  zaten dikkatli gözlerden kaçmamıştır ki pazartesi günü bu listeye ilk sıralardan girmiş bulunan birkaç abuk subuk entry salı günü listeden silinmiştir, iyi de olmuştur.