• "onu bunu bırak da mayıştan haber ver"

https://oyunb0zan.files.wordpress.com/…9f.jpg?w=584
  • "asıl açıklanması gereken, neden aç insanın çaldığı ya da sömürülen adamın grev yaptığı değil, neden aç insanların çoğunun çalmadığı ve sömürülenlerin çoğunun greve gitmediğidir."

wilhelm reich
  • yakarsa dünyayı garipler yakar.
  • biz, dilimizi ve ülkemizi seviyoruz, ve onun emekçi yığınlarını demokratik ve sosyalist bilinç seviyesine yükseltmek için elimizden geleni yapıyoruz. - vladimir ilyiç lenin
  • devrim televizyonlarda yayınlanmayacak...
  • ...
    "fizikçi, doğa süreçlerini ya en belgin biçimleriyle ve bozucu etkilere en az maruz kalmış olarak göründükleri yerlerde gözlemler ya da mümkün olduğunda, sürecin saf haliyle işlemesini sağlayan koşullar altında deneyler yapar. benim bu eserde inceleyeceğim şey, kapitalist üretim tarzı ve onunla uyuşan üretim ve dolaşım ilişkileridir. bunların bugüne kadarki klasik yurdu ingiltere'dir. teorimi geliştirirken başlıca olarak ingiltere'den yararlanmamın sebebi budur. ama alman okuyucu, ingiliz sanayi ve tarım işçilerinin durumları karşısında ikiyüzlüce omuz silkecek ya da almanya'da işler hiç de o kadar kötü gitmiyor diye kendisini iyimser bir havaya bırakacaksa ona şöyle seslenmeliyim:
    de te fabula narratur!"

marx, bir nevi insanlığın özgürleşmesi için dünyanın içinde bulunduğu kapitalist düzenin analizi ve dünyayı bilinçli bir şekilde değiştirme mücadelesinin kılavuzu olarak görebileceğimiz kapital eserinin ön sözünde romalı bir şair olan horatius’un şiirinden alıntılıyarak yukarıdaki sözleri söyler. bence bu sözler hala devrimci niteliğini koruyor.

de te fabula narratur. -anlatılan senin hikâyendir.-

kapital'de anlatılan hepimizin hikayesi.
  • "eğer; hak haksızlıktan yüce, sevgi nefretten üstün, aydınlık karanlıktan güçlüyse..çaresi yok usta; biz kazanacağız!"

nazım hikmet
  • zaten en güzeli f’dir.
  • kağıttan bir gemidir devrim, kim bilir kaç yunus görmüş kaç deniz gezmiş.

sunay akın
  • neden?
hesabın var mı? giriş yap