• teomanın son albümü. belki çok anlamayıp teomanın eski şarkılarını daha çok anlayıp sevmemin sebebi yaşımdır. belki ben de yaş aldıkça daha anlamlı gelir bu şarkılar. bir de albümün adı çok sıradan ve kötü. daha iyi olabilirmiş.
  • 40 yaşıma merdiven dayamışken, hayata dair kendi bezginliklerimden izler bulduğum, içinden dışına kendi gözlerimle bakıyormuş gibi hissettiğim sözler var bu albümde. gecemin sonuna doğru yol alırken... iyi gitti be!
  • çıkışından 1 ay sonra dinleyebildiğim leziz albüm. açıkçası beklentim oldukça düşüktü. tabii ki teoman bir efsane ama son 10 yıl teoman diskografisi için olmasa da olur bir dönemdi ve bir daha eskisi gibi işler yapamaz diye düşünüyordum. ne var ki albümdeki şarkılara aşık oldum diyebilirim.

favorim hayal meyal ama diğerleri de en az onun kadar iyiler. viski ve lazanya bir şarkıyı aşıp temiz bir yer altı öyküsü olmuş zaten. vokal tekniği, nakarat matematiği, melodik sadelik, incelikli sözler hepsi harika kurgulanmış ve tam da adı gibi gecenin sonuna doğru dinlenince keyfi daha da artan bir albüm ortaya çıkmış. büyüksün teoman...
  • hayatımın son 6 yılında hissettiğim, hissizleştiğim, darmaduman olduğum ne varsa, acıması olmayan anılarımla el birliği verip dikiliverdiler bu albümle karşıma. gecenin sonuna yolculuğa çıkmışken gaz dipte frensiz, ne güzel bi şarkı olmuş. çok sevdim.
  • teoman albümü. o en en eski albümlerin tadını bulamayacağını bilse de şans veriyor insan. ne de olsa gençlik aşkı! fena değil, arada dinlenir kategorisi işte ya da biz yaşlandık. yine dee..

'evine bir daha hiç dönmemeli, bir yola çıkarsa insan.. '

dön liseye; yaz deftere kitaba.

ya da aç herhangi bir lise defterini oku şunu :

oysa ki özgürlüğü seçmek
    başka vücutlar sevmek
    bir şehri tam kalbinden
    beyninden vurup gitmek var..

yağmur
  • insanlık halleri albümü tadı aldığım albüm.

teoman'ın olgunluk dönemi şaheseri. pandemi döneminde adeta nefes aldırd. daha çok böyle albümler çıkartmalı.

plak olarak yayınlanmasını bekliyoruz.
  • (bkz: louis-ferdinand celine) yazdığı hastalıklı roman.
  • favorım hayal meyal oldu. albümün açılış gecenin sonuna yolculuk ve kapanış viski ve lazanya şarkıları da gayet güzel. karanlık bir albüm olacağı zaten celine romanından esinlendiğini düşündüğüm isminden belli imiş...
  • “yine de, içimde sanki bu kabalıklarını anlamaya çalışma isteği vardı ama her şeyden ötesi çekip gitmek isteği ağır basıyordu.”
  • "bakın işte, savaşla ilgili şeyler geçip geride kaldığında ailemin neler yapacağını şimdiden görür gibiyim... her şey unutulup gider... keyifli pazar günleri, geri gelen yazın çimlerinde zil takıp oynar o canım ailem benim, şimdiden görür gibiyim... o sırada ben, aile babası, yerin üç kat dibinde, içim dışım solucan olmuş, 14 temmuz milli bayramı'nda sıçılan bir kilo boktan bile daha iğrenç, düş kırıklığına uğramış tüm çuvalımla muhteşem biçimde çürüyor olacağım... meçhul çiftçinin ekinlerine gübre olmak, gerçek askeri bekleyen gelecek budur işte! ah! dostum! inanın bana, bu dünya aslında tamamen insanlarla taşak geçmek için yaratılmış koskocaman bir kandırmacadır! siz gençsiniz. bu keskin görüşlü dakikaların sizin için yıllar değerinde olmasını dilerim! beni iyi dinleyin sevgili dostum, toplumumuzun tüm öldürücü ikiyüzlülüklerini ışıldatan bu temel işareti, önemini iyice sindirmeden bir daha asla atlamayın: 'çulsuzun kaderine, yaşam koşullarına şefkatle eğilmek...' sizlere sesleniyorum, insancıklar, yaşamın salakları, dövülen, haraca bağlanan, ezelden beri terleyenler, sizi uyarıyorum, bu dünyanın kodamanları sizi sevmeye başladıklarında, bilin ki sizi savaş salamına çevireceklerdir... bu kesin bir işarettir... asla şaşmaz. bu iş şefkatle başlar. xıv. louis, hiç olmazsa, zavallı halkı hiç ama hiç takmıyordu, bari o unutulmasın. xv. louis'e gelince, o da öyleydi. halkı kıçının bezi yapıyordu. o zamanlar da yaşam kolay değildi elbette, yoksullar zaten asla iyi koşullarda yaşamadılar, ama hiç olmazsa günümüzün zorbalarının gösterdiği türden bir inat ve hırsla onları delik deşik etmeye çalışılmıyordu. alttakiler ancak, iyi dinleyin, kodamanların aşağılamalarında huzur bulabilirler, çünkü onlar halkı sadece çıkar gereği ya da sadistlikleri tuttuğunda düşünürler."
hesabın var mı? giriş yap