şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
138 entry daha
 • merkür’ün gerilemesi an itibariyle bitti. (aaaa o astroloji oluyordu) `:tanım: halkın astronomi öğrenmesini sağlayan anket`
 • pluton, biz onu keşfettiğimizden beri, henüz güneş'in etrafındaki turunun yarısını bile tamamlayamadı.

  keşfedildiği tarih: 1930
  bir tam turunu tamamlayacağı tarih: 2178
 • jüpiter'e düşsek ne olurdu?

  eğer normal bir uzay giysisi ile düşseydik çabucak ölürdük. o nedenle özel bir giysiyle düştüğümüzü varsayalım. ilk başta düşüş saatte yaklaşık 180000 km ile başlardı. bu, dünyaya düşerken ulaşacağınız hızdan daha yüksek, çünkü çekim gücü bu gezegende daha yüksek. güneş'i görmeye devam ederdik, ama bizi ısıtmazdı. yaklaşık 250 km aşağıda, amonyum bulutlarına rastlardık ve sıcaklık -150 derece civarında hissedilirdi. jüpiter'in bulutları saatte 482 km'ye kadar hızla esen rüzgarlar oluşturur. bu durumda hayatımızın en güçlü anaforunu deneyimlerdik. bunun nedeni jüpiter'in dönüş hızıdır. gezegenin 1 günü, gezegenimizin 9.5 saatine eşit.

  120 km daha düştüğümüzü varsayalım. tebrikler! şu ana kadar bu gaz devine yapılabilen en derin yolculuğun derinliğine erişmiş olduk (nasa'nın galileo aracı bunu başarmıştı. ancak biz onun gibi, basınç nedeniyle ölmeyeceğiz, çünkü özel giysimiz olduğunu varsaydık).

  derinlere doğru düştükçe etraf da karanlıklaşacak ve sonunda her yer simsiyah olacak. tek ışık kaynağı, etrafınızda çakacak şimşekler olacak. bu noktada sıcaklık yükselmeye başlayacak. tabi basıncı da iyiden iyiye hissetmeye başlayacağız. bu basınç dünya yüzeyinde hissedeceğimizin 1000 katından daha fazla... (bu arada bu mesafeye gelmek için yaklaşık 12 saattir düşüyor olmamız gerek). farz edelim ki haberleşmek için bir sisteme sahibiz. ancak ne yazık ki bu katmanda radyo dalgaları tamamen gezegenin içerisinde hapsoluyor. bu nedenle dünyaya "düşmekten sıkıldım. gelip beni buradan alın!" diye haber gönderemiyoruz.

  sıcaklık ve basınç artmaya devam ediyor. iç katmanlara ulaştıkça, yüzebileceğimiz özelliklere sahip katmanlara ulaşacağız. bu katmanlar süperkritik akışkan özelliklere sahip: ne gaz, ne sıvı. sıcaklık artmaya devam ediyor. sonunda güneş'in yüzey sıcaklığına ulaşacak, basınç ise dünyadakinin 2 milyon katına... bu noktada etrafımız metalik hidrojenle dolu olacak ve muhtemelen kendisinden kaçamayacağımız kadar yoğun bir madde bu. kaçabildiğimizi varsayarsak, binlerce kilometre daha düşeceğiz: muhtemelen katı olan çekirdeğe ulaşana dek... sonuç mu? bunca basınç altında sıkışıp kalmak.

  biz iyisimi düşmeyelim :))

  kaynak-gökbilimi.net
  kaynak-gökbilimi.net/web
 • dünya'nın uydusu olan ay'ın dünyadan hep aynı yüzü görünür. ay'ın karanlık yüzü adı verilen taraf görünmez.
  çin 8 aralık cumartesi günü ayın karanlık yüzüne roket fırlatıyor. ay'a doğru yönelecek olan roket yörüngeden uzaklaşmadan ay'ın çevresinde tur atacak sonra da ay'ın insan tarafından hiç keşfedilmemiş yüzüne iniş yapacak. chang'e-4 uzay misyonu ile aynı zamanda ay'ın karanlık yüzüne tohum ve böcek yumurtası da bırakılacak.
 • yıldız ne kadar büyük olursa o kadar erken ölür.

  gelişmiş teleskoplar ile gözlemlenen yıldızlardan gelen ışınların frekans dalga boyları tespit edilir. bu frekansların dalga boylarındaki değişiklik yıldızda hangi maddeden ne kadar bulunduğunu tespit etmemize yarar. maddelerin oluşum sırası ve süresi de hesaba katılırsa yıldızın yaşı ve kalan ömrü hesaplanır.

  bu hesapları analizleri basit linux codları ile yapabilirsiniz.
 • çok enteresan ve gerçekleşmesi imkansız bir deney yapalım: dünya’mızdan 2000 ışık yılı uzaklıkta olan bir gezegen bir gezegen düşünelim ve bu gezegenin dünya’daki sokakları, yolları gösterecek kadar güçlü merceğe sahip bir teleskop inşaa edelim. böylece o gezegenden dünya’ya baktığımızda dünya’nın 2000 yıl önceki halini görmüş oluruz. çünkü ışık yılı dediğimiz kavram, ışığın 1 senede kat ettiği mesafedir. yani 2000 ışık yılı uzaklıkta bir gezegene çok güçlü bir lazer tutsak 2000 sene sonra o gezegen ulaşır. şu anda gökyüzüne baktığımızda aslında bize gelen x (ışık yılı) uzaklıktaki yıldızların görüntüsüdür ve belki günümzde çoktan patlamış olabilir. çok ilginç he.
 • bikinisinde astronomi bir astronomi terimi değildir.
 • 1 kilo yıldız tozu, 1 kilo kamyondan daha ağır değildir.
 • saturn'un suda yuzmesi.

  kara delige dusen arkadasinizin yok oldugunu hic bir zaman goremeyecek olmaniz. ( time dilation )

  andromeda galaksisinden yayilan bir fotonun, sizin retinaniza dusme ihtimalinin 1/10^50 den daha dusuk olmasi, ancak bunu ciplak gozle dahi tecrube edebilmeniz.

  bazi gezegenlerin jeolojik yapilari geregi tektonik hareketlere izin vermiyor olusu. deprem diye bir sey yok.

  venus isimin guzelligi sembolize etmesi. ıronik sekilde gunes sisteminin en yasanilmaz gezegenlerinden birisidir.
 • uzayda nasıl uyunur ?
  link
  abimiz demiş ki "yerçekimi olmadığı için kaslarınızı gevşek bırakmayı öğrenmeniz lazım. yatağa gerek yok. fakat sağa sola çarptığınız için kabin tasarlamışlar.
  uzayda nasıl sevişilebilir onu merak ettim, çok sorulmuş fakat böyle bir soruyu cevaplamamışlar.
  edit : yer çekiminin önemi için aşağıdakini de izleyin, mükemmel.
  link
88 entry daha