şükela:  tümü | bugün
  • mutlu eden bir kitap olacağına şüphem yok. barbaros altuğ keşke hangi kitap fuarına yetişeceğini de söyleseydi de tam mutlu olsaydık.
  • ümit ünal da bir tvit atmış hakkında, içindeki öykülerden biri ("şeytan uçurtması") için desen çizmiş:
    https://twitter.com/…dada/status/918101308565086208

öykü kitabı geliyor yani ustadan.
  • güzel haber. hasan ali toptaş oldukça üretken bu dönemler. kuşlar yasına gider'in üzerinden fazla geçmeden hemen yeni bir kitap patlatıyor.
  • kapak resmini ümit ünal'ın paylaştığı hasan ali toptaş'ın öykü kitabı. istanbul kitap fuarı'na yetişiyormuş.
  • içi resimli, öyküleri güzel hasan ali toptaş kitabı.

arka kapak

--- spoiler ---

hasan ali toptaş’tan yeni öyküler. her biri “hat edebiyatı”nı kazan, kazdığı yere yeni sorular bırakan, bıraktığı soruları derinleştiren, derinleştirdikçe daha da karışan, karıştığı ölçüde de billurlaşan öyküler. kısık sesli, meraklı, ruhu kolaçan eden, arayan metinler...

gecenin gecesi öykünün geldiği yeri yeniden konuşan bir kitap. “onun atı daha gurbete çıkmadan ürkütülmüştür,” denilmişti toptaş için. bu kitapta da gurbete çıkanlar var. gurbeti külfet, külfeti azap belleyenler var. ve herkes eve dönüyor sonunda.

eve: edebiyata.

“şimdi sen, öyleyse bütün bunları neden yazdın, diyeceksin belki. doğrusu, neden yazdığımı ben de bilmiyorum. demek, yorganı omuzlarıma doğru çekip, bu yatak beni öldürecek dedikten sonra yazının içinde uyuyakalmışım.”
    --- spoiler ---
  • en son heba'sini okurken biraz kisa şeyler olsa da okunanlar yazdiklari hafızadan silinmeden hikaye tamamlansa ve hemen kafada bir carpistirilsa olanlar demiştim. bir insanın cagrisına ancak bu kadar hemen cevap verilebilirdi.

ek: orhan pamukun kırmızı saçlı kadın mantığı ve kalitesinde bir kitap ilk hikayesi kadarıyla. beğenmedim. diğerlerine okumak da içinden gelmiyor.yor yor yor.

ek 2: ikinci hikaye olan "nihat"i okuyunca haksızlık ettiğini anladım. nihat, sarsıcı bir ana-ogul hikayesi .
  • hasan ali toptaş'ın lezzetli anlatımını ve şaşırtıcı düşlemini başarıyla taşıyan öykü kitabı.
  • hala kitapçılarda bulamadığım güzide eser.
  • “onlar dediğim bu insanlar, artık çok uzaktalar çünkü; en az binlerce yıl kadar, binlerce ömür kadar, binlerce aşk kadar uzaktalar. öyle ki, yüzleri şöyle dursun, hepi topu iki heceden oluşan adlarını hatırlamak bile bazen bana bir dağı alıp kilometrelerce öteye taşımak kadar zor geliyor.”
  • hasan ali toptaş ustanın 2017'nin sonlarına doğru çıkan öykü kitabi.
    5 öyküden oluşan kitabın, desenlerinden dokusuna kadar herşeyine bayıldım. yarım saatte okuyup bitirdim ama duygusu uzun süre belleğimde kalacak gibi. içinde herkese dokunacak kelimeler cümleler olsa da, beni en çok etkileyen kısmını paylaşmak istedim.

--- spoiler ---

derken bir köpek havlaması geldi uzaklardan. hayvan, dişlerini birkaç defa karanlığa geçirip bıraktı, geçirip bıraktı sanki.
    --- spoiler ---