şükela:  tümü | bugün
 • tbmm insan haklarını inceleme komisyonu başkan vekili ve chp milletvekili şenal sarıhan'ın haftalık olarak yayınladığı raporlarda bahsi geçen ihlallerdir.

  bugün yayınlanan 26 mart 2018-2 nisan 2018 tarihleri arasında yaşanan hak ihlalleri raporu;

  https://www.gazeteduvar.com.tr/…er-ajanlik-dayatti/

  http://sendika62.org/…lalleri-senal-sarihan-483977/

  "bu hafta, yeni türkiye’nin meclisi’nde kadınların sahneye çıkması engellenirken, üniversitelerinde, erkeğin isteğini yerine getirmeyen kadının allah’a isyan etmiş sayılacağı kaydedildi. sokaklarında ise güpegündüz mahalle bekçilerinin kadın kaçırabileceği görüldü.

  şubat ayında, fetö üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alınan ve adli tıp raporuna göre işkence sonucu hayatını kaybeden öğretmen gökhan açıkkolu’nun suçsuz bulunarak göreve iade edilmesinin ardından bu kez de izmir’de ‘fetö’ soruşturmasından açığa alındıktan sonra intihar eden hekim hasan orhan hakkında ‘bylock tespit edilmediği’ kararı verildi. öte taraftan “ohal intiharları”na bir yenisi daha eklendi.

  daha önce meclis gündemine taşıdığımız ve içişleri bakanı süleyman soylu’ya sorduğumuz kamu güvenlik timi bir kez daha ortaya çıktı. ankara’da nevruz öncesi yapılan ev baskını sonucu gözaltına alınan jinnews muhabiri duygu erol, emniyetteyken kendilerini kamu güvenliği timi (kgt) çalışanları olarak tanıtan kişiler tarafından ajanlık dayatmasına maruz kaldığını ifade etti. 10 ekim 2017 tarihinde de üniversite öğrencisi deniz bahçeci de kendisini kamu güvenlik timi olarak tanıtan kişilerce kaçırıldığını ve darp edildiğini iddia etmişti. kendilerinin devletten daha güçlü olduklarını söyledikleri iddia edilen kgt için soylu, “adı sanı olmayan zıpırık bir şey. kim devletten güçlüyüz diyorsa devlet onun boyunun ölçüsünü almasını bilir” demişti!

  ve tabii ki iktidarın ötekileştiren dilinden dökülen “incilere” yenileri eklendi.

  geçen hafta komünistlere okuma şansı vermeyeceğini duyuran cumhurbaşkanı erdoğan bu kez de “türkiye’de yaşayamam diyenlerin bilet paralarını verip ülkeden göndermek lazım. çünkü bunlar ülkemize yük” dedi.

  meclis’te kadınlar sahneye çıkartılmadı

  tbmm’de 18 mart çanakkale anması’nda kadın tiyatro sanatçılarının tbmm başkanlığının talimatıyla sahneye çıkartılmadığı ifade edildi. bu yasağın meclis başkanı ismail kahraman tarafından getirildiği iddia edildi.

  “birinci meclis, gazilik ve şehitlik ruhu” temasıyla gerçekleştirilen meclis sohbetleri etkinliğinde, 18 mart çanakkale anmasına ilişkin bir tiyatro gösterisi sergilendi. ancak gösteride kadın oyuncuların sahneye çıkması engellendi.

  devlet tiyatroları’nın hazırladığı gösteriye bir saat kala kadın oyunculara sahneye çıkamayacakları ifade edilirken herhangi bir gerekçe gösterilmedi. erkek oyuncuların sahnede oyunu sergiledikleri sırada konukların arkasında merdivenlerin üzerinde bekletilen kadın oyuncular, oyunun bitiminin ardından tbmm’den çıkartıldı.

  mahalle bekçisi yol kesip kadın kaçırdı

  mardin’in derik ilçesinde, 19 yaşındaki berfin g. güpegündüz ve ellerinde silah bulunan dört kişi tarafından kaçırıldı. kızlarını arayan aile, kaçırma olayında bekçi şerif t. ve korucuların yer aldığını ifade ederken, polislerin de kaçırma olayından haberi olabileceğini iddia etti. olaydan üç gün sonra berfin’i kaçıran bekçi şerif t.’nin diyarbakır’da yakalandığı iddia edilirken konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı; berfin’in nerede olduğu ise bilinmiyor.

  “erkeğin isteğini yerine getirmeyen kadın allah’a isyan etmiş sayılır”

  rektör ve akademisyenler için kep yerine ‘sarığın’ daha uygun olduğunu savunan mardin artuklu üniversitesi rektörü prof. dr. ahmet ağırakça’nın yayınladığı ansiklopedide cinsiyetçi ve nefret suçu olabilecek ifadeler yer aldığı ortaya çıktı.

  altı ciltlik şamil islam ansiklopedisi’nin ‘nüşüz’ maddesinde erkeğin cinsel isteklerine itaat etmeme durumu ile allah’a isyan etmenin aynı kefeye konduğu, “erkeğin isteğini yerine getirmeyen kadın allah’a isyan etmiş sayılır” dendiğini kaydedildi.

  “demokrasi isteyen tövbe etmezse öldürülmelidir”

  ansiklopedinin “mürted” maddesinde ise “kafirleri tekfir etmemek, kafirler hakkında şüpheye düşmek ve uydukları islam dışı ideolojilerinin doğru olduğuna inanmak; anıt mezar ve ölülere tapınmak; yahudilik, hıristiyanlık, komünizm, kapitalizm, demokrasi, sosyal demokrasi vb. şirk düzenlerini doğrulamak” ifadelerinin yer aldığı kaydedildi. maddenin devamında ise “mürted’in cezası, eğer tövbe etmezse öldürülmektedir” dendi.

  hrw: ifade özgürlüğü engelleniyor

  insan hakları izleme örgütü (hrw), sosyal medya paylaşımlarında afrin harekatını eleştiren yüzlerce kişinin gözaltına alındığı ve kovuşturmaya uğradığı gerekçesiyle, türkiye’yi “kişilerin görüşlerini barışçıl yollarla ifade etme hakkını ihlal ettiğini iddia etti. içişleri bakanlığı verilerine göre, 20 ocak – 26 şubat tarihleri arasında afrin operasyonunu eleştiren sosyal medya paylaşımları nedeniyle 648 kişi, sokak eylemleri ya da sosyal medyada sokak eylemcileriyle dayanışma ifade eden mesajları nedeniyle de 197 kişi gözaltına alınmıştı

  hrw, avrupa ve orta asya direktörü hugh williamson, “türkiye yetkilileri kişilerin askeri harekatlar da dahil her türlü hükümet politikasını barışçıl yollarla eleştirme haklarına saygı göstermeli ve bu davaları düşürmelidir” dedi.

  özgürlükçü demokrasi’ye baskın

  özgürlükçü demokrasi gazetesinin istanbul beyoğlu’da bulunan merkez binası ve gazetenin basımının yapıldığı matbaa gece yarısı polis tarafından basıldı. çalışanlar gözaltına alındı. gazete ve matbaaya kayyım atandığı bildirildi.

  eren keskin’e 7.5 yıl hapis cezası

  özgür gündem gazetesinde genel yayın yönetmenliği yaptığı için ihd eş genel başkanı eren keskin’e 7 buçuk yıl hapis cezası verildi. keskin verilen karara, “bugün özgür gündem gyy’liğim nedeniyle, hakkımda toplam 7,5 yıl hapis cezası verildi. isyan ediyorum” diyerek tepki gösterdi.

  keskin’in, özgür gündem gazetesi ile dayanışmak amacı ile genel yayın yönetmenliği yaptığı 2014-2015 tarihlerinde hakkında 143 dava açıldı. bugüne kadar bu davalarda 355 bin 920 tl adli para cezası verildi. bu cezalardan 105 bin 920 tl’si kesinleşti, devam eden davalarda birkaç yüz bin tl daha adli para cezası verilme ihtimali bulunuyor.

  yazar eliaçık’a 7.5 yıl hapis istemi

  yazar ihsan eliaçık bir internet sitesinde yazdığı yazılarda, ‘terör örgütü propagandası” yaptığı iddiasıyla bimer’e şikayet edildi. eliaçık’ın 7 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi. istanbul 26’ncı ağır ceza mahkemesi’nde yapılan duruşmada, savcı esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sundu. mütalaada, sanık eliaçık’ın bir internet sitesinde yazdığı yazı ile sanığın olumsuz bir algı oluşturmaya çalıştığı iddia edildi. mütalaada eliaçık’ın “terör örgütü propagandası’ yapmak suçundan 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

  yine “zıpırık bir şey” iddiası: “kamu güvenlik timi’nden ajanlık dayatması”

  ankara’da nevruz öncesi yapılan ev baskını sonucu gözaltına alınan jinnews muhabiri duygu erol, emniyetteyken kendilerini kamu güvenliği timi (kgt) çalışanları olarak tanıtan kişiler tarafından ajanlık dayatmasına maruz kaldığını ifade etti.

  dört gün gözaltında kaldıktan sonra tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılan erol, insan hakları derneği (ihd) ankara şubesi’nde yaptığı açıklamada, gözaltındayken kendisine “ajanlık” teklif edildiğini iddia etti.

  10 ekim 2017 tarihinde de üniversite öğrencisi deniz bahçeci kendisini kgt olarak tanıtan kişilerce kaçırıldığını ve darp edildiğini iddia etmişti.

  aklanma intihardan sonra geldi

  izmir yeşilyurt atatürk hastanesi’nde çalışırken ‘fetö’ soruşturması kapsamında açığa alındıktan sonra intihar eden asistan hekim hasan orhan çetin hakkında soruşturmayı yürüten savcı, bylock tespit edilmediği gerekçesi ile takipsizlik kararı verdi.

  intihar üzerine ses izmir şubesi suç duyurusunda bulunarak, dr. çetin’in, yaşamını yitirmesine sebep olan görevden uzaklaştırma işleminde sorumluluğu bulunan kişi ya da kişilerin, varsa muhbirlerin/ihbarcıların tespiti için gerekli soruşturmanın yapılması ve haklarında “görevi kötüye kullanma”, “intihara sevk” “bilinçli taksirle ölüme sebep olma” ve ile re’sen değerlendirilecek diğer suçlardan soruşturma yapılarak cezalandırılmaları istemiyle kamu davası açılmasını istedi.

  geçtiğimiz yılın şubat ayında ‘fetö üyesi’ olduğu iddiasıyla hakkında soruşturma açılan ve ardından hastane başhekimliği tarafından açığa alınan asistan hekim çetin hastanenin onuncu katından atlayarak yaşamına son vermişti.

  bir khk intiharı daha

  ohal döneminde çıkartılan khk’ların yarattığı sonuçlardan biri olan intihar vakalarına bir yenisi daha eklendi. khk ile görevinden uzaklaştırılan hakim ingilizce öğretmeni adalet betül çağdır başaksehir’de 9’uncu kattaki evinden atlayarak intihar etti.

  disk’in 20 temmuz 2017 tarihinde yayınladığı ‘ohal ve çalışma hayatı’ başlıklı raporda yer alan bilgilere göre, ohal döneminde temmuz ayı itibariyle 36 kişi intihar etti.

  polis eylemcinin saçını yoldu

  ankara yüksel caddesi’nde “işimizi geri istiyoruz” eyleminin 506’ncı gününde yine polis “müdahalesi” vardı. eylemciler gözaltına alınırken polis, görevlerinden ihraç edilen kamu çalışanlarına destek veren gülnaz bozkurt’un saçını yoldu. gözaltına alınan diğer eylemcilerin vücutlarının çeşitli yerlerinde çizikler oluştu.

  boğaziçi öğrencileri için uluslararası imza kampanyası

  boğaziçi üniversitesi’nde afrin operasyonu için lokum dağıtanları protesto ettikten sonra gözaltına alınan 15 öğrenci için uluslararası imza kampanyası başlatıldı. 37 farklı ülkedeki 100’ü aşkın kurumdan 1250 akademisyenin yer aldığı kampanyada, öğrencilerin ifade özgürlüğü haklarını kullandığı belirtilerek; serbest bırakılmaları çağrısı yapılıyor.

  iş cinayetleri

  bu hafta iş cinayetlerinde dokuz işçi yaşamını yitirirken; 33 emekçi de yaralandı.

  işçinin cesedi üç gün sonra bulundu

  inşaat iş sendikası yöneticilerinden yunus özgür, 3. havalimanı inşaatında molozların altında kalan bir işçinin üç gün sonra fark edildiğini belirtti. özgür yaşanan iş cinayetini şöyle aktardı: “hop hopçu diye bilinen bir işçi, (kamyonların döküm alanında onlara yardımcı olan bir kişi) kamyonun döktüğü toprağın altında kalıyor. kendisinden üç gün boyunca haber alınamıyor. işçinin eşi olayın ikinci günü havalimanı yönetimini arıyor ve eşinden haber alamadığını aktarıyor. yönetim ile konuştuktan sonra ise havalimanına geliyor. yani oraya başvuruyor. sonra işçinin son bulunduğu yere gidip orada kazı yapıyorlar. ve işçinin molozların altında kaldığı ortaya çıkıyor.”

  ‘sendikadan istifa edip patronun mezarında özür dilerseniz işe alırız’

  çimse-iş sendikasına üye olan 220 işçi işten atılırken, işten atılıp da işe geri dönmek isteyenlerden skandal bir talepte bulunuldu. çimse-iş şube başkanı ali rıza atıcı, işe geri dönmek isteyenlerin sendikadan istifa etmesinin ve firmanın kurucu patronu ibrahim bodur’un mezarı başına gidip özür dilenmesinin istendiği iddia edildi.

  midyat’ta bir çocuk 12 erkek tarafından cinsel istismara maruz bırakıldı

  mardin’in midyat ilçesinde 17 yaşındaki bir kız çocuğun, 12 erkek tarafından sistematik olarak cinsel istismara maruz bırakıldığı ortaya çıktı. kentteki bir konfeksiyon atölyesinde çalışan çocuk ailesi tarafından bir hafta boyunca arandı, ardından batman bölge devlet hastanesi’nde tedavi altında olduğu öğrenilince istismar fark edildi.

  çocuğun ailesinin olayın üzerinin kapatılması için faillerinden birisiyle çocuklarını evlendirmek istediği iddia edildi. fail erkeğin ailesinin bunu kabul etmemesi üzerine ise, aileye 30 bin tl verilerek olayın üzerinin kapatıldığı ileri sürüldü.

  milli eğitim müdürü türban dağıttı

  şırnak silopi milli eğitim müdürü bülent dayanan’ın, şehit binbaşı ercüment türkmen’in i.h. ortaokulu’na giderek kız öğrencilere türban dağıttığı ortaya çıktı. okulun sosyal medya hesabından 1 mart’ta türban dağıtma fotoğrafları paylaşılırken, 2 mart’ta ise tüm kız öğrencilerin türbanlı olarak çekilmiş toplu fotoğrafı paylaşıldı.

  okulun facebook hesabından duyurulan olayla ilgili şöyle denildi: “bugün hayırlısıyla imam hatip kız öğrencilerimize ilçe milli eğitim müdürümüz bülent dayanan, okul müdürümüz ferhat ünaldı, müdür yardımcısı beyza güler ve değerli öğretmenlerimiz tarafından şal hediye edilmiştir.”"
 • tbmm insan haklarını inceleme komisyonu başkan vekili ve chp milletvekili şenal sarıhan tarafından kaleme alınan 2-9 nisan 2018 tarihleri arasında yaşanan hak ihlalleri raporu;

  https://www.gazeteduvar.com.tr/…usu-13-ilden-fazla/

  http://sendika62.org/…lalleri-senal-sarihan-485465/

  "bu hafta yeni türkiye’de ohal’de iktidar için oldukça “işlevsel” hale gelen “muhbir” vatandaşın nasıl “katil” vatandaşa dönüştüğüne tanık olduk.

  ohal süresince görmeye alışık olduğumuz belediye ve işyerlerine kayyum atanması uygulaması bu kez meclis’te yaşandı. hdp’li vekilin meclis başkan vekilliği yaptığı sırada geçmeyen akp önergesi koltuğa kahraman’ın oturmasıyla geçti.

  iş ve kadın cinayetleri hız kesmeden devam ederken açıklanan bir rapor cezaevlerinin nüfusunun 13 kentten daha fazla olduğunu ortaya koydu.

  meclise “kayyum” atandı!

  akp’nin meclis’e sunduğu önerge hdp milletvekili ve tbmm başkan vekili mithat sancar’ın nöbetçi olduğu zamanda içtüzüğe aykırı olduğu gerekçesiyle reddedilince meclis başkan vekilliği’ne” kayyum” olarak ismail kahraman geçti. ismail kahraman’ın sancar, yerine genel kurulu açmasının ardından akp’nin , uluslararası anlaşmalarda konuşma sürelerinin 20 dakikadan beş dakikaya indirilmesi ve maddelerdeki tüm konuşmaların ise üçer dakika olarak belirlenmesini içeren önerge kabul edildi. kabul üzerine chp ve hdp’li milletvekilleri salonu terk etti. oylaması yapılan 30 anlaşma üzerine söz alan olmayınca, anlaşmalar 193 üyenin bulunduğu genel kurulda 193 oyla kabul edildi.

  ohal’de “muhbir vatandaş”tan “katil vatandaşa” giden yol

  eskişehir’deki osmangazi üniversitesi eğitim fakültesi’ne elinde tabancayla gelen araştırma görevlisi volkan bayar, 4 akademik personeli öldürdü. yaşananlar sonrası ortaya çıkan bilgiler ise ohal’in neden olduğu olayları bir kez daha gözler önüne serdi.

  bayar hakkındaki şikayet dilekçelerinin 2009 yerel seçimleri’nde akp’den eskişehir belediye başkan adayı olan rektör hasan gönen tarafından “sümenaltı” edildiği iddia edildi. bayar’ın ise osmangazi üniversitesi’nde 102, tokat gaziosmanpaşa üniversitesi’ndekilerle birlikte 200’den fazla akademisyeni ihbar ettiği haberler yansıdı. 686. sayılı khk ile anadolu ve osmangazi üniversiteleri’nden 44 akademisyen ihraç edilmişti.

  hasan cemal’e üç ay 22 gün hapis cezası

  pkk’nın 2013’te türkiye sınırları dışına çıkma sürecini takip ettiği “çekilme günlüğü” yazı dizisi nedeniyle 13 yıla kadar hapisle yargılanan ve beraat eden gazeteci- yazar hasan cemal, istanbul bölge adliye mahkemesi 2. ceza dairesi’nin (istinaf mahkemesi) bu kararı 10 kasım 2017’de bozmasının ardından ikinci kez hâkim karşısına çıktı. mahkeme heyeti cemal’i 3 ay 22 gün hapis cezasına çarptırdı. cezanın infazı bir yıl ertelendi.

  üç akademisyene daha hapis

  “bu suça ortak olmayacağız” başlıklı metni imzaladığı için “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla haklarında dava açılan istanbul üniversitesi’nden (iü) ihraç edilen doç. dr. erhan keleşoğlu, yıldız teknik üniversitesi’nden (ytü) ihraç edilen arş. gör. irfan emre kovankaya ve van yüzüncü yıl üniversitesi’nden (yyü) yrd. doç. dr. sharo ibrahim garip bir yıl üç ay hapis cezasına çarptırıldı. mahkeme hükmün açıklanmasını geriye bıraktı.

  bulaç, türköne ve alpay’a ağırlaştırılmış müebbet istendi

  kapatılan zaman gazetesinin eski yönetici ve yazarlarının yargılandığı 17’si tutuklu 31 sanıklı davada, esas hakkındaki mütalaa açıklandı. kapatılan zaman gazetesinin eski yazarları ve yöneticilerine yönelik açılan davada sanıklar mümtazer türköne, ali bulaç, şahin alpay ve ibrahim karayeğen’in, ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 15’er yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

  gazeteciyi evde bulunamayınca babası gözaltına alındı

  özgürlükçü demokrasi gazetesi ve gazetenin basıldığı gün matbaacılık’a kayyum atanmasından sonra başlatılan soruşturma kapsamında, 28 mart’ta gözaltına alınan gazetenin imtiyaz sahibi ihsan yaşar ile sorumlu yazıişleri müdürü ishak yasul ve gazetenin basımını yapan gün matbaacılık çalışanı 20 kişi “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklandı.

  öte yandan hakkında gözaltı kararı çıkarılan mezopotamya ajansı muhabiri berzan güneş’in ığdır’daki evine operasyon düzenledi. berzan güneş’in bulunmadığı evde polisler arama yaptıktan sonra, kimi kitapları gerekçe göstererek 68 yaşındaki babası ahmet güneş’i gözaltına aldı.

  24 yıldır süren dava müebbetle sonuçlandı

  ilhan çomak’a istanbul 4’üncü ağır ceza mahkemesi tarafından verilen müebbet hapis cezası yargıtay 16’ncı ceza dairesi tarafından onandı. yaklaşık 24 yıldır tutuklu yargılanan ilhan çomak, üniversite öğrencisi iken 21 yaşında “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanmıştı. dgm tarafından idama mahkum edilen çomak’ın cezası müebbete çevrilmiş, 2006 yılında ise aihm “adil yargılama yapılmadığına” hükmederek türkiye’yi tazminata mahkûm etmiş ve çomak’ın davasının yeniden görülmesini bildirmişti."
 • tbmm insan haklarını inceleme komisyonu başkan vekili ve chp milletvekili şenal sarıhan tarafından kaleme alınan 9-16 nisan 2018 tarihleri arasında yaşanan hak ihlalleri raporu;

  https://www.gazeteduvar.com.tr/…valtiyi-begenmemis/

  http://sendika62.org/…lalleri-senal-sarihan-487106/

  "21 aydır ohal ile yönetilen yeni türkiye’de ohal’in kaldırılması için 81 ilde oturma eylemi gerçekleştirdi. istanbul’da polis taksim meydanı’nı kapatınca oturma eylemi istiklal caddesi’nde gerçekleştirildi. ankara’daki eylemin adresi, güvenpark’tı. izmir’deki eyleme çok sayıda parti yöneticisi ve milletvekili de katıldı. diyarbakır’daki oturma eylemine hdp’liler de destek verdi.

  chp’li vekillerinde olduğu eyleme plastik mermi ile “müdahale”

  “insanca yaşam ve iş güvencemiz için ohal’e hayır” sloganıyla basın açıklaması yapmak isteyen kesk üyelerine, amirlerinin ‘süpürün’ talimatı üzerine sert bir şekilde “müdahale” edildi. chp’li vekillerin de yer aldığı basın açıklamasında polis biber gazı ve plastik mermi kullandı.

  ankara ünivesitesi’nde eğitim hakkı gaspı

  yeni türkiye’de eğitim hakkı gasplarını vahim boyuta taşıyan bir olay da bu hafta yaşandı. ankara üniversitesi’nin “ön lisans ve lisans eğitim-öğretim yönetmeliği”nde değişiklik yapılan değişikliğe göre; üniversiteye kayıt hakkı kazanan adaylara, yükseköğretim kurumlarından çıkarılma cezası almamış olmak ya da üniversite personeliyken kamu görevinden çıkarılmamış olmak şartı getirildi

  demirtaş duruşması

  eski hdp eş genel başkanı selahattin demirtaş, ‘terör örgütü yöneticiliği’ suçlamasıyla yargılandığı davanın 3 gün süren duruşması bu hafta görüldü. ankara 19. ağır ceza mahkemesi’nce sincan cezaevi yerleşkesindeki salonda görülen duruşmada demirtaş’ın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

  çocuk istismarı tasarısı meclis’te

  tartışmalara yol açan ‘çocuklara yönelik cinsel istismar yasa tasarısı’ meclis’e sunuldu.

  uzman ve sivil toplum örgütlerinin görüşlerine yer verilmeyen tasarıda, kimyasal hadım’a yer alırken , koruyucu önlemler bulunmuyor. tasarıda cinsel suçlardan dolayı hapis cezasına mahkûm olanlar hakkında tahliye edilme tarihinden 3 ay öncesinden başlamak üzere tahliyeden itibaren 5 yıla kadar, ayakta veya yatarak cinsel isteğin ilaçla baskılanması işlemi uygulanacak. ayrıca tasarıda çocuğu güçlendirecek ve istismarı önleyecek bir madde yer almazken, iyi hal indirimlerine de dokunulmadı. tasarıda 18 yaşından küçükler çocuk olarak tanımlanmadı, yaşa göre kademeli ceza istendi.

  yüksekdağ’a hapis

  hdp eski eş genel başkanı figen yüksekdağ hakkında, “seçim yasaklarına muhalefet etmek” suçlamasıyla açılan dava bugün erciş 2. asliye ceza mahkemesi’nde görüldü. mahkeme, van’da otogar açılışında yaptığı konuşmadan dolayı yüksekdağ’a altı ay hapis cezası verdi.

  yüksekdağ’a verilen hapis cezası, türkiye’de bir siyasi parti liderine “seçim yasaklarına muhalefet etmek” suçlamasıyla bir siyasi parti liderine verilen ilk ceza oldu.

  burcu çelik’e hapis

  hdp muş milletvekili burcu çelik özkan hakkında da açılan dava bu hafta görüldü. duruşmada kararını açıklayan mahkeme burcu çelik özkan’ı ‘örgütün korkutucu gücünden yararlanarak tehdit’ suçundan 5 yıl, ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay ve ‘örgüte üye olmamakla beraber örgüt adına suç işleme’ suçundan 1 yıl 10 gün olmak üzere toplam 7 yıl 3 ay 10 gün hapis cezası ile cezalandırdı. mahkeme ayrıca burcu çelik özkan’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

  70 bin öğrenci cezaevinde

  son olarak afrin tartışması nedeniyle boğaziçi üniversitesi’nden 10 öğrencinin tutuklanması, cezaevlerindeki öğrencileri bir kez daha gündeme taşıdı. cezaevindeki tutuklu ve hükümlü öğrenci sayısının 70 bin olduğu kaydedilirken, tutuksuz yargılanan ve yargılaması devam eden öğrencilerle birlikte 100 binin üzerinde olduğu belirtildi.

  eren keskin’in bir cezası daha onandı

  kapatılan özgür gündem gazetesi’nin eş genel yayın yönetmeni eren keskin’e “radikal kötülük” yazısı nedeniyle verilen 3 bin tl para cezası onandı. keskin’e “türkiye cumhuriyeti devletinin kurum ve kuruluşlarını aşağılamak” suçlamasıyla 6 ay hapis cezası vermişti. mahkeme, keskin’e verdiği 6 aylık hapis cezasını ise 3 bin tl para cezasına çevirmişti.

  hakkında 143 dava olan eren keskin’e bugüne kadar 355 bin 920 tl para cezası verilirken, bunun 105 bin 920 tl’si onandı. yargıtay’da ise onaylamayı bekleyen 250 bin tl para cezası ve 12.5 yıl hapis cezası bulunuyor.

  barış akademisyenlerine yine hapis cezası

  “bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attıkları için “örgüt propagandası” yapmakla suçlanan akademisyenler dr. stefo benlisoy , yrd. doç. dr. yasemin gülsüm acar, doç. dr. erhan keleşoğlu, arş. gör. irfan emre kovankaya, yrd. doç. dr. sharo ibrahim garip’e 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.12 nisan itibariyle 5 aralık 2017’den bu yana mahkemeye çıkan akademisyen sayısı 187 oldu. 12 akademisyen 1’er yıl 3’er ay hapis cezasına mahkum oldu.

  gazeteci baysal’a hapis istemi

  afrin operasyonu’na karşı sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlar nedeniyle 22 ocak’ta gözaltına alınan ve iki gün sonra mahkemece serbest bırakılan gazeteci-yazar nurcan baysal hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. diyarbakır cumhuriyet başsavcılığının hazırladığı iddianamede, twitter’dan yaptığı paylaşımlarla “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlanan baysal’ın 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi.

  fetö’den ihraç edilip altı ay hapis yatan asker beraat etti: isim benzerliği mağduru

  ‘fetö’ soruşturması kapsamında askerlikten ihraç edilen, ardından ‘bylock‘ kullanıcısı olduğu gerekçesiyle tutuklanıp altı ay hapis yatan uzman çavuş mehmet şentürk isim benzerliğinden mağdur olduğu ortaya çıkınca beraat etti.

  polis şiddeti

  erciş’te bir sivil polis, “kahvaltıyı beğenmediği” gerekçesiyle kafe sahibini darp etti. olayın ardından ilçe emniyet müdürü ile müdür yardımcısı ve beraberindeki polisler kafe sahibini dakikalarca darp etti. yaşananların güvenlik kamerasına yansıdığı olay sonrası kafe polisler tarafından mühürlendi.

  28 ocak’ta konya’nın karaman ilçesinde de benzer bir olay yaşanmıştı.

  konya emniyet müdürlüğü bosna hersek polis merkezi’nde görevli e.e. isimli komiser yardımcısı, kentin karaman ilçesinde gittiği bir mekanda ‘kendileriyle ilgilenilmediğini’ öne sürüp, beraberindeki diğer polislerle bitlikte mekan sahibi ve çalışanlarını darp etmiş. saldırı esnasında komiser yardımcısının, belindeki tabancasını çıkarıp, iş yeri sahibi fatih taşkıran’ın başına doğrulttuğu ve dükkanın önünde de havaya iki el ateş açtığı iddia edilmişti.

  iş cinayetleri

  bu hafta meydana gelen iş cinayetlerinde 18 işçi yaşamını yitirirken 43 işçi de yaralandı.

  taşerona “ahiret” soruları

  genel-iş sendikası van şubesi, ‘taşerona kadro’ adı altında mülakata alınan 515 işçinin atıldığını belirtti. işçilerin kadroya alınması amacıyla düzenlenen mülakatta ‘hz. muhammed’in ilk eşinin adı, dünyanın en büyük adasının ismi’ gibi sorular sorulduğu kaydedildi. işçilere sorulann diğer sorular arasında ise “matbaayı getiren ilk türk kimdir? camın hammaddesi nedir? bursa ile istanbul arasında kurulan köprünün adı nedir?” olduğu öne sürüldü.

  taşeron atımları ve işçi kıyımları

  * diyarbakır’ın kayyum atanmayan tek belediyesi olan bağlar belediyesinde yaklaşık 250 taşeron işçisi, ‘arşiv araştırması’ ve ‘güvenlik soruşturması’ bahanesiyle işsiz bırakıldı. işçiler sendika binasında nöbet eylemi yapıyorlar

  *tepecik eğitim ve araştırma hastanesi’nde çalışan 10 işçi güvenlik arşivi soruşturması ileri sürülerek tazminatsız işten çıkarıldı.

  * istanbul zeytinburnu belediyesinde kadro bekleyen 11 taşeron işçisi, “arşiv taraması” ve “güvenlik soruşturması” bahaneleriyle işten çıkarıldı.

  *termik santral inşaatında çalışan 2 bin işçi işten atıldı. manisa’nın soma ilçesinde yapımı devam eden soma kolin termik santral inşaatında çalışan 2 bin taşeron işçi işten atıldı. işten atmanın efor endüstriyel isimli taşeron şirketle kolin arasında yaşanan anlaşmazlıktan kaynaklandığı öğrenildi.

  *batman’da faaliyet gösteren gama tekstil’de çalışan işçiler 100 lira zam talep edince 50 işçi tazminatsız olarak işten çıkarıldı.

  * izban’da temizlik işlerini yürüten taşeron şirket hesabına yatan parayla birlikte kayıplara karışınca 200’e yakın işçi maaşlarını alamadı.

  işsizlik intiharları: atanmayan öğretmen canına kıydı

  aydın’ın incirliova ilçesi’nde yaşayan 25 yaşındaki merve çavdar, intihar etti. 2014 yılında sosyal bilimler öğretmeni olarak mezun olan çavdar’ın atanmasının 4 yıldır gerçekleşmediği ve işsizlik nedeniyle bir süredir bunalımda olduğu öne sürüldü. çavdar’ın evden “iş bulmaya gidiyorum” diyerek çıkıp depresyon haplarıyla intihar ettiği kayıtlara geçti.

  2015 yılında ölümle sonuçlanan intihar sayısı bir önceki yıla göre yüzde 1,3 artarak üç bin 211 kişiye yükseldi.

  diyanet işleri başkanı din ve vicdan özgürlüğünü yok saydı

  diyanet işleri başkanı ali erbaş, anayasa’nın laiklik ilkesini ve insan hakları evrensel bildirgesi ve avrupa insan hakları sözleşmesi’nin din ve vicdan özgürlüğünü ihlal ederek deist inanca sahip olanları sapık olarak nitelendirdi.

  erbaş’ın nefret öğeleri içeren ve bir kesimi hedef haline dönüştüren açıklamalarına karşı ateizm derneği savcılık makamlarını göreve çağırdı.

  insan hakları anıtı’na ablukanın gerekçesi meğer sanatı korumakmış

  ankara’da yüksel caddesi’nde khk ile ihraç edilmelerinin ardından akademisyen nuriye gülmen ve öğretmen semih özakça’nın “işimi geri istiyorum” eylemleriyle sembolleşen insan hakları anıtı’ndaki polis ablukası devam ediyor. ankara valiliği, ohal kapsamında anıtın abluka altına alınmasına ilişkin 330 gün sonra ürettiği gerekçede anayasa’nın “sanatın ve sanatçının korunması” düzenleyen64.maddesini gösterdi.

  valilik, halkevleri eş genel başkanı dilşat aktaş’ın “bilgi edinme” başvurusuna verdiği yanıtta şunları kaydetti: “söz konusu heykel vatandaşlarımızın ortak kullanımında bulunmasına rağmen zamanla çeşitli uç ideolojik görüşe müzahir şahıslar tarafından sahiplenerek kendi görüşleri doğrultusunda hazırlanan afiş, bildiri vb. malzemeler yapıştırılmak suretiyle kendi amaçları doğrultusunda kullanılmaya başlanmış, ..heykelin doğal görüntüsüne zarar verilmiştir”."