şükela:  tümü | bugün
 • tbmm insan haklarını inceleme komisyonu başkan vekili ve chp milletvekili şenal sarıhan'ın haftalık olarak yayınladığı raporlarda bahsi geçen ihlallerdir.

  bugün yayınlanan 26 mart 2018-2 nisan 2018 tarihleri arasında yaşanan hak ihlalleri raporu;

  https://www.gazeteduvar.com.tr/…er-ajanlik-dayatti/

  http://sendika62.org/…lalleri-senal-sarihan-483977/

  "bu hafta, yeni türkiye’nin meclisi’nde kadınların sahneye çıkması engellenirken, üniversitelerinde, erkeğin isteğini yerine getirmeyen kadının allah’a isyan etmiş sayılacağı kaydedildi. sokaklarında ise güpegündüz mahalle bekçilerinin kadın kaçırabileceği görüldü.

  şubat ayında, fetö üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alınan ve adli tıp raporuna göre işkence sonucu hayatını kaybeden öğretmen gökhan açıkkolu’nun suçsuz bulunarak göreve iade edilmesinin ardından bu kez de izmir’de ‘fetö’ soruşturmasından açığa alındıktan sonra intihar eden hekim hasan orhan hakkında ‘bylock tespit edilmediği’ kararı verildi. öte taraftan “ohal intiharları”na bir yenisi daha eklendi.

  daha önce meclis gündemine taşıdığımız ve içişleri bakanı süleyman soylu’ya sorduğumuz kamu güvenlik timi bir kez daha ortaya çıktı. ankara’da nevruz öncesi yapılan ev baskını sonucu gözaltına alınan jinnews muhabiri duygu erol, emniyetteyken kendilerini kamu güvenliği timi (kgt) çalışanları olarak tanıtan kişiler tarafından ajanlık dayatmasına maruz kaldığını ifade etti. 10 ekim 2017 tarihinde de üniversite öğrencisi deniz bahçeci de kendisini kamu güvenlik timi olarak tanıtan kişilerce kaçırıldığını ve darp edildiğini iddia etmişti. kendilerinin devletten daha güçlü olduklarını söyledikleri iddia edilen kgt için soylu, “adı sanı olmayan zıpırık bir şey. kim devletten güçlüyüz diyorsa devlet onun boyunun ölçüsünü almasını bilir” demişti!

  ve tabii ki iktidarın ötekileştiren dilinden dökülen “incilere” yenileri eklendi.

  geçen hafta komünistlere okuma şansı vermeyeceğini duyuran cumhurbaşkanı erdoğan bu kez de “türkiye’de yaşayamam diyenlerin bilet paralarını verip ülkeden göndermek lazım. çünkü bunlar ülkemize yük” dedi.

  meclis’te kadınlar sahneye çıkartılmadı

  tbmm’de 18 mart çanakkale anması’nda kadın tiyatro sanatçılarının tbmm başkanlığının talimatıyla sahneye çıkartılmadığı ifade edildi. bu yasağın meclis başkanı ismail kahraman tarafından getirildiği iddia edildi.

  “birinci meclis, gazilik ve şehitlik ruhu” temasıyla gerçekleştirilen meclis sohbetleri etkinliğinde, 18 mart çanakkale anmasına ilişkin bir tiyatro gösterisi sergilendi. ancak gösteride kadın oyuncuların sahneye çıkması engellendi.

  devlet tiyatroları’nın hazırladığı gösteriye bir saat kala kadın oyunculara sahneye çıkamayacakları ifade edilirken herhangi bir gerekçe gösterilmedi. erkek oyuncuların sahnede oyunu sergiledikleri sırada konukların arkasında merdivenlerin üzerinde bekletilen kadın oyuncular, oyunun bitiminin ardından tbmm’den çıkartıldı.

  mahalle bekçisi yol kesip kadın kaçırdı

  mardin’in derik ilçesinde, 19 yaşındaki berfin g. güpegündüz ve ellerinde silah bulunan dört kişi tarafından kaçırıldı. kızlarını arayan aile, kaçırma olayında bekçi şerif t. ve korucuların yer aldığını ifade ederken, polislerin de kaçırma olayından haberi olabileceğini iddia etti. olaydan üç gün sonra berfin’i kaçıran bekçi şerif t.’nin diyarbakır’da yakalandığı iddia edilirken konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı; berfin’in nerede olduğu ise bilinmiyor.

  “erkeğin isteğini yerine getirmeyen kadın allah’a isyan etmiş sayılır”

  rektör ve akademisyenler için kep yerine ‘sarığın’ daha uygun olduğunu savunan mardin artuklu üniversitesi rektörü prof. dr. ahmet ağırakça’nın yayınladığı ansiklopedide cinsiyetçi ve nefret suçu olabilecek ifadeler yer aldığı ortaya çıktı.

  altı ciltlik şamil islam ansiklopedisi’nin ‘nüşüz’ maddesinde erkeğin cinsel isteklerine itaat etmeme durumu ile allah’a isyan etmenin aynı kefeye konduğu, “erkeğin isteğini yerine getirmeyen kadın allah’a isyan etmiş sayılır” dendiğini kaydedildi.

  “demokrasi isteyen tövbe etmezse öldürülmelidir”

  ansiklopedinin “mürted” maddesinde ise “kafirleri tekfir etmemek, kafirler hakkında şüpheye düşmek ve uydukları islam dışı ideolojilerinin doğru olduğuna inanmak; anıt mezar ve ölülere tapınmak; yahudilik, hıristiyanlık, komünizm, kapitalizm, demokrasi, sosyal demokrasi vb. şirk düzenlerini doğrulamak” ifadelerinin yer aldığı kaydedildi. maddenin devamında ise “mürted’in cezası, eğer tövbe etmezse öldürülmektedir” dendi.

  hrw: ifade özgürlüğü engelleniyor

  insan hakları izleme örgütü (hrw), sosyal medya paylaşımlarında afrin harekatını eleştiren yüzlerce kişinin gözaltına alındığı ve kovuşturmaya uğradığı gerekçesiyle, türkiye’yi “kişilerin görüşlerini barışçıl yollarla ifade etme hakkını ihlal ettiğini iddia etti. içişleri bakanlığı verilerine göre, 20 ocak – 26 şubat tarihleri arasında afrin operasyonunu eleştiren sosyal medya paylaşımları nedeniyle 648 kişi, sokak eylemleri ya da sosyal medyada sokak eylemcileriyle dayanışma ifade eden mesajları nedeniyle de 197 kişi gözaltına alınmıştı

  hrw, avrupa ve orta asya direktörü hugh williamson, “türkiye yetkilileri kişilerin askeri harekatlar da dahil her türlü hükümet politikasını barışçıl yollarla eleştirme haklarına saygı göstermeli ve bu davaları düşürmelidir” dedi.

  özgürlükçü demokrasi’ye baskın

  özgürlükçü demokrasi gazetesinin istanbul beyoğlu’da bulunan merkez binası ve gazetenin basımının yapıldığı matbaa gece yarısı polis tarafından basıldı. çalışanlar gözaltına alındı. gazete ve matbaaya kayyım atandığı bildirildi.

  eren keskin’e 7.5 yıl hapis cezası

  özgür gündem gazetesinde genel yayın yönetmenliği yaptığı için ihd eş genel başkanı eren keskin’e 7 buçuk yıl hapis cezası verildi. keskin verilen karara, “bugün özgür gündem gyy’liğim nedeniyle, hakkımda toplam 7,5 yıl hapis cezası verildi. isyan ediyorum” diyerek tepki gösterdi.

  keskin’in, özgür gündem gazetesi ile dayanışmak amacı ile genel yayın yönetmenliği yaptığı 2014-2015 tarihlerinde hakkında 143 dava açıldı. bugüne kadar bu davalarda 355 bin 920 tl adli para cezası verildi. bu cezalardan 105 bin 920 tl’si kesinleşti, devam eden davalarda birkaç yüz bin tl daha adli para cezası verilme ihtimali bulunuyor.

  yazar eliaçık’a 7.5 yıl hapis istemi

  yazar ihsan eliaçık bir internet sitesinde yazdığı yazılarda, ‘terör örgütü propagandası” yaptığı iddiasıyla bimer’e şikayet edildi. eliaçık’ın 7 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi. istanbul 26’ncı ağır ceza mahkemesi’nde yapılan duruşmada, savcı esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sundu. mütalaada, sanık eliaçık’ın bir internet sitesinde yazdığı yazı ile sanığın olumsuz bir algı oluşturmaya çalıştığı iddia edildi. mütalaada eliaçık’ın “terör örgütü propagandası’ yapmak suçundan 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

  yine “zıpırık bir şey” iddiası: “kamu güvenlik timi’nden ajanlık dayatması”

  ankara’da nevruz öncesi yapılan ev baskını sonucu gözaltına alınan jinnews muhabiri duygu erol, emniyetteyken kendilerini kamu güvenliği timi (kgt) çalışanları olarak tanıtan kişiler tarafından ajanlık dayatmasına maruz kaldığını ifade etti.

  dört gün gözaltında kaldıktan sonra tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılan erol, insan hakları derneği (ihd) ankara şubesi’nde yaptığı açıklamada, gözaltındayken kendisine “ajanlık” teklif edildiğini iddia etti.

  10 ekim 2017 tarihinde de üniversite öğrencisi deniz bahçeci kendisini kgt olarak tanıtan kişilerce kaçırıldığını ve darp edildiğini iddia etmişti.

  aklanma intihardan sonra geldi

  izmir yeşilyurt atatürk hastanesi’nde çalışırken ‘fetö’ soruşturması kapsamında açığa alındıktan sonra intihar eden asistan hekim hasan orhan çetin hakkında soruşturmayı yürüten savcı, bylock tespit edilmediği gerekçesi ile takipsizlik kararı verdi.

  intihar üzerine ses izmir şubesi suç duyurusunda bulunarak, dr. çetin’in, yaşamını yitirmesine sebep olan görevden uzaklaştırma işleminde sorumluluğu bulunan kişi ya da kişilerin, varsa muhbirlerin/ihbarcıların tespiti için gerekli soruşturmanın yapılması ve haklarında “görevi kötüye kullanma”, “intihara sevk” “bilinçli taksirle ölüme sebep olma” ve ile re’sen değerlendirilecek diğer suçlardan soruşturma yapılarak cezalandırılmaları istemiyle kamu davası açılmasını istedi.

  geçtiğimiz yılın şubat ayında ‘fetö üyesi’ olduğu iddiasıyla hakkında soruşturma açılan ve ardından hastane başhekimliği tarafından açığa alınan asistan hekim çetin hastanenin onuncu katından atlayarak yaşamına son vermişti.

  bir khk intiharı daha

  ohal döneminde çıkartılan khk’ların yarattığı sonuçlardan biri olan intihar vakalarına bir yenisi daha eklendi. khk ile görevinden uzaklaştırılan hakim ingilizce öğretmeni adalet betül çağdır başaksehir’de 9’uncu kattaki evinden atlayarak intihar etti.

  disk’in 20 temmuz 2017 tarihinde yayınladığı ‘ohal ve çalışma hayatı’ başlıklı raporda yer alan bilgilere göre, ohal döneminde temmuz ayı itibariyle 36 kişi intihar etti.

  polis eylemcinin saçını yoldu

  ankara yüksel caddesi’nde “işimizi geri istiyoruz” eyleminin 506’ncı gününde yine polis “müdahalesi” vardı. eylemciler gözaltına alınırken polis, görevlerinden ihraç edilen kamu çalışanlarına destek veren gülnaz bozkurt’un saçını yoldu. gözaltına alınan diğer eylemcilerin vücutlarının çeşitli yerlerinde çizikler oluştu.

  boğaziçi öğrencileri için uluslararası imza kampanyası

  boğaziçi üniversitesi’nde afrin operasyonu için lokum dağıtanları protesto ettikten sonra gözaltına alınan 15 öğrenci için uluslararası imza kampanyası başlatıldı. 37 farklı ülkedeki 100’ü aşkın kurumdan 1250 akademisyenin yer aldığı kampanyada, öğrencilerin ifade özgürlüğü haklarını kullandığı belirtilerek; serbest bırakılmaları çağrısı yapılıyor.

  iş cinayetleri

  bu hafta iş cinayetlerinde dokuz işçi yaşamını yitirirken; 33 emekçi de yaralandı.

  işçinin cesedi üç gün sonra bulundu

  inşaat iş sendikası yöneticilerinden yunus özgür, 3. havalimanı inşaatında molozların altında kalan bir işçinin üç gün sonra fark edildiğini belirtti. özgür yaşanan iş cinayetini şöyle aktardı: “hop hopçu diye bilinen bir işçi, (kamyonların döküm alanında onlara yardımcı olan bir kişi) kamyonun döktüğü toprağın altında kalıyor. kendisinden üç gün boyunca haber alınamıyor. işçinin eşi olayın ikinci günü havalimanı yönetimini arıyor ve eşinden haber alamadığını aktarıyor. yönetim ile konuştuktan sonra ise havalimanına geliyor. yani oraya başvuruyor. sonra işçinin son bulunduğu yere gidip orada kazı yapıyorlar. ve işçinin molozların altında kaldığı ortaya çıkıyor.”

  ‘sendikadan istifa edip patronun mezarında özür dilerseniz işe alırız’

  çimse-iş sendikasına üye olan 220 işçi işten atılırken, işten atılıp da işe geri dönmek isteyenlerden skandal bir talepte bulunuldu. çimse-iş şube başkanı ali rıza atıcı, işe geri dönmek isteyenlerin sendikadan istifa etmesinin ve firmanın kurucu patronu ibrahim bodur’un mezarı başına gidip özür dilenmesinin istendiği iddia edildi.

  midyat’ta bir çocuk 12 erkek tarafından cinsel istismara maruz bırakıldı

  mardin’in midyat ilçesinde 17 yaşındaki bir kız çocuğun, 12 erkek tarafından sistematik olarak cinsel istismara maruz bırakıldığı ortaya çıktı. kentteki bir konfeksiyon atölyesinde çalışan çocuk ailesi tarafından bir hafta boyunca arandı, ardından batman bölge devlet hastanesi’nde tedavi altında olduğu öğrenilince istismar fark edildi.

  çocuğun ailesinin olayın üzerinin kapatılması için faillerinden birisiyle çocuklarını evlendirmek istediği iddia edildi. fail erkeğin ailesinin bunu kabul etmemesi üzerine ise, aileye 30 bin tl verilerek olayın üzerinin kapatıldığı ileri sürüldü.

  milli eğitim müdürü türban dağıttı

  şırnak silopi milli eğitim müdürü bülent dayanan’ın, şehit binbaşı ercüment türkmen’in i.h. ortaokulu’na giderek kız öğrencilere türban dağıttığı ortaya çıktı. okulun sosyal medya hesabından 1 mart’ta türban dağıtma fotoğrafları paylaşılırken, 2 mart’ta ise tüm kız öğrencilerin türbanlı olarak çekilmiş toplu fotoğrafı paylaşıldı.

  okulun facebook hesabından duyurulan olayla ilgili şöyle denildi: “bugün hayırlısıyla imam hatip kız öğrencilerimize ilçe milli eğitim müdürümüz bülent dayanan, okul müdürümüz ferhat ünaldı, müdür yardımcısı beyza güler ve değerli öğretmenlerimiz tarafından şal hediye edilmiştir.”"
 • tbmm insan haklarını inceleme komisyonu başkan vekili ve chp milletvekili şenal sarıhan tarafından kaleme alınan 2-9 nisan 2018 tarihleri arasında yaşanan hak ihlalleri raporu;

  https://www.gazeteduvar.com.tr/…usu-13-ilden-fazla/

  http://sendika62.org/…lalleri-senal-sarihan-485465/

  "bu hafta yeni türkiye’de ohal’de iktidar için oldukça “işlevsel” hale gelen “muhbir” vatandaşın nasıl “katil” vatandaşa dönüştüğüne tanık olduk.

  ohal süresince görmeye alışık olduğumuz belediye ve işyerlerine kayyum atanması uygulaması bu kez meclis’te yaşandı. hdp’li vekilin meclis başkan vekilliği yaptığı sırada geçmeyen akp önergesi koltuğa kahraman’ın oturmasıyla geçti.

  iş ve kadın cinayetleri hız kesmeden devam ederken açıklanan bir rapor cezaevlerinin nüfusunun 13 kentten daha fazla olduğunu ortaya koydu.

  meclise “kayyum” atandı!

  akp’nin meclis’e sunduğu önerge hdp milletvekili ve tbmm başkan vekili mithat sancar’ın nöbetçi olduğu zamanda içtüzüğe aykırı olduğu gerekçesiyle reddedilince meclis başkan vekilliği’ne” kayyum” olarak ismail kahraman geçti. ismail kahraman’ın sancar, yerine genel kurulu açmasının ardından akp’nin , uluslararası anlaşmalarda konuşma sürelerinin 20 dakikadan beş dakikaya indirilmesi ve maddelerdeki tüm konuşmaların ise üçer dakika olarak belirlenmesini içeren önerge kabul edildi. kabul üzerine chp ve hdp’li milletvekilleri salonu terk etti. oylaması yapılan 30 anlaşma üzerine söz alan olmayınca, anlaşmalar 193 üyenin bulunduğu genel kurulda 193 oyla kabul edildi.

  ohal’de “muhbir vatandaş”tan “katil vatandaşa” giden yol

  eskişehir’deki osmangazi üniversitesi eğitim fakültesi’ne elinde tabancayla gelen araştırma görevlisi volkan bayar, 4 akademik personeli öldürdü. yaşananlar sonrası ortaya çıkan bilgiler ise ohal’in neden olduğu olayları bir kez daha gözler önüne serdi.

  bayar hakkındaki şikayet dilekçelerinin 2009 yerel seçimleri’nde akp’den eskişehir belediye başkan adayı olan rektör hasan gönen tarafından “sümenaltı” edildiği iddia edildi. bayar’ın ise osmangazi üniversitesi’nde 102, tokat gaziosmanpaşa üniversitesi’ndekilerle birlikte 200’den fazla akademisyeni ihbar ettiği haberler yansıdı. 686. sayılı khk ile anadolu ve osmangazi üniversiteleri’nden 44 akademisyen ihraç edilmişti.

  hasan cemal’e üç ay 22 gün hapis cezası

  pkk’nın 2013’te türkiye sınırları dışına çıkma sürecini takip ettiği “çekilme günlüğü” yazı dizisi nedeniyle 13 yıla kadar hapisle yargılanan ve beraat eden gazeteci- yazar hasan cemal, istanbul bölge adliye mahkemesi 2. ceza dairesi’nin (istinaf mahkemesi) bu kararı 10 kasım 2017’de bozmasının ardından ikinci kez hâkim karşısına çıktı. mahkeme heyeti cemal’i 3 ay 22 gün hapis cezasına çarptırdı. cezanın infazı bir yıl ertelendi.

  üç akademisyene daha hapis

  “bu suça ortak olmayacağız” başlıklı metni imzaladığı için “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla haklarında dava açılan istanbul üniversitesi’nden (iü) ihraç edilen doç. dr. erhan keleşoğlu, yıldız teknik üniversitesi’nden (ytü) ihraç edilen arş. gör. irfan emre kovankaya ve van yüzüncü yıl üniversitesi’nden (yyü) yrd. doç. dr. sharo ibrahim garip bir yıl üç ay hapis cezasına çarptırıldı. mahkeme hükmün açıklanmasını geriye bıraktı.

  bulaç, türköne ve alpay’a ağırlaştırılmış müebbet istendi

  kapatılan zaman gazetesinin eski yönetici ve yazarlarının yargılandığı 17’si tutuklu 31 sanıklı davada, esas hakkındaki mütalaa açıklandı. kapatılan zaman gazetesinin eski yazarları ve yöneticilerine yönelik açılan davada sanıklar mümtazer türköne, ali bulaç, şahin alpay ve ibrahim karayeğen’in, ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 15’er yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

  gazeteciyi evde bulunamayınca babası gözaltına alındı

  özgürlükçü demokrasi gazetesi ve gazetenin basıldığı gün matbaacılık’a kayyum atanmasından sonra başlatılan soruşturma kapsamında, 28 mart’ta gözaltına alınan gazetenin imtiyaz sahibi ihsan yaşar ile sorumlu yazıişleri müdürü ishak yasul ve gazetenin basımını yapan gün matbaacılık çalışanı 20 kişi “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklandı.

  öte yandan hakkında gözaltı kararı çıkarılan mezopotamya ajansı muhabiri berzan güneş’in ığdır’daki evine operasyon düzenledi. berzan güneş’in bulunmadığı evde polisler arama yaptıktan sonra, kimi kitapları gerekçe göstererek 68 yaşındaki babası ahmet güneş’i gözaltına aldı.

  24 yıldır süren dava müebbetle sonuçlandı

  ilhan çomak’a istanbul 4’üncü ağır ceza mahkemesi tarafından verilen müebbet hapis cezası yargıtay 16’ncı ceza dairesi tarafından onandı. yaklaşık 24 yıldır tutuklu yargılanan ilhan çomak, üniversite öğrencisi iken 21 yaşında “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanmıştı. dgm tarafından idama mahkum edilen çomak’ın cezası müebbete çevrilmiş, 2006 yılında ise aihm “adil yargılama yapılmadığına” hükmederek türkiye’yi tazminata mahkûm etmiş ve çomak’ın davasının yeniden görülmesini bildirmişti."
 • tbmm insan haklarını inceleme komisyonu başkan vekili ve chp milletvekili şenal sarıhan tarafından kaleme alınan 9-16 nisan 2018 tarihleri arasında yaşanan hak ihlalleri raporu;

  https://www.gazeteduvar.com.tr/…valtiyi-begenmemis/

  http://sendika62.org/…lalleri-senal-sarihan-487106/

  "21 aydır ohal ile yönetilen yeni türkiye’de ohal’in kaldırılması için 81 ilde oturma eylemi gerçekleştirdi. istanbul’da polis taksim meydanı’nı kapatınca oturma eylemi istiklal caddesi’nde gerçekleştirildi. ankara’daki eylemin adresi, güvenpark’tı. izmir’deki eyleme çok sayıda parti yöneticisi ve milletvekili de katıldı. diyarbakır’daki oturma eylemine hdp’liler de destek verdi.

  chp’li vekillerinde olduğu eyleme plastik mermi ile “müdahale”

  “insanca yaşam ve iş güvencemiz için ohal’e hayır” sloganıyla basın açıklaması yapmak isteyen kesk üyelerine, amirlerinin ‘süpürün’ talimatı üzerine sert bir şekilde “müdahale” edildi. chp’li vekillerin de yer aldığı basın açıklamasında polis biber gazı ve plastik mermi kullandı.

  ankara ünivesitesi’nde eğitim hakkı gaspı

  yeni türkiye’de eğitim hakkı gasplarını vahim boyuta taşıyan bir olay da bu hafta yaşandı. ankara üniversitesi’nin “ön lisans ve lisans eğitim-öğretim yönetmeliği”nde değişiklik yapılan değişikliğe göre; üniversiteye kayıt hakkı kazanan adaylara, yükseköğretim kurumlarından çıkarılma cezası almamış olmak ya da üniversite personeliyken kamu görevinden çıkarılmamış olmak şartı getirildi

  demirtaş duruşması

  eski hdp eş genel başkanı selahattin demirtaş, ‘terör örgütü yöneticiliği’ suçlamasıyla yargılandığı davanın 3 gün süren duruşması bu hafta görüldü. ankara 19. ağır ceza mahkemesi’nce sincan cezaevi yerleşkesindeki salonda görülen duruşmada demirtaş’ın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

  çocuk istismarı tasarısı meclis’te

  tartışmalara yol açan ‘çocuklara yönelik cinsel istismar yasa tasarısı’ meclis’e sunuldu.

  uzman ve sivil toplum örgütlerinin görüşlerine yer verilmeyen tasarıda, kimyasal hadım’a yer alırken , koruyucu önlemler bulunmuyor. tasarıda cinsel suçlardan dolayı hapis cezasına mahkûm olanlar hakkında tahliye edilme tarihinden 3 ay öncesinden başlamak üzere tahliyeden itibaren 5 yıla kadar, ayakta veya yatarak cinsel isteğin ilaçla baskılanması işlemi uygulanacak. ayrıca tasarıda çocuğu güçlendirecek ve istismarı önleyecek bir madde yer almazken, iyi hal indirimlerine de dokunulmadı. tasarıda 18 yaşından küçükler çocuk olarak tanımlanmadı, yaşa göre kademeli ceza istendi.

  yüksekdağ’a hapis

  hdp eski eş genel başkanı figen yüksekdağ hakkında, “seçim yasaklarına muhalefet etmek” suçlamasıyla açılan dava bugün erciş 2. asliye ceza mahkemesi’nde görüldü. mahkeme, van’da otogar açılışında yaptığı konuşmadan dolayı yüksekdağ’a altı ay hapis cezası verdi.

  yüksekdağ’a verilen hapis cezası, türkiye’de bir siyasi parti liderine “seçim yasaklarına muhalefet etmek” suçlamasıyla bir siyasi parti liderine verilen ilk ceza oldu.

  burcu çelik’e hapis

  hdp muş milletvekili burcu çelik özkan hakkında da açılan dava bu hafta görüldü. duruşmada kararını açıklayan mahkeme burcu çelik özkan’ı ‘örgütün korkutucu gücünden yararlanarak tehdit’ suçundan 5 yıl, ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay ve ‘örgüte üye olmamakla beraber örgüt adına suç işleme’ suçundan 1 yıl 10 gün olmak üzere toplam 7 yıl 3 ay 10 gün hapis cezası ile cezalandırdı. mahkeme ayrıca burcu çelik özkan’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

  70 bin öğrenci cezaevinde

  son olarak afrin tartışması nedeniyle boğaziçi üniversitesi’nden 10 öğrencinin tutuklanması, cezaevlerindeki öğrencileri bir kez daha gündeme taşıdı. cezaevindeki tutuklu ve hükümlü öğrenci sayısının 70 bin olduğu kaydedilirken, tutuksuz yargılanan ve yargılaması devam eden öğrencilerle birlikte 100 binin üzerinde olduğu belirtildi.

  eren keskin’in bir cezası daha onandı

  kapatılan özgür gündem gazetesi’nin eş genel yayın yönetmeni eren keskin’e “radikal kötülük” yazısı nedeniyle verilen 3 bin tl para cezası onandı. keskin’e “türkiye cumhuriyeti devletinin kurum ve kuruluşlarını aşağılamak” suçlamasıyla 6 ay hapis cezası vermişti. mahkeme, keskin’e verdiği 6 aylık hapis cezasını ise 3 bin tl para cezasına çevirmişti.

  hakkında 143 dava olan eren keskin’e bugüne kadar 355 bin 920 tl para cezası verilirken, bunun 105 bin 920 tl’si onandı. yargıtay’da ise onaylamayı bekleyen 250 bin tl para cezası ve 12.5 yıl hapis cezası bulunuyor.

  barış akademisyenlerine yine hapis cezası

  “bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attıkları için “örgüt propagandası” yapmakla suçlanan akademisyenler dr. stefo benlisoy , yrd. doç. dr. yasemin gülsüm acar, doç. dr. erhan keleşoğlu, arş. gör. irfan emre kovankaya, yrd. doç. dr. sharo ibrahim garip’e 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.12 nisan itibariyle 5 aralık 2017’den bu yana mahkemeye çıkan akademisyen sayısı 187 oldu. 12 akademisyen 1’er yıl 3’er ay hapis cezasına mahkum oldu.

  gazeteci baysal’a hapis istemi

  afrin operasyonu’na karşı sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlar nedeniyle 22 ocak’ta gözaltına alınan ve iki gün sonra mahkemece serbest bırakılan gazeteci-yazar nurcan baysal hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. diyarbakır cumhuriyet başsavcılığının hazırladığı iddianamede, twitter’dan yaptığı paylaşımlarla “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlanan baysal’ın 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi.

  fetö’den ihraç edilip altı ay hapis yatan asker beraat etti: isim benzerliği mağduru

  ‘fetö’ soruşturması kapsamında askerlikten ihraç edilen, ardından ‘bylock‘ kullanıcısı olduğu gerekçesiyle tutuklanıp altı ay hapis yatan uzman çavuş mehmet şentürk isim benzerliğinden mağdur olduğu ortaya çıkınca beraat etti.

  polis şiddeti

  erciş’te bir sivil polis, “kahvaltıyı beğenmediği” gerekçesiyle kafe sahibini darp etti. olayın ardından ilçe emniyet müdürü ile müdür yardımcısı ve beraberindeki polisler kafe sahibini dakikalarca darp etti. yaşananların güvenlik kamerasına yansıdığı olay sonrası kafe polisler tarafından mühürlendi.

  28 ocak’ta konya’nın karaman ilçesinde de benzer bir olay yaşanmıştı.

  konya emniyet müdürlüğü bosna hersek polis merkezi’nde görevli e.e. isimli komiser yardımcısı, kentin karaman ilçesinde gittiği bir mekanda ‘kendileriyle ilgilenilmediğini’ öne sürüp, beraberindeki diğer polislerle bitlikte mekan sahibi ve çalışanlarını darp etmiş. saldırı esnasında komiser yardımcısının, belindeki tabancasını çıkarıp, iş yeri sahibi fatih taşkıran’ın başına doğrulttuğu ve dükkanın önünde de havaya iki el ateş açtığı iddia edilmişti.

  iş cinayetleri

  bu hafta meydana gelen iş cinayetlerinde 18 işçi yaşamını yitirirken 43 işçi de yaralandı.

  taşerona “ahiret” soruları

  genel-iş sendikası van şubesi, ‘taşerona kadro’ adı altında mülakata alınan 515 işçinin atıldığını belirtti. işçilerin kadroya alınması amacıyla düzenlenen mülakatta ‘hz. muhammed’in ilk eşinin adı, dünyanın en büyük adasının ismi’ gibi sorular sorulduğu kaydedildi. işçilere sorulann diğer sorular arasında ise “matbaayı getiren ilk türk kimdir? camın hammaddesi nedir? bursa ile istanbul arasında kurulan köprünün adı nedir?” olduğu öne sürüldü.

  taşeron atımları ve işçi kıyımları

  * diyarbakır’ın kayyum atanmayan tek belediyesi olan bağlar belediyesinde yaklaşık 250 taşeron işçisi, ‘arşiv araştırması’ ve ‘güvenlik soruşturması’ bahanesiyle işsiz bırakıldı. işçiler sendika binasında nöbet eylemi yapıyorlar

  *tepecik eğitim ve araştırma hastanesi’nde çalışan 10 işçi güvenlik arşivi soruşturması ileri sürülerek tazminatsız işten çıkarıldı.

  * istanbul zeytinburnu belediyesinde kadro bekleyen 11 taşeron işçisi, “arşiv taraması” ve “güvenlik soruşturması” bahaneleriyle işten çıkarıldı.

  *termik santral inşaatında çalışan 2 bin işçi işten atıldı. manisa’nın soma ilçesinde yapımı devam eden soma kolin termik santral inşaatında çalışan 2 bin taşeron işçi işten atıldı. işten atmanın efor endüstriyel isimli taşeron şirketle kolin arasında yaşanan anlaşmazlıktan kaynaklandığı öğrenildi.

  *batman’da faaliyet gösteren gama tekstil’de çalışan işçiler 100 lira zam talep edince 50 işçi tazminatsız olarak işten çıkarıldı.

  * izban’da temizlik işlerini yürüten taşeron şirket hesabına yatan parayla birlikte kayıplara karışınca 200’e yakın işçi maaşlarını alamadı.

  işsizlik intiharları: atanmayan öğretmen canına kıydı

  aydın’ın incirliova ilçesi’nde yaşayan 25 yaşındaki merve çavdar, intihar etti. 2014 yılında sosyal bilimler öğretmeni olarak mezun olan çavdar’ın atanmasının 4 yıldır gerçekleşmediği ve işsizlik nedeniyle bir süredir bunalımda olduğu öne sürüldü. çavdar’ın evden “iş bulmaya gidiyorum” diyerek çıkıp depresyon haplarıyla intihar ettiği kayıtlara geçti.

  2015 yılında ölümle sonuçlanan intihar sayısı bir önceki yıla göre yüzde 1,3 artarak üç bin 211 kişiye yükseldi.

  diyanet işleri başkanı din ve vicdan özgürlüğünü yok saydı

  diyanet işleri başkanı ali erbaş, anayasa’nın laiklik ilkesini ve insan hakları evrensel bildirgesi ve avrupa insan hakları sözleşmesi’nin din ve vicdan özgürlüğünü ihlal ederek deist inanca sahip olanları sapık olarak nitelendirdi.

  erbaş’ın nefret öğeleri içeren ve bir kesimi hedef haline dönüştüren açıklamalarına karşı ateizm derneği savcılık makamlarını göreve çağırdı.

  insan hakları anıtı’na ablukanın gerekçesi meğer sanatı korumakmış

  ankara’da yüksel caddesi’nde khk ile ihraç edilmelerinin ardından akademisyen nuriye gülmen ve öğretmen semih özakça’nın “işimi geri istiyorum” eylemleriyle sembolleşen insan hakları anıtı’ndaki polis ablukası devam ediyor. ankara valiliği, ohal kapsamında anıtın abluka altına alınmasına ilişkin 330 gün sonra ürettiği gerekçede anayasa’nın “sanatın ve sanatçının korunması” düzenleyen64.maddesini gösterdi.

  valilik, halkevleri eş genel başkanı dilşat aktaş’ın “bilgi edinme” başvurusuna verdiği yanıtta şunları kaydetti: “söz konusu heykel vatandaşlarımızın ortak kullanımında bulunmasına rağmen zamanla çeşitli uç ideolojik görüşe müzahir şahıslar tarafından sahiplenerek kendi görüşleri doğrultusunda hazırlanan afiş, bildiri vb. malzemeler yapıştırılmak suretiyle kendi amaçları doğrultusunda kullanılmaya başlanmış, ..heykelin doğal görüntüsüne zarar verilmiştir”."
 • tbmm insan haklarını inceleme komisyonu başkan vekili ve chp milletvekili şenal sarıhan tarafından kaleme alınan 16-23 nisan 2018 tarihleri arasında yaşanan hak ihlalleri raporu;

  https://www.gazeteduvar.com.tr/…mina-uygun-degildi/

  http://sendika62.org/…lalleri-senal-sarihan-488318/

  "yeni türkiye’de bu hafta ohal yedinci kez uzatılırken baskın seçim kararı alındı.

  sadece “çocuklar ölmesin” dediği için “terör örgütü propagandası yaptığı iddiasıyla ayşe öğretmen altı aylık bebeği ile hapse girerken, cumhurbaşkanı erdoğan’ın avukatının “düşünce özgürlüğü demokrasinin temel ilkesidir” sözleri yeni türkiye demokrasinin çifte standardını bir kez daha ortaya koydu.

  ohal kayıplarından ümit horzum’dan 130 gün sonra haber alınırken ankara’da yine bir transporter ile yeni bir kaçırılma iddiası gündeme geldi.

  bu hafta işsizlik ve ohal intiharları da devam etti.

  ayşe öğretmen bebeğiyle birlikte hapse girdi

  diyarbakır’da, beyaz show programına telefonla bağlanarak “çocuklar ölmesin” diyen ayşe öğretmen altı aylık bebeğiyle hapse girdi. örgüt propagandası iddiası ile hakkında bir yıl üç ay hapis cezası verilen ayşe çevik diyarbakır e tipi cezaevi’ne konuldu.

  düşünce özgürlüğü demokrasinin temel ilkesiymiş!

  cumhurbaşkanı erdoğan hakkında açılan tazminat davasında savunma yapan avukat ahmet özel, “düşünce özgürlüğü, demokrasinin temel ilkesidir” dedi.

  cumhurbaşkanı erdoğan, afrin operasyonunun başladığı günlerde, harekâta karşı çıkan ve yurttaş kimlikleriyle yaptıkları uyarıları milletvekillerine mektup atarak duyuran 170 aydına “vicdansız, hain, ahlaksız, adi, terör yardakçısı” demişti. bu sözlere ilişkin baskın oran ve şanar yurdatapan’ın da aralarında olduğu aydınlar erdoğan aleyhine 1 tl manevi tazminat talebiyle dava açmışlardı.

  yeni türkiye’de yüzlerce insan sadece düşünceleri nedeniyle gözaltına alınıp tutuklanırken erdoğan’ın avukatının savunmasında “düşünce özgürlüğü, demokrasinin temel ilkesidir. aihm’e göre ifade özgürlüğü, devletin veya nüfusun bir bölümü için saldırgan, şok edici veya rahatsız edici bilgi ve düşünceler için de uygulanır. bunlar çoğulculuğun, hoşgörünün ve açık fikirliliğin gerekleridir. bunlar olmaksızın demokratik toplum olmaz” diyerek ifade özgürlüğü kriterlerini anımsamış oldu.

  baydemir ve ırmak’ın vekillikleri düşürüldü

  hdp milletvekilleri osman baydemir ve selma ırmak’ın milletvekilleri haklarında kesinleşmiş yargı kararları nedeniyle düşürüldü. hdp’nin düşürülen milletvekili sayısı 11’e çıktı, milletvekili sayısı 48’e düştü.

  koray çalışkan’a hapis

  akademisyen- yazar koray çalışkan ‘fetö propagandası’ yaptığı suçlamasıyla yargılandığı davada hapis cezasına çarptırıldı. çalışkan’a bir yıl altı ay 22 gün hapis cezası verildi. geçtiğimiz aylarda istanbul’da boğaziçi ve medeniyet üniversiteleri’ne yönelik gerçekleştirilen fetö operasyonları kapsamında koray çalışkan da gözaltına alınmıştı.

  ohal kayıpları: horzum’a 130 gün sonra ulaşıldı

  ohal sonrası ankara’da siyah renkli transporter araçla kaçırılan ümit horzum’a 130 gün sonra ulaşıldı.

  ağırlıklı olarak ankara’da gerçekleşen ve doksanlı yıllardaki ‘beyaz torosları’ anımsatan zorla kaybetme olaylarından biri de 130 gün önce yenimahalle’de bir avm önünden siyah renkli transporter bir araçla kaçırılan ümit horzum olmuştu. ankara’da kaçırılan 11’nci kişi olan ümit horzum‘un bulunduğu haberini eşi twitter hesabından yayınladığı mesajla duyurdu. horzum, ankara emniyeti tarafından gözaltında tutuluyor. eşi, avukatının horzum’a işkence yapıldığını söylediğini iddia ediyor.

  ankara’da yeni bir kaçırılma iddiası

  15 temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen ohal ile birlikte yaşanan ağır hak ihlallerine adam kaçırma ve zorla kaybetme vakaları da eklendi. son olarak orçun şenyücel’in 20 nisan günü ankara türkkonut’ta saat 20.30 sıralarında evinden çocuklarına süt almak için ayrıldıktan sonra kaçırıldığı iddia edildi. güvenlik kamerasına yansıyan olayda siyah bir transporter ve beyaz bir toyota içindeki şahıslarca kaçırıldığının görüldüğü de iddia edildi. 2 çocuk babası şenyücel’den haber yok. şenyücel’in rekabet kurulunda uzman olarak çalışırken ağustos 2016 khk’sında ihraç edildiği ortaya çıktı.

  1 haftada 10 kadın öldürüldü

  chp kadın kolları’nın hazırladığı “kadınlara yönelik hak ihlalleri” raporuna göre yalnızca 9-15 nisan tarihleri arasındaki bir haftalık sürede 10 kadın öldürüldü, dört kadın intihara teşebbüs etti.

  raporda yer alan hak ihlallerinden bazıları ise şöyle;

  6’ncı filmmor kadın filmleri festivali’nin programında yer alan ‘yeva’ filminin gösterimi, istanbul valiliği tarafından ‘ohal’ ve ‘kamu güvenliği’ gerekçesiyle yasaklandı.

  eskişehir’de cinsel istismara karşı başlatılmak istenen imza kampanyasına valilik “genel güvenlik” gerekçesiyle izin vermedi.

  bursa’nın yenişehir ilçesinde bir kadın çalıştığı tavuk çiftliğindeki makinenin eşarbını kapmasıyla yaşamını yitirdi.

  tekirdağ’da cam fabrikasında dört hamile kadının da aralarında bulunduğu 38 işçi kimyasal maddeden zehirlendi.

  kamera görüntüleri ve itirafla sabit tecavüze beraat

  eskişehir’de evine dönerken sokak ortasında bir kadını takip edip taciz ettiği güvenlik kamerası görüntüleri ile sabit olan t.d., tanık ifadelerine ve suç ortağının itirafına rağmen beraat etti. genç kadının cep telefonunu çalan o.u’ya ‘hırsızlık’ suçundan 2.5 yıl ceza verilirken, t.d. cinsel istismar suçundan beraat etti.

  t.d., o.u.’nun ifadesine göre e.a.’ya laf attı. ardından o.u.’ya “geriden gel” dedi. daha sonra. arkasından yaklaşarak, e.a.’nın ağzını kapattı. bağırarak yardım isteyen e.a., telefonunu düşürdü. t.d., bağırmaya devam eden e.a.’yı beş metre uzaklıktaki garajın kapısına götürerek, zorla soydu ve çığlıklara aldırmadan tecavüz etti. o.u., bu sırada kadının telefonu alıp, olay yerinden ayrıldı. çığlıklar üzerine pencereye çıkan vatandaşlar e.a.’yı apartman önünde belden aşağısı çıplak halde buldu.

  iş cinayetleri

  bu hafta iş cinayetlerinde 22 işçi yaşamını yitirirken, 35 emekçi de yaralandı.

  atanamayan öğretmen iş cinayeti kurbanı

  artvin merkeze bağlı yanıklı köyünde ataması yapılmayan artvin çoruh üniversitesi mezunu 25 yaşındaki öğretmen süleyman avcı, orman işçiliğinde çalışırken tomruk çarpması sonucu yaşamını yitirdi.

  işsizlik intiharları

  aydın’da 25 yaşındaki sosyal bilimler öğretmenliği mezunu merve çavdar, işsizlik nedeniyle yaşamına son verdi.

  denizli’nin pamukkale ilçesinde, inşaatlarda sıvacılık yapan 43 yaşındaki süleyman k. ağaca asılı halde bulundu. intihar ettiği belirlenen süleyman k.’nin cebinden, borç ihtarnamesi çıktığı öğrenildi.

  ohal intiharları

  ohal döneminde çıkartılan khk’lar nedeniyle işinden edildiği için yaşanan intihar olaylarına bir yenisi daha eklendi. izmir ödemiş askerlik şubesi başkanı yüzbaşı fatih uğur (koştan), ‘fetö’ soruşturması kapsamında 2.5 ay önce açığa alındı. uğur gece geç saatlerde, daha önce görev yaptığı binaya geldi. askerlik şubesinde görevli olan ve nöbet tutan özel güvenlik görevlisinin belinden silahını kapan uğur, kafasına ateş ederek yaşamına son verdi.

  çocuklar gerici kuşatma altında

  eğitimdeki gerici kuşatmanın bir örneği daha 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı kutlamaları sırasında yaşandı. mersin’in akdeniz ilçesine bağlı kazanlı mahallesi’ndeki kazanlı ilkokulu’ndaki kutlamalar sırasında üçüncü sınıf öğrencisi kız çocuklarının gösterisi kıyafetleri gerekçe gösterilerek yarıda kesildi ve çocuklar sahneden çıkarıldı. gösteriyi izleyen akdeniz ilçe milli eğitim müdürü adem şimşek, yaptığı açıklamada, “o yaşta çocuklara uygun elbiseler değildi. çocukların kıyafeti eğitim ortamına uygun değildi” dedi."
 • tbmm insan haklarını inceleme komisyonu başkan vekili ve chp milletvekili şenal sarıhan tarafından kaleme alınan 23-30 nisan 2018 tarihleri arasında yaşanan hak ihlalleri raporu;

  https://www.gazeteduvar.com.tr/…sektorde-de-is-yok/

  http://sendika62.org/…lalleri-senal-sarihan-490000/

  "bu hafta yeni türkiye’de gazeteciliğe ceza yağdı. hdp’li demirtaş ve önder hakkında da hapis istendi. iki çocuğun ölümü nedeniyle ömür boyu hapisle yargılanan polisler beraat etti, jandarmalar, elleri kelepçeli bir çiftçiyi tekme tokat dövdü.

  1154 hasta tutukludan biri daha yaşamını yitirdi. yüzde 230 büyüyen ekonomide altı aylık bir iş için beş saatte 5 bin başvuru yapıldı!

  seçimlere sayılı günler kala seçim ihlalleri de “start” aldı! taksim’e “rutin” 1 mayıs yasağı getirildi.

  gazeteciliğe ceza yağdı;

  cumhuriyet gazetesinin yayın politikasının yargılandığı “pideci- parkeci davası”nda gazetecilere ceza yağdı. heyet, 541 gündür tutuklu bulunan akın atalay’ın tahliyesine karar verdi.

  istanbul 27. ağır ceza mahkemesi’nde görülen 8. duruşmada turhan günay, bülent yener ve günseli özaltay hakkında beraat kararı verildi.

  dosyayı karara bağlayan mahkeme, örgüte yardım suçlamasıyla akın atalay’ın 7 yıl 13 ay 15 gün, gazeteci- yazar aydın engin’in 7 yıl 6 ay, yazar hikmet çetinkaya’nın 6 yıl 3 ay, muhabir ahmet şık’ın 7 yıl 6 ay, genel yayın yönetmeni murat sabuncu’nun 7 yıl 6 ay, gazetenin imtiyaz sahibi orhan erinç’in 6 yıl 3 ay, avukat bülent utku’nun 4 yıl 6 ay, yazar kadri gürsel’in 2 yıl 6 ay, okur temsilcisi güray öz’ün 3 yıl 9 ay, yönetici önder çelik’in 3 yıl 9 ay, çizer musa kart’ın 3 yıl 9 ay, yazar hakan kara’nın 3 yıl 9 ay, avukat mustafa kemal güngör’ün 3 yıl 9 ay, hapis cezası ile cezalandırılmalarına karar verdi. muhasebe çalışanı emre iper’in tweet’leri ile örgüt propagandası yaptığını belirten heyet 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti. mahkum edilen tüm gazeteci, yazar ve yöneticilerin yurt dışına çıkışlarının da yasaklanmasına karar verildi.

  ismail küçükkaya’ya hapis;

  bu hafta hapis cezası alan bir diğer gazeteci de ismail küçükkaya oldu. küçükkaya ve avukat fidel okan’a, 1 yıl 4 ay hapis cezası verildi. küçükkaya, aile ve sosyal politikalar bakanı fatma betül sayan kaya’nın eşi ilyas kaya’nın adının bylock kullananlar listesinde olduğu iddiasını dile getirmişti.

  kapatılan medya kuruluşlarının malları satışta;

  tasarruf mevduatı sigorta fonu (tmsf) kanun hükmünde kararname (khk) ile kapatılan 11 medya kuruluşunun devlet tarafından el konulan mal varlıklarını satışa çıkardı. varlikları satışa çıkarılan kurumlar arasında dicle haber ajansı (diha), jin haber ajansı (jınha) diyarbakır bürosu, azadiya welat gazetesi ile azadî tv ve bizim kocaeli gazetesi de var. bu kurumlara ait teçhizat ve demirbaşlar teklif alma yoluyla satılacak. tmsf, 11 medya kuruluşunun varlıkları için 606 bin 395 tl muhammen bedel belirledi.

  “okulumuz bölünmesin” diyen öğrencilere gözaltı;

  türkiye’nin köklü üniversiteleri bölünerek 15 yeni üniversite açılması kararına tepkiler sürüyor. pek çok üniversitede öğrenciler ve akademisyenler eylem yaparken çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.

  demirtaş ve önder’e hapis istemi;

  istanbul’da 2013’teki nevruz kutlamasında yaptıkları konuşma nedeniyle hdp eski eş genel başkanı selahattin demirtaş ile hdp milletvekili sırrı süreyya önder’in örgüt propagandası suçlamasıyla yargılandığı davada, savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. demirtaş ve önder hakkında 5’er yıla kadar hapis cezası istendi.

  demirtaş, istanbul 26’ıncı ağır ceza mahkemesi tarafından silivri cezaevi kampüsü karşısında bulunan 2 no’lu duruşma salonunda yapılan duruşmaya mazeret bildirerek katılmazken, duruşmaya segbis ile katılmayı da reddetti.

  duruşmada, demirtaş’ın başka mahkemedeki beyanını savunma olarak kabul ederek esasla ilgili görüşünü vermek isteyince heyet ile avukatlar arasında tartışma yaşandı. avukatların salondan çıkartılmasının ardından savcı esasla ilgili görüşünü açıkladı.

  kemal kurkut davası;

  diyarbakır nevruz’unun kutlandığı alana girmek isterken üzeri yarı çıplak olmasına rağmen “canlı bomba şüphesi” iddiasıyla polisin açtığı ateşle vurularak öldürülen kemal kurkut davasının ikinci duruşması diyarbakır 7. ağır ceza mahkemesi’nde görüldü. kurkut’u vuran ve müebbet hapis cezası ile yargılanan polis y.ş.’nin tutuklanma istemi yine reddedildi.

  14 aralık 2017’de görülen davanın ilk duruşmasında sanık polis, savunmasında 3 ay boyunca açığa alındığını, şu anda ise görevde olduğunu söylemişti.

  22 kişinin öldürüldüğü jitem davasının duruşmasında sanık yok;

  mardin’in kızıltepe ilçesinde 1992-1996 yılları arasında 22 kişinin öldürülmesine ilişkin ankara 5. ağır ceza mahkemesi’nde görülen davaya devam edildi. kızıltepe jitem davasında emekli albay hasan atilla uğur, diyarbakır il jandarma komutanı emekli albay eşref hatipoğlu, dönemin jandarma komando bölük komutanı ahmet boncuk ve başçavuş ünal alkan’ın da aralarında bulunduğu 9 sanığın yargılandığı davada tek bir sanık bile duruşmaya katılmadı.

  diyarbakır emniyeti’ne saldırı davasında tüm sanıklara tahliye;

  4 kasım 2016 tarihinde diyarbakır emniyet müdürlüğü ek hizmet binasına yönelik bomba yüklü araçla yapılan saldırıya ilişkin açılan davanın ilk duruşmasında 17 aydır tutuklu yargılanan 6 sanığın tamamı tahliye edildi.

  tutuklu 6 sanık hakkında 14’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 6 bin 994 yıldan 10 bin 760 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarının istendiği davada sanık avukatları, polisin olaydan sonra yaptığı asılsız bir ihbar üzerine müvekkillerinin gözaltına alınarak tutuklandığını belirtti. müvekkillerinin üzerinde bulunduğu belirtilen patlayıcı madde artıklarının, boya ve kimyasal madde artıkları olduğuna dikkat çekerek müvekkillerinin tahliyesini istedi.

  iki çocuğun ölümünde polislere beraat;

  diyarbakır’da 2006 yılında çıkan olaylarda 8 yaşındaki enes ata ve 14 yaşındaki mahsum mızrak’ın ölümüyle ilgili açılan davada, yargılama sürecinde adli emanetteki delillerin kaybedildiği ve mahkeme kararı olmaksızın telsiz kayıtlarının ortadan kaldırıldığı ortaya çıkarken “olası kast sonucu ölüme neden olmak” suçundan ömür boyu hapis istemiyle yargılanan 3 sanık polis sabit delil bulunmadığı gerekçesiyle beraat etti.

  diyarbakır’da, çıkan olaylarda 7’si çocuk toplam 13 kişi yaşamını yitirdi. ölenler arasında 8 yaşındaki enes ata ve mahsum mızrak da bulunuyordu. ata ve mızrak’ın ölümüyle ilgili özel harekat polisleri h.a, n.ö. ve b.ö. hakkında “olası kast sonucu ölüme neden olmak” suçundan ömür boyu hapis istemiyle diyarbakır 1. ağır ceza mahkemei’nde açılan davanın 40. oturumunda karar çıktı.

  hasta tutuklu halime gülsu yaşamını yitirdi;

  mersin’de tarsus 3 no’lu kadın kapalı cezaevi’nde tutuklu bulunan sistemik lupus eritematozus hastası halime gülsu’nun ilaçlarının verilmemesi nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi.

  mersin’de 20 şubat’ta fetö soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve 67 gündür tutuklu olan gülsu’nun abisi, kardeşinin ölümünü duyurduğu sosyal medyada “sistemik lupus eritematozus (bir çok organı etkileyebilen bir tür otoimmün bozukluğu) hastası olan halime gülsu’ya 15 gün gözaltında tutulduğu süre boyunca raporlu ilaçları verilmemiş. tutuklanıp tarsus 3 no’lu kadın kapalı cezaevi’ne gönderildiğinde ise doktor raporu, cezaevi yetkilileri tarafından kaybedilmiş” ifadelerini kullandı.

  ihd’nin verilerine göre, cezaevlerinde 1154 hasta tutukludan 402’sinin durumu her geçen gün ağırlaşıyor. bunlardan biri de 78 yaşındaki hasta tutuklu sisê bingöl için yapılan denetimli serbestlik başvurusu geçtiğimiz günlerde reddedildi. infaz hakimliği, “sisê bingöl örgütten ayrılmadı. tahliye edilemez, cezaevinde kalabilir” dedi. kalp ve akciğer hastası sise nine hastaney götürülürken ring aracında uzun süre beklemek zorunda kaldığı için idrarını kaçırdığı ve utandığı için sevk istemediği geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansımıştı.

  trans kadın, gözaltında intihar girişiminde bulundu;

  istanbul zeytinburnu’nda bulunan merkezefendi karakolu’nda gözaltında tutulan ceyda isimli seks işçisi trans kadının tarım ilacı içerek intihar girişiminde bulunduğu ileri sürüldü. istanbul lgbti dayanışma derneği, trans kadınların kendisini polis olarak tanıtan bir kişi tarafından tehdit edildiğini ve ardından gözaltına alındığını açıkladı.

  jandarmalar çiftçiyi tekme tokat dövdü;

  chp milletvekili mahmut tanal, twitter hesabı üzerinden paylaştığı video güvenlik güçlerinin kullandığı şiddeti gözler önüne serdi. videoda, şanlıurfa’nın harran ilçesine bağlı aydınlar mahallesinde arazi anlaşmazlığı sonucu çıkan kavgada gözaltına alındığı öğrenilen bir elleri kelepçeli şekilde jandarma ekiplerince tekme-tokat ve coplarla darp edildiği görüldü. tanal’ın ilgili kurum ve kişileri etiketleyerek; “yer şanlıurfa /harran; aydınlar köyü/ bu görüntüler ne anlama geliyor. biri bize bu görüntüleri anlatsın” diye sorması üzerine valilik müfettiş aracılığıyla soruşturma başlattığını duyurdu.

  iş cinayetleri;

  1 hafta içerisinde meydana gelen iş cinayetlerinde 13 işçi yaşamını yitirirken, 8 işçi de yaralandı.

  bu hafta iş cinayetlerinde yaşamını yitirenler arasında suriyeli bir mülteci de vardı. adana’da bir kuruyemiş deposunda çalışan 21 yaşındaki suriyeli işçi hammed habbasi, yük asansöründen düşerek yaşamını yitirdi.

  6 aylık iş için 5 saatte 5 bin başvuru;

  diyarbakır’da, türkiye iş kurumu (işkur) tarafından 6 ay süreyle toplum yararına çalışma programı (typ) kapsamında asgari ücretle 6 aylık işe alınacak 4 bin kişi için, sadece 5 saatte 5 bin kişi başvurdu.

  işsizlik izdihamından bir gün önce ise başbakan yardımcısı mehmet şimşek, türkiye’nin kötü zamanları geride bıraktığını, ülke ekonomisinin 2002 yılından bu yana yüzde 230 büyüdüğünü iddia etti.

  atanamayan hekimlere özel sektörde de engel;

  tıp fakültelerinden mezun oldukları halde güvenlik soruşturması nedeniyle atamaları yapılmayarak devlet hizmeti yükümlülüğünden muaf tutulan hekimlere özel sektörde çalışmalarının yolu da kapatıldı. hekimler, sağlık bakanlığı’nın son dönemde “muafiyet” belgesi vermemesi nedeniyle “ucuz işgücü olarak çalıştırıldıkları” özel sektör kapısının da kendilerine kapatıldığını dikkat çekti.

  taksim’e rutin yasak;

  1 mayıs işçi bayramı’nda, taksim’in yine toplanma alanı olarak kullanılmayacak. güvenlik güçleri her yıl olduğu gibi bu yıl da meydanın etrafına bariyerler koyarak giriş çıkışları engelleme hazırlıkları tamamlandı.

  seçim ihlalleri de start aldı:

  100 bin imza için 5 gün sınırlama;

  24 haziran’da yapılacak cumhurbaşkanı seçimi ve 27. dönem milletvekili genel seçimi için hazırlanan seçim takvimini açıkladı. seçim takvimine göre cumhurbaşkanlığı adaylığı için gerek seçmenler gerekse siyasi partilerce yapılacak başvurular 1 mayıs’ta başlayacak. seçmenler tarafından aday gösterilenler için gerekli 100 bin imzanın 4-9 mayıs tarihlerinde yani 5 gün içinde toplanması gerekecek.

  100 bin imzanın 5 gün içerisinde toplanması kuralının anayasa’nın cumhurbaşkanı seçilme ilkelerini hükme bağlayan 101. maddesine aykırı olduğu belirtilirken, herhangi bir parti tarafından aday gösterilemeyen kişilerin söz konusu sürede istenen rakamda imza toplamasının imkansız olduğu belirtildi. öte yandan daha önce adaylığını açıklayan levent gültekin, bu sebepten çekildiğini duyurdu.

  chp’nin seçim çadırı söküldü;

  ak partili sancaktepe belediyesi’nin zabıta ekipleri chp’nin samandıra meydanı’nda gerçekleştirdiği seçim çalışmalarına müdahale etti. chp sancaktepe ilçe başkanlığı tarafından samandıra meydanı’nda kurulan çadır, sancaktepe belediyesi’nin zabıta ekipleri tarafından söküldü.

  ödp’lilere operasyon;

  izmir’de myk üyesi onur kılıç, denizli’de ise parti yöneticisi cihangir köroğlu da evleri basılarak gözaltına alındı.

  hdp ilçe binasına baskın;

  hdp güngören ilçe binasına yapılan baskınla aralarında il ve ilçe yöneticilerinin de olduğu 41 kişi gözaltına alındı."
 • tbmm insan haklarını inceleme komisyonu başkan vekili ve chp milletvekili şenal sarıhan tarafından kaleme alınan 1-7 mayıs 2018 tarihleri arasında yaşanan hak ihlalleri raporu;

  https://www.gazeteduvar.com.tr/…ilina-kadar-is-yok/

  http://sendika62.org/…lalleri-senal-sarihan-491030/

  "yeni türkiye’de iktidar ve ortakları devlet olanaklarıyla, muhalefet ise cezaevi koşullarında ohal altında yapılacak “demokratik” seçime gidiyor. 1 mayıs işçi ve emekçi bayramı, 75 yaşındaki perihan teyze’nin vücudunda patlayan coplarla “kutlandı.”

  röportajı veren avukata da, röportajı yapan gazeteciye de hapis istemi!

  khk’lar ile işlerinden edilenlerin cezasının 9999 yılına dek süreceği ortaya çıktı!

  2018’in ilk dört ayında iş cinayetlerinde 575 işçi yaşamını yitirdi. yeni türkiye’nin başbakanı ise iş cinayetlerinin nedenini “analiz” ederken suçun büyük oranda işçilerde olduğunu savundu.

  2018’in ilk dört ayında kadın cinayetlerinde 130 kadın yaşamını yitirirken suçlunun kim olduğu üzerine devlet yetkililerinden henüz yeni bir “analizin” gelmemesi mağdurları bir nebze de olsa rahatlattı!

  sekiz tutuklu ve ikisi asker olmak üzere toplam 30 kişinin yaşamını yitirdiği “hayata dönüş’ün ardındaki bilinmezler dosyasına yeni bilgiler eklendi.

  muhafazakar kapitalizmin son pazarı da bu hafta gündem oldu. ibadet ve kapitalin bir arada olacağı zeruj port’un açılışı duyuruldu.

  -devlet olanakları sadece akp genel başkanı’nın;

  yüksek seçim kurulu’nun (ysk), 24 haziran seçimlerine ilişkin getirdiği seçim yasaklarından cumhurbaşkanı tayyip erdoğan’ın muaf tutulduğu öğrenildi. ysk tarafından getirilen seçim yasaklarının arasında başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve milletvekili adaylarının seçim propagandası ile ilgili yapacakları gezilerde makam araçlarının, resmi araçların, uçakların kullanılmamasını, karşılama töreni yapılmamasını kapsamakta.

  -ince ve chp’li 4 vekilden demirtaş için çağrı;

  24 haziran seçimleri için hdp’nin adayı tutuklu milletvekili selahattin demirtaş oldu. demirtaş’ın tutuklu olmasının demokratik bir seçimin önünde engel olduğunu belirten chp cumhurbaşkanı adayı muharrem ince ile milletvekilleri sezgin tanrıkulu, barış yarkadaş, selin sayek böke ve eren erdem serbest bırakılması için çağrı yaptı.

  demirtaş, 4 kasım 2016’dan bu yana edirne f tipi kapalı cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

  -temelli’nin pasaportuna el konuldu;

  hdp eş genel başkanı sezai temelli’nin pasaportuna el konuldu. khk ile ihraç edilen binlerce akademisyenden biri olan temelli’nin pasaportuna el konulma nedeninin ihraç olduğu öğrenildi.

  -iyi parti’nin standına saldırı;

  iyi parti’nin istanbul bağcılar’da erken seçim için çalışmalar yapan üyelerine bıçaklı saldırı gerçekleştirildi. saldırıda yedi iyi partilinin yaralandığı bildirildi.

  -akşener’e tehdit mesajı;

  iyi parti genel başkanı meral akşener’in üsküdar’daki evinin karşısında bulunan duvara “her an her şey olabilir” diye tehdit mesajı yazıldı. olayla ilgili iki kişi gözaltına alındı.

  -hdp’lilere ev baskını;

  istanbul’da yapılan ev baskınlarında aralarında hdp pm üyesi asiye kolçak’ın da bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı.

  geçtiğimiz hafta istanbul’da hdp güngören ilçe binasında 24 haziran erken seçimleri ve 1 mayıs gündemli halk toplantısını basan polislerce gözaltına alınan hdp istanbul il eş başkanı cengiz çiçek’in de aralarında bulunduğu 10 kişi “örgüt propagandası” iddiasıyla tutuklanmıştı.

  -gazeteci deniz yücel’in avukatı ok hakkında hapis istemi;

  türkiye’de 1 yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye olan alman die welt gazetesinin türkiye muhabiri deniz yücel’in avukatı veysel ok’a, yaptığı bir açıklama gerekçe gösterilerek dava açıldı. ok hakkında 25 aralık 2015 tarihinde özgür düşünce gazetesine verdiği demeçte “bu dönem en büyük fark yargı mensuplarının tek renkte olması. son iki yıldır karşılaştığımız hemen hemen tüm yargı mensupları tek renkli, tek fikirli” sözlerinden ötürü tck. 301 maddeden dava açıldı.

  ok’un yanı sıra röportajı yapan özgür düşünce muhabiri cihan acar’ın, türk ceza kanunu’nun “türk milletini, türkiye cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçunu işlediği iddia edildi.

  -nöbetçi yayın yönetmenliği davalarında 95 yıl 6 ay hapis istemi;

  kapatılan özgür gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “nöbetçi genel yayın yönetmenliği” kampanyasına katıldıkları için 9’u gazeteci 13 kişinin yargılandığı davada, savcı 12 kişi hakkında örgüt propagandası suçu iddiasıyla toplam 95 yıl 6 ay ceza talep etti.

  -1 mayıs “kutlamalarının” fotoğrafı: 75 yaşındaki perihan teyze;

  1 mayıs’ta ankara yüksel caddesi’nde devam eden “işimizi geri istiyoruz” eyleminin 539’uncu gününde polis, basın açıklaması yapmak isteyen gruba “müdahale” etti. 75 yaşındaki perihan pulat polis tarafından ağır bir şekilde darp edildi, yüzünde morluklar ve şişlikler oluştu.

  eyleme toma ve biber gazı ile “müdahale” eden polis, 6 kişiyi gözaltına aldı. gözaltına alınan gülnaz bozkurt’un da saçı kökünden koparıldı.

  sadece istanbul’da 84 kişi gözaltına alındı.

  -22 bin 28 kadın ihraç edildi;

  kesk tarafından bu hafta yayımlanan ihraç edilen kadınlara ilişkin rapora göre; sadece ohal khk’leri ile ihraç edilen kişi sayısı, 116.512 kişi ve bunların 22.028’i kadın. ihraç edilen kadın kamu emekçilerinin toplam sayı içerisindeki oranı ise %20. emekçilerin pek çok hakkının gasp edildiği ohal döneminde kesk’e bağlı sendikalardan ihraç edilen kişi sayısının 4.218 olduğu ve bu ihraçların % 25.3 ’ü (1.069’u) kadın emekçilerden oluştuğu kaydedildi.

  rapora göre;

  600’den fazla kadın, erkek şiddeti ile katledildi.

  kadın ve çocuk hakları savunuculuğu yapan 11 dernek kapatıldı.

  16 kadın gazeteci tutuklandı.

  35 kadın belediye başkanı ve 5 kadın milletvekili görevleri engellenerek tutuklandı.

  -1 ayda 30 kadın öldürüldü;

  kadın cinayetlerini durduracağız platformu’nun her ay açıkladığı verilere göre, nisan ayında 30 kadın öldürüldü. 3 kadın yaşam mücadelesi veriyor. nisan ayında öldürülen kadınların 26’sının koruma kararının olup olmadığı tespit edilemezken 4’ nün boşanma davası olduğu kaydedildi.

  nisan ayında ayrıca 51 çocuktan 26’sı okulda, 10’u evde istismara uğradı.

  -işsiz sayısı 87 ülkenin nüfusundan fazla;

  ocak 2018 itibariyle 6 milyon 402 bin kişiye ulaşan geniş tanımlı işsizlerin sayısı, dünyadaki belli başlı 190 ülkenin 87’sinin nüfusundan daha fazla.

  -4 ayın iş cinayetleri bilançosu: 575

  9. uluslararası iş sağlığı güvenliği kongresi’ne katılan binali yıldırım iş cinayetlerinde suçun büyük oranda işçi kaynaklı olduğunu savundu. yıldırım “biz tersanede gemi yaparken çalışanlara baret giydirmek için alnımızın derisi çatlardı. bana bir şey olmaz’. kardeşim sana bir şey olmaz deme canın bu kadar ucuz değil, çoluğun çocuğun var. geleceğin var. eldiven takmaz, baret giymez, güvertede çalışır kemer takmaz. sürekli peşlerinden koşacaksın. her an başında duracaksın” sözleri ile iş cinayetlerinin nedenini kendince “analiz” etti!

  işçi sağlığı iş güvenliği (isig) meclisi, nisan ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı. nisan ayında en az 177 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. böylece ocakta en az 144, şubat ayında en az 128, mart ayında en az 126 ve nisan ayında en az 177 işçi olmak üzere; 2018 yılının ilk dört ayında en az 575 işçi iş cinayetlerine kurban gitti.

  son 1 hafta içerisinde ise iş cinayetlerinde 14 emekçi yaşamını yitirirken 6 emekçi de yaralandı.

  -“bir havadis bir film” setinde çocuk yandı;

  trt için çekilen “bir hadis bir film” dizisinin setinde 1 mayıs uluslararası birlik mücadele ve dayanışma günü’nde meydana gelen iş kazasında 10-12 yaşlarında bir çocuk ağır bir şekilde yandı. bir figüran ise hafif yaralandı.

  -khk’lilerin cezası 9999 yılına kadar sürecek;

  khk’lar ile işlerinden edilen insanların nasıl “sivil ölüme” mahkum edildiklerini gösteren bir olay daha bu hafta yeni türkiye kayıtlarına geçti.

  işkur programın katılmak isteyen khk ile ihraç edilmiş bir kamu görevlisi, “son katıldığınız kurs ile milli güvenlik, kamu güvenliği, terör, khk vb. nedenler ile yaptırım uygulanmıştır. 31. 12. 9999 tarihine kadar başvuru yapamazsınız” denilerek başvurusunun reddedildiği ortaya çıktı.

  -1 mayıs’ta çalışmayı kabul etmeyen 30 işçi işten çıkarıldı;

  soma kolin termik santral inşaatında çalışan 30 işçinin resmi tatil olan 1 mayıs’ta çalışmayı kabul etmedikleri için işten çıkarıldıkları bildirildi.

  manisa’nın soma ilçesinde 12 nisan’da soma kolin termik santral ile yüklenici efor endüstriyel isimli firma arasında yaşanan anlaşmazlık sonrası 2 bin taşeron inşaat işçisinin işine son verilmesi ardından 22 nisan’da yapılan anlaşma ile işçiler yeniden iş başı yapmıştı. ancak işçiler, bu defa da 1 mayıs emek ve dayanışma günü etkinliklerine katıldıkları için işsiz kaldılar.

  -kamyoncular eylemde;

  ankara’nın kazan ilçesinde bulunan ankara lojistik üssü’nde, kamyon ve tır sürücüleri lojistik üssündeki park ücreti fiyatları, nakliye komisyonları, mazot fiyatları, otoyol ve köprü ücretlerinin yüksekliğinden dolayı para kazanamadıklarını belirterek eylem yaptı. polisin gazla müdahale ettiği eylemde kamyoncular, chp’li vekillerin olay yerine gelmesinin ardından eylemlerine tbmm önünde devam etmek istediler. ancak ohal gerekçe gösterilerek eyleme izin verilmedi.

  -hayata dönüş’te kayıtsız kasetler, adli emanette olmayan giysiler;

  bayrampaşa cezaevine 19 aralık 2000’de “tufan” planı kapsamında düzenlenen hayata dönüş operasyonu’yla ilgili bakırköy 13. ağır ceza mahkemesindeki davanın 28. duruşması bu hafta görüldü

  hayata dönüş operasyonu’nda tufan planı’nın uygulandığı bayrampaşa cezaeviyle ilgili dava dosyasına giren adli tıp raporunda, 18 yıldır varlığı bilinmeyen ve mahkeme dosyasında kayıtlı olmayan bir video kaset ortaya çıktı. adli emanette kayıtlı olmayan kasette ne olduğu ise henüz bilinmiyor.

  davaya ilişkin bir diğer skandal niteliğindeki bilgi ise; 12 kişinin yaşamını yitirdiği operasyonda ağır yaralanan mahpusların üzerindeki giysilerde kimyasal analizinin tespiti için gönderilen giysiler ile adli emanet kayıtlarındaki giysilerin numaralarının birbirini tutmadığının ortaya çıkması oldu.

  mağdur avukatları, kimyasal izine rastlanılmadığını belirten adli tıp raporuna, operasyona maruz kalmamış eşyaların incelemeye gönderildiği şüphesiyle itiraz etti.

  -ayşe öğretmenin cezası 6 ay ertelendi;

  telefonla bağlandığı beyaz show’da “çocuklar ölmesin” dediği için hakkında soruşturma başlatılan ve diyarbakır’da, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve 6 aylık bebeğiyle cezaevine giren öğretmen ayşe çelik tahliye edildi.

  ayşe öğretmen hakkında verilen karara göre, infaza ara verilmesi tarihinin 31 ekim tarihinde biteceği ve bu tarihte cezaevine girerek cezasını çekeceği belirtildi.

  öte yandan adalet bakanlığı 14 kasım 2017 tarihi itibariyle anneleriyle cezaevinde bulunan çocuk sayısının 624 olduğunu açıklamıştı.

  -kiliseye ırkçı saldırının faili serbest bırakıldı zira sinirlenmiş;

  istanbul kadıköy’de bulunan surp takavor ermeni kilisesi’nin önüne çöp döküp duvarına “bu vatan bizim” yazan saldırgan gözaltına alındı. saldırgan serdar k., savcılık sorgusunda sinirlendiği için böyle bir eylem yaptığını söylerken, adli kontrol tedbiri uygulanması talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliği’ne sevk edildi. hakimlik, serdar k.’yi, adli kontrol şartıyla serbest bıraktı.

  -kadınlara özel avm;

  cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmak yerine cinsiyetçi politikaların sapladığı alanla her gün yeni bir gerici uygulama yaşama geçerken, kadınlara özel otobüs uygulamalarının ardından şimdi de kadınlara özel avm açılışı gündemde. istanbul zeytinburnu’nda gelecek hafta açılışı yapılacak olan zeruj port adlı alışveriş merkezi “dünyanın ilk kadın ve muhafazakar avm’si” ve “içinde ezan okunan avm” olarak tanıtılıyor." şenal sarıhan