şükela:  tümü | bugün
  • "konuşmak istiyorsa senin yazmanı beklemez yazar, sesini duymak istiyorsa arar, görüşmek istiyorsa bir fırsatını bulur, sevmek istiyorsa sana saçma sapan bir anlam yükler kendine bahane yaratır yine sever. insan bu, istese yapamayacağı şey yok ama istememiş demek ki ne yapacaksın? "
    ...
  • sen?.. bana ekmek veriyorsun ha?.. sen kimsin de bana ekmek vereceksin?.. çalışıyorum ben, alnımın teriyle kazanıyorum onu...
    bana ekmek veriyormuş. ben çalışmayım da sen bana ekmek ver.
    ulan siz değil ekmek, günahınızı bile vermezsiniz bedavadan!..

orhan kemal, grev
  • insanlara, onları size nankörlük yapmaya mecbur bırakacak kadar büyük iyiliklerde bulunmayın.
  • ya anne babalarımız bizim acımızı görecek ya da biz onların acısını göreceğiz.
  • "başınıza bir dert gelmeyegörsün, her zaman gelip bunu size yetiştiren, elindeki hançeri yüreğinize saplayıp büken, üstelik de sizi hançerin sapına hayran bırakmaya çalışan bir dostunuz bulunur." *
  • "en kötü yabancı çeşidi, bir zamanlar tanıdıklarının arasından çıkar.”
  • anne ve babam , neredesiniz , kimsiniz bilmiyorum , ve ben sizi nasıl bulucam veya siz beni arıyomusunuz onuda bilmiyorum , bildigim sey tek var beni nasıl daha kundakta bebekken yurta verdiniz be vicdansızlar hiçmi yüreginiz sızlamadi galiba bu kadar acı ve gercek bana yetti
  • kaç arkadaşın olursa olsun, kaç kişi severse sevsin seni; yalnızsın. ve hep yalnız kalacaksın.
  • bir daha hiç bugünkü kadar genç olamayacaksınız
  • "hiç kuşkusuz, yaşam tadına varılmak için değil, atlatılmak, geride bırakılmak için vardır."

arthur schopenhauer