şükela:  tümü | bugün soru sor
  • mekansal olarak homojen, zamana bağlı elektrik alanının, spontane şekilde, yüklü elektron ve pozitron çifti oluşturmasına schwinger effect denir.
  • atom çekirdeği etrafında dönen proton ve nötronlar düzenli bir yörünge izlerken elektronlar kafalarına göre takılırlar. bir yörüngeden bir diğerine rastgele sıçramaları olayına kuantum sıçraması denir.
    ayrıca elektronların en tuhaf özelliği de maddesel davranışlarının gözleme bağlı olmasıdır. hem parçaçık hem de dalga özelliği gösterebilen tuhaf şeylerdir.
  • al sana bilgi.

"richard feynman, winner of the 1965 nobel prize for physics and arguably one of the greatest physicists of the post-war era, is unapologetically frank: “i think i can safely say that nobody understands quantum mechanics”. niels bohr, one the main pioneers of quantum theory, claimed that: “anyone who is not shocked by quantum theory has not understood it”."
  • enerji kuantalıdır.*

(bkz: max planck)
    (bkz: karacisim ışıması)
  • elimizde tuttuğunuz çekici serbest bıraktığınızda, kuantum mekaniksel olarak çekiç suratınıza çarpabilir.
  • kuantum dolanık parçacıklar zamanda yolculuk yaparak belirsizlik ilkesini koruyabilir.
  • bir elektronun yerini ne kadar bilirsek momentumunu o kadar bilemeyiz. momentumunu ne kadar bilirsek yerini o kadar bilemeyiz. ikisinin de aynı anda bilinmesi mümkün değildir.

(bkz: heisenberg belirsizliği)
  • chandrasekhar sınırı
    (bkz: karadelik)
  • iki parçacığın *, herhangi biri üzerinde yapılan ölçümün, ne kadar uzakta olursa olsun diğerini anında etkileyeceği şekilde birbirlerine bağlı olmaları durumuna kuantum dolaşıklık* denir.
  • nokta parçacıklar denilen ve fiziksel büyüklüğü dahi olmayan parçacıklar bile bir spin değerine sahip. spin (dönme) bir kuantum gerçeği. sadece dünya ve yıldızlar değil, onların içindeki her şey de dönüyor!