• "konuşmak istiyorsa senin yazmanı beklemez yazar, sesini duymak istiyorsa arar, görüşmek istiyorsa bir fırsatını bulur, sevmek istiyorsa sana saçma sapan bir anlam yükler kendine bahane yaratır yine sever. insan bu, istese yapamayacağı şey yok ama istememiş demek ki ne yapacaksın? "
    ...
  • sen?.. bana ekmek veriyorsun ha?.. sen kimsin de bana ekmek vereceksin?.. çalışıyorum ben, alnımın teriyle kazanıyorum onu...
    bana ekmek veriyormuş. ben çalışmayım da sen bana ekmek ver.
    ulan siz değil ekmek, günahınızı bile vermezsiniz bedavadan!..

orhan kemal, grev
  • insanlara, onları size nankörlük yapmaya mecbur bırakacak kadar büyük iyiliklerde bulunmayın.
  • kavga çıkmasın diye sustuğum zamanlar, kırılmasın diye yuttuğum konular ve kaybetmemek için alttan aldığım insanlar oldu. şimdi anlıyorum ki bazı kavgalar çıkmalı, bazı kalpler kırılmalı, ve bazı insanlar kaybedilmeliymiş. sürekli gönül yapmaya çalışınca kıymetin kalmıyormuş.

-ezgin kılıç
  • ya anne babalarımız bizim acımızı görecek ya da biz onların acısını göreceğiz.
  • "en kötü yabancı çeşidi, bir zamanlar tanıdıklarının arasından çıkar.”
  • sırf birisini kaybetmek istemediğin için,daha fazla anlayışlı ve affedici olmaya çalıştıkça, karşındakine de hak vermeye, düzelir sanarak konuyu kapatmaya çalıştıkça,kimse seni kaybetmekten de incitmekten de korkmamaya başlıyormuş. bu sene aldığım en büyük ders bu.
  • ülke giderek iflasa gidiyor. 3 ay sonra değişime oy vermeyenler kıvranmaya başlayacaklar.

anlatacaklar bana; marketler şöyle pahalı, maaşlar böyle düşük, açız flan diye. ben de o sırada keyif sigaramı yakıp karşılarına gececem ve diyecem ki: çokta sikime amina koyim, oy verirken dusunseydin sikik.
  • zamanında yahya kemal beyatlı'nın da dile getirdiği gibi:

dünyada sevilmiş ve seven nafile bekler;
    bilmez ki giden sevgililer dönmeyecekler.

birçok gidenin her biri memnun ki yerinden,
    birçok seneler geçti; dönen yok seferinden...

cümle değil dize ama olsun...
  • "isteseler canımı vereceğim çoğu insanı hayatımdan çıkardım. çünkü yokluklarına üzülmek, yaptıklarına üzülmekten daha kolay. "

diyen sabahattin ali'ye hep yürekten katılmışımdır.
    iyi ki zamanında çıkarmışım hayatımdan ve gereksiz yere zamanımı, ruhumu yoran/yoracak olan insanlardan kurtarmışım kendimi...
hesabın var mı? giriş yap