• -aslında insanın canını en çok acıtan şey; hayal kırıklıkları değil, yaşanması mümkünken yaşayamadığı mutluluklardır.

(bkz: yeraltından notlar)
  • "çekirdek yiyen insan, kendisine saygısı olmayan bir kancıktır."
  • "önce biraz ağladılar ama alıştılar şimdi. aşağılık insanoğlu her şeye alışır!"
  • dostoyevski bir roman karakterine şöyle dedirtir.

"insanların birbirlerini tanıyacakları en doğru zaman ayrılmalarına en yakın zamandır."
  • "insan mutlu olduğunu bilmediği için mutsuzdur. mutlu olduğunu fark eden kişi birden mutlu olacaktır. insanlar dertlerini saymaya bayılırlar. çok azımız mutluluklarını hesap eder."
  • "insana olan saygımı kaybetmemek için insanlardan uzak duruyorum"
  • yeraltından notlar kitabında şöyle diyor;

”ne kadar çok anladıysam, o kadar derinlere battım, sıkıştım kaldım.”
  • suç ve ceza
    "nerede okumuştum, hani bir idam mahkûmu ölümünden biraz önce şöyle söylemiş ya da düşünmüştü: "yüksek ve sarp bir kayalıkta, ancak iki ayağımın sığabileceği, dar bir çıkıntıda, dört bir yanım uçurumlar, okyanuslar, sonsuz bir gece, sonsuz bir yalnızlık ve hiç bitmeyecek bir fırtınayla sarılmış durumda yaşamak zorunda olsam ve bütün ömrümce, bin yıl boyunca, hatta sonsuza kadar o bir karış toprakta ayakta durmam da gerekse o şekilde yaşamak, şu anda yarım saat içinde ölecek olmaktan çok daha iyidir. yaşamak, her şeye rağmen yaşamak..."
  • başkalarının zavallılığına bakıp kendi haline şükredenlerden tiksiniyorum.
  • --- spoiler ---

dostlarım! romalılar! şu kaynak göstermeden alıntı yapma huyunuzdan bir vaz geçin lütfen. sizlerin bu huyu yüzünden internet bir yanlış alıntılar deryasına döndü. çok zor değil bir alıntı yaparken kaynağı belirtmek. kaynağı bilmiyorsak alıntı yapmamak. daha geçenlerde bizzat dostoyevski başlığında bir "sözü" paylaşıldı. kaynak sorduğumda bir "edebiyat sitesi" olduğu söylendi. paylaşılan cümleyi google'da arattığımda da bir sürü blog ve edebiyat sitesi karşıma çıktı ama hiçbirinde bir kaynak belirtilmiyordu. biliyorum bütün geceye bilmem ne bırak başlıkları gibi bu başlık da tutacak. şimdiye dek kaynak göstermeden yapılan alıntı sayısı sadece bir kaç tane olsa da sabah uyandığımda onlarca kaynaksız ve kimisi dostoyevski"ye ait olmayan paylaşımlar olacak. yapmayın insancıklar, yapmayın.

imza: prens nikolai stavrogin şerefsizi.
    --- spoiler ---

beni siz delirttiniz - cin yayınları (1916) - sayfa 47-48
hesabın var mı? giriş yap