şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
 • astronomi biliminin astroloji* zırvasıyla karıştırılmadan bahsedilmesi gerektiği gerçeğini hatırlatarak;

  i.) güneş sistemindeki tüm gezegenler dünya ile ay arasına sığabilirler;

  dünya ve ay arasındaki uzaklık: 384,400 km

  gezegenlerin çapları:

  merkür: 4.880 km
  venüs: 12.104 km
  mars: 6.780 km
  jüpiter: 139.822 km
  satürn: 116.464 km
  uranüs: 50.724 km
  neptün: 49.244 km
  gezegenlerin toplamı: 379.418 km
  kalan uzay boşluğu: 4.998 km

  ii.) venüs kendi etrafında oldukça yavaş dönen, güneşin etrafında ise nispeten daha hızlı dönen bir gezegen. venüs'te bir gün, 243 dünya gününe eşitken; bir yıl 225 dünya gününe eşittir. dolayısıyla pazartesi hiç bitmiyor venüs'te ve cuma günü mesai bitimi bir hayal. nasıl oluyor vakit bir türlü geçmezken yıllar hayatla geçiyor anlayacağınız.

  iii.) güneş diğer yıldızlar gibi bir plazmadır. yani öyle katı bir şey değildir. ekvatoruyla kutupları arasındaki dönüş hızı farklıdır. ekvator 25 gün, kutuplar 35 günde döner. anlayacağınız güneş bir alev topudur* . güneşi oluşturan yüklü parçacıklar çok kuvvetli bir biçimde birbirlerine bağlıdırlar. bu da güneşi birlik ve beraberlik içinde yüksüz göstermektedir.

  iv.) dünya ile ay arasındaki mesafe 384,403 km'dir. dünya'dan güneş'e olan yaklaşık mesafe 149.597.887 km'dir. eğer bu iki sayıyı bölersek, yaklaşık olarak 389 elde ederiz. güneş'in çapını (1,4 milyon km) ay'ın çapına (3,474 km) bölersek, 403 elde ederiz. bu iki sayı oldukça yakındır. bu yüzden ay ve güneş gökyüzünde aynı büyüklükte gibi görünmektedirler. yani bu iki gök cisminin çapları oranı ile dünyaya olan uzaklıkları oranı arasındaki yaklaşıklık; tutulmaları enteresan kılmaktadır.

  v.) eğer güneş aniden yok olursa 8,5 dakika daha ışığından faydalanmaya devam edeceğiz; aynı zamanda çekim kuvveti de yaklaşık bir 8 dakika daha sürecek. sonrası ise kaos. tüm ışıklar sönecek; güneşin ışığını yansıtan ay kaybolacak; diğer gezegenler de karanlığa gömülecek ve uzay boşluğunda korkunç çekimlerin etkisi altında farklı sistemlerin boyunduruğu altındaki kaderine razı olmak adına sürüklenecek her bir şey. unutmayalım ki, gezegenlerin bir sistem içinde neredeyse değişmez orbital hareketler göstermesi ile kastedilen şey; belirli bir sistemin yaşlanıp ölmesi gibi doğal bir sürece ait kararlılıktır. temelli bir kararlılık yoktur.

  vi.) bizden yaklaşık 150 milyon km. uzakta olan güneşin ışıkları bize 8,5 dakikada ulaşırken; bize en yakın galaksi olan andromeda galaksisinin görüntüleri yaklaşık 2,5 milyon yıl öncesine aittir.

  güneş ile dünya arası mesafe: 0,00001581 ışık yılı

  andromeda galaksisi ile dünya arası mesafe: 2.537.000 ışık yılı
 • (bkz: kerbal space program) iyi oyun develer.
 • süpernova patlamaları çıplak gözle bile izlenebilir, öyle uzak olmalarına rağmen öyle de parlaktırlar.
 • en temel bilgilerden biri:

  güneş sistemindeki en büyük gezegen jüpiter'dir.
 • güneş'in dünya'ya en yakın olduğu dönemler kış, en uzak olduğu dönemler de yaz mevsimleriymiş.

  edit : kuzey yarım kürede olan bir doğa olayıymış. allah belamı vereydi bari.
 • uzaya bir pet suyun gönderilme maliyeti 50 bin dolar. iss de bulununan bir astronotun ortalama yiyecek masrafı ise 320 milyon dolar. kaynak discovery science belgeseli.
 • yıldızlar en iyi sır saklayan kişilerdir
 • evrendeki en büyük karadelik kütlesel olarak güneşimizin 17 milyar katı büyüklüğündedir. kaynak

  mtgs adlı yazarın uyarısı sonucu gelen edit: en büyük karadelik* güneşten 17 değil 40 milyar kat daha büyük kütleliymiş! kaynak 2

  sen milyar, sen güneş... var mı artıran?

  edit 2: evvvet, 66 milyar kat* diyen* geldi.

  satıyoruuum... saaaat........
 • telefonunuza yükleyeceğiniz skymap ile uzayı keşfedebilirsiniz. bulutsuz bir gecede inanılmaz keyifli oluyor.