şükela:  tümü | bugün
  • clue: ip ucu.

edit: ingilizce kelime çalışması yapmak isteyen arkadaşlara yardımcı olacağını düşünüyorum. herkes bildiği kelimeleri paylaşırsa hem sözlük içinde ingilizce-türkçe sözlük oluşturmuş oluruz hem de kelime haznemizin gelişmesine yardımcı olur.

genç arkadaşlar günde 5 kelimeye gözünüz takılıp ezberleseniz ayda 150, yılda 1800 kelime yapar. azımsanmayacak bir rakam.

ingilizcesi iyi olan arkadaşlar da daha farklı kullanımları yazarsa daha iyi olur.

örneğin:

he is sad. (o üzgün)
    he gets sad. (o üzülür)

edit 2: kelimeleri türkçe karşılığı ile yazarsak daha verimli olur. ya da bir açıklama yaparken örnek verirsek daha çok şey katacağını düşünüyorum.
  • mayor:belediye başkanı.
    not:istanbul büyükşehir belediye başkanı ekrem imamoğlu.
  • oooops : şaşırma nidası...
    not: içerdiği ‘o’ sayısı şaşırma seviyesini gösterir...
  • dilemma: ikilem.

bu kelimeyi hep türkçe sanıyordum taa ki yabancı bir şarkıda duyuncaya kadar swh.
  • mindset - zihniyet çevirisi çok güzel yakışıyor.

not: ingilizce kelimelerin tek kelimelik direkt türkçe çeviri ile öğrenilmesine ve öğretilmesine karşıyım. nadir de olsa bazı kelimeler tam anlamı karşılıyor.
  • oops sasirma nidasi degildir, bir hata .yapildiginda hatayi yapan kisi tarafindan soylenen unlemdir, hemen arkasindan genelde ozur gelir. eg. " oops, i just broke your plate, i am so sorry "
  • appreciate: müteşekkir olmak.

aslında tam karşılığı bu olmayabilir ama minnettar olmak gibi de düşünülebilir.
  • peak: tepe noktası.
  • happiness: mutluluk
    'mutluluk' yazınca ve yazdığını okuyunca tuhaf olan kelimelerden biri. heceleyerek, yavaş yavaş okunduğunda ne demek istediğimi anlarsınız umarım. 'mutlu'luk' tuhaf duruyor.