şükela:  tümü | bugün
  • heryerde olmaz, sadece 4. & 5. sıralarda olur yanılmıyorsam...
  • sadece rakip piyonunu iki ileri surdukten sonraki hamlede yapilabilir.. daha sonra yapilamaz..
  • ilk&orta dereceli okullar arası satranç turnuvalarında hep anlaşmazlığa sebep olan hamle

- iki ilerledim öyle hamle olmaz
    - olur
    - hakemi çağırıcam
    - hasbinallaaah kimi çağırırsan çağır
    - yaa böyle böyle yaptı yaa olur mu böyle?
    hakem - olur evladım
    - terkediyom ben yaa
  • satrancta rakiplere verilen bir haktir.
    ilk karesinde bulunan bir piyonun iki surulmesi sonrası, yanyana geldigi rakip piyon tarafindan alinabilmesi durumu. ilk hamlede kullanilmazsa ilerleyen asamalarda bir daha ayni durumda kullanilmasi soz konusu olamaz.
  • "en passant capture" da denir
  • bazı insanlar, rakip piyonun iki kare ileri sürüldüğü hamleyi takip eden hamlede değil de daha sonra yapmaya çalışırlar. tabi böylelerinin satranç bildikleri de söylenemez pek. satranç bilmediği halde bilmeden oynamakta ısrar eden insanların tipik başka bir davranışı için
    (bkz: şah yemek)
  • ilk kez amiga'da chessmaster oynarken karsima cikmis bi kuraldir. o zamanin chessmasteri oyle fazla konusmadigindan ben piyonu iki cikip da chessmaster piyonumu alinca bilgisayara "bak oyunu kaybetmeye basladi hile yapiyo iste" muamelesi yapar, bi hamle geriye aldirip bilgisayarin yerine gecer, adam gibi bi hamleyle oyunu devam ettirirdim. bilgisayarin gunahini almisiz sonradan anladik, ya sen de konussana be chessmaster, nerden bilicez biz senin en passanla aldigini.
  • "nasıl da olur, mantıksız" diye düşünenlere gerçek hayattan bir örnek: rahmetli büyükbabam kurtuluş savaşında çarpışırken, yanından dörtnala geçen bir atın semerinden fırlamış kılıç, bacağında derin bir kesiğe sebep olmuş.

en passant capture olmamış allahtan ama yaralanmış. böyle olabilir işte geçerken alma.
  • ben yillardir satranc oynarim diyen cogu kisinin bilmedigi hamle. bu hamleyi yapamayacaginizi boyle bir hamle olmadigini soyleyen kisilere, oyun oynama zevki verilmemesi lazimdir... boyle tiplere; sah'i yikip, eyvallah buyuksun demek en buyuk ceza olur.