şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bazı dönemlerde yaşadığım sorunların en başında yer alır. birden uyanır insan. saate bakar, halbuki uyuyalı 1 saat bile olmamıştır. gel gör ki yarım saat tekrar yorgan ve yastığa sinerek uyumaya çalışırım. uyudum derken yine uyanır ve bunu sabaha kadar yaşarım. ilaç kullanmayı reddeden bir tarafım vardır. ağrı kesici bile kullanmam. bu nedenle de uyku ilaçlarına da başvurmam. beklerim sabaha kadar uyuyamasam da bir yerden sonra vücut yorgunluğu çökeceği için o vakti beklerim. hatta annem uyanıp ev işlerine başladığında sanki tek değilmişim ve bir şeyden korkmama gerek yokmuş gibi hisseder daha rahat uyumaya meyillenirim. anneler ölümsüz olsa ve hep dizilerinde uykuya dalsak. o zaman hiç bir şey olmaz sanki.
  • her gece basima gelendir. artik cinler mi durtuyor, yoksa is stresi yuzunden her gece huzursuz mu uyuyorum bilemiyorum. sevdiginiz birine sarilip uykuya daliyorsaniz basiniza gelmeyecek seydir.
  • saate bakip uyanacaginiz saate cok oldugunu gorunce inanilmaz sevindiren olaydir.
  • üst/yan/alt kattan çılgınca sevişme sesi geliyorsa ve sizi uyandıran buysa kabus gibi olandır.

lan karı ne cazgır çıktı haa, kısa ahh'lar uzun oaahhashh'lar, hafif iniltiler, çığlıklar... adamın işi hemen bitti de üçümüz uykuya tekrar daldık güzelce, mışıl mışıl.
  • hele bir de elektrikler gitmişse ve evde yalnızsan ayrıca saat de üç ise değme keyfine.

(bkz: geceleri üst kattan gelen misket yuvarlanma sesi)
  • eğer erken olabilecek bir saatte uyuduysam başıma gelince çok hoşuma gidiyor bu durum*

ama uzun süredir sabaha karşı yattığım, uyku düzenimin içine edildiği için başıma gelmeyen bir durum.

bugün hiç uyumadım. akşama kadar dayanıp erkenden yatacağım yine gelir başıma kesin.
  • gecenin ortasında zırt pırt uyanıp uyanıp saate bakıyorum ve geriye uyuyabileceğim kaç saat kaldığını hesaplıyorum.6 saat....4 saat.......1,5 saat..... vee uyanma vakti.saçma sapan bölünmüş bir uykunun ardından dinç çıkılması gerekirken yorgun argın yataktan çıkma faslı ve günboyu akşam uyumayı düşleyerek verimsiz geçirilen zaman.her gece hep aynı geçiii ...... zzzzzzz.....zzzzzz.....zzzzzz.
  • teheccüd namazıyla şereflendirildiğinde şükela olabilecek eylem.
  • bir saat once ibibik gibi uyanip, yatagin icinde kivranir ve sozluk okur halde karsima cikinca su basliklar, deliriyorum zevkten amk <3

ınsan 2.45'te uyanir mi lan "aaa saat 7 oldu heralde" hissiyle? uykumu nasil almissam artik... sicayim ben boyle ise. kesin simdi 5'e dogru bi uyku gelir gibi olur, onu da uyuyamazsin dogru durust zaten, zibirt gibi kalk ondan onra gune basla. pef.
  • idrar yapma ihtiyacı ile de bağlantılı olan uyanmadır.

ya da ben uyanınca gidip hallediyorum o işi. son 6 aydır çok sık yaşadığım uyanma şeklidir. sebebini bilemiyorum ama can sıkıcı olduğu kesin.