şükela:  tümü | bugün
  • "önce biraz ağladılar, ama alıştılar şimdi. aşağılık insanoğlu her şeye alışır!"

düşüncelere dalmıştı raskolnikov. elinde olmadan haykırdı birden:

"ya yanılıyorsam, ya gerçekte aşağılık değilse insanoğlu, genelde yani, tümü, bütün insanlık soyu demek istiyorum... geri kalan her şey ön yargıdan başka bir şey değilse, abartılmış birer korkuysa, hiçbir sınırlama yoksa, ki öyle olması da gerekir!"

edit: (bkz: suç ve ceza)

not: "aşkı ilk defa yaşamak gibi, denizi ilk defa görmek gibi, dostoyevski'yi keşfetmek de insanın hayatında önemli bir tarihtir." demiş jorge luıs borges. ne kadar güzel tarif etmiş.

insanlığın bu büyük evladını saygıyla anıyorum.
  • ‘’evet efendim,en bayağı,en aşağılık insanların aynı zamanda namusluluk simgesi olarak kalabilmeleri ancak bizim ülkemizde olanaklıdır!’’

(bkz: yeraltından notlar)
  • "uyuyamıyorum."
  • "durmadan dinlenmeden çalış. gece yatağa girdiğinde aklına, 'gerekeni yapmadım' diye bir düşünce gelirse hemen kalk, yap. çevrendeki insanların hepsi kötüyse, seni dinlemek istemiyorlarsa ayaklarına kapan, af dile onlardan, çünkü seni dinlememelerinin asıl suçlusu gene sensin. kötülerle konuşamıyorsan sessizce, küçük düşürerek hizmet et onlara, umudunu hiçbir zaman yitirme. herkes seni bıraksa, zor kullanarak kovsa bile yalnız kalınca yere kapan, toprağı öp, gözyaşlarınla ıslat onu. yapayalnız olduğun için seni hiç kimse görmeyecek olsa da toprak gözyaşlarının meyvesini verecektir. dünyada bütün insanlar doğru yoldan çıksa, tanrı yolunda yalnız kalsan bile sonuna dek inan: yalnız başına adaklarını yerine getir, tanrı'yı öv."

(bkz: karamazov kardeşler)
  • güçlü bir ruha ve yaradılışa sahip kadınlar hele tutkuluysalar başka türlü severler. acımasızca severler.
  • dostoyevskimden aşağı kasımpaşa.
  • "insan mutlu olduğunu bilmediği için mutsuzdur. mutlu olduğunu fark eden kişi birden mutlu olacaktır. insanlar dertlerini saymaya bayılırlar. çok azımız mutluluklarını hesap eder."
  • internette gördüğünüz her lafa inanmayın. -dostoyevski
  • "dünya mı yıkılsın,yoksa bir bardak çay mı istersin deseler; ben bir bardak çayımı içtikten sonra dünyanın canı cehenneme derdim."

(bkz: yeraltından notlar)
  • çarına yol vermişim soytarısıyla ugraşamam.
    (bkz: delikanlı)