şükela:  tümü | bugün
 • basit 1-2 bilgi ile başlatayım.

  1) arabanız sağa ya da sola çekiyorsa ilk lastiklerinizin hava basıncını kontrol edin. devam ediyorsa rot balans ayarını kontrol ettirin.

  2) fren sırasında gacır gucur ses geliyorsa, fren boş basmaya başladıysa balatalar bitmiştir. sanayiye koşun.
 • sürekli olarak arıza yapıyor yada gelen geçen sürtüyorsa acilen satın

  arabanız artık sizi istemiyordur
 • motoru farlar kapalıyken çalıştırıp farları sonra yakın.

  kaynak: eşimin uydurması bi bilgi bence. çok da şaapmayın
 • en parasız olduğunuz dönemde, arabanızın benzin de dahil para isteyen bütün ikaz ışıkları yanar!
 • volvo...
  gizli zengin arabasıymış.
  bilgim bu kadar.
  acayip gidiyor, o ayrı.
 • arabanın ön tarafındaki orta dikiz aynasının arka-alt kısmında bir mandal olur, o mandalı ileri geri oynatarak gece-gündüz modları arasında geçiş yapabilirsiniz. böylece karanlıkta arkanızdaki aracın farları dikiz aynasına baktığınızda gözünüzü almaz.
  yeni model araçlarda bunlar otomatik ya da elektronik olarak da yapılıyor olabilir, bir bakın işte.
 • ohoo buraya kitap yazılır aklıma ilk gelenler şöyle;
  1- düzgün oturuş pozisyonu arabayı iyi kullanmanın ilk anahtarı. aynaları arabayı çizgi halinde görecek şekilde dışarı açın ki kör nokta az olsun.
  2- virajda sert fren yapılmaz ! bir sürü sığır var yolda görüyorum hızlı girip asılıyor esp kurtarınca kendini f1 pilotu zannediyor mal.
  lastik ebatlarına ve aracın yük dağılımına göre değişir gazı nerede açacağınız siz en iyisi önceden yavaşlayıp virajda gaz vermeye başlayın motosiklet sürücüleri gibi.
  3-abs devreye girmesi kötüye işarettir ayağınızı hafif frenden çekmek daha iyi durmanızı sağlar
  4- araba durmayınca mal gibi el freni çekmeyin! çapa değil o durdursun bir anda kayar gidersiniz hatta spin atarsınız.
  5- en önemlisi ! solda bir kol var insanlara nereye gideceğinizi gösteriyor . bu sihirli kolun adı “sinyal kolu “ bunu kullanın amk. cahil olmayın.
  6- arabanızı modifiye etmek istiyorsanız motordan önce kule gergisi,düzgün lastik, hafifletilmiş jant ve fren ile başlayın lakin bunlar olmadan düz yol gazcısı olarak kalırsınız bir bok olmaz.
  7- yokuş aşağı giderken arabayı viteste tutmak yakıt tasarrufu sağlar (enjeksiyonlu ise)
  8- şehir içi dizel euro 4 sonrası aracınız varsa sürekli düşük devirde kullanmayın karbon birikmesi olacaktır . arada devirli kullanıp kurumların yakılması gerekiyor.
  9- quattro sistemi subarı awd ile piyasadaki en iyi dört çeker sistemlerdir gerisi çoğunlukla elektronik tabanlı ve zayıf.
  10-aracı performanslı kullandığınız zaman motoru stop etmeden önce mutlaka beklemek gerekiyor.
  11- aracın soğutma sıvısına asla su katmayın. özel coolant sıvıları kullanın . mesela avans radyatör sıvıları gibi. bu özel sıvılar hem korozyon yapmaz hem de kaynama noktası yüksek (basınç çok artmaz ekstra olarak) ve donma noktası düşüktür.
  12- serviste koyulan yağın ne olduğunu iyi öğrenin. çoğu servis varil yağ koyup kar etmeye çalışıyor!
  varsa sorunuz alayım diyormuşum
  son: salak salak apaçi eklentileri koymayın arabanıza! ben senin dandik sis farlarını çekmek zorunda mıyım gece gece. mal mal çakarlı xenon takmalar , selektör atmalar üstüne bir de yay kesip arabayı basıp spacer takmalar falan. siz harbiden salaksınız..

  ek not: arkadaşlar çok fazla mesaj geliyor 3 numaralı madde ile bakınız açıklamaya çalışayım.
  herkesin yapabileceği bir teknik değil bu. öncelikle soğukkanlı olmak, freni mümkün olduğunca dozajlayarak ezmek gerekiyor ve en önemlisi daha önceden tecrübe etmiş olmanız gerekiyor. daha detaylı bilgiyi (bkz: threshold braking) şurada vereceğim. kuru bir zeminde iyi bir lastik ile sonuna kadar basın zaten abs çok az devreye girecektir. bu söylediğim teknik bir kaç metre fark eder veya etmez ama işe yaramıyor derseniz yarış pilotlarının hakkını yemiş olursunuz. unutmayın ki genelde yarışta abs olmadığı için hep lastik kitlenmeden bir tık öncesine kadar mümkün olduğunce fren yapmaya çalışılır iyi pilot zaten burada belli olur. düz yol gazcısı olmamak demek iyi fren yapabilmek , virajda gazı ve ağırlık dağlımını kontrol edebilmek ile oluyor ve daha nice detay ile.
  sağlıcakla kalınız.
 • arabam yok bilginize :(
 • arabada sinyal denen birşey var. süs olsun diye konmamış oraya.
 • dünyanın en güçlü atmosferik v8'i seneler geçmesine rağmen hala mercedes-benz sls amg black series'tedir.