• not all requirements are equal.
  • bir proje/ödev düzgün çalıştıysa bir daha hiçbir parametresiyle/kablosuyla vs oynamamalısınız
  • bir yazılımı tamamen test etmek imkansızdır (exhaustive testing is impossible).
    bu yüzden kısıtlı zamanda en kritik testleri yapabilmek için test durumları önemine göre sıralanır.
    en yecrübeli yazılımcı bile 1000 satır kodda en az 5-6 adet hataya açık durum bırakır.
    yazılım geliştirmenin %10’u kodu yazmak, %90’ı debug etmektir.
  • raylı sistemler (tren , metro vs.) eğimli alanlara ve 1000de 5 eğim ve 100de 5 virajdan fazla bi şekilde kurulamazlar , yada ben öyle hatırlıyorum . az yakıt tüketimi de bu yüzdendir zaten ..... 'aşkımız hiç bitmesin keçiören metrosu gibi' muhabbeti de bu yüzden çıkmıştır , keçiörenin girişi ve aktepe arası yükseklik farkı yüzünden kazılar aktepe civarına doğru ilerledikçe zorlaşmış , melih amca pası hükümete , hükümet de vergilere atmıştır ....
  • course capacity is full
  • teknik olarak böyle demek daha etkili
  • spatial data is special.
  • sistemin nasıl işlediğini merak ediyorsanız, parçalara ayırın. (bkz: reverse engineering)
    var olan bir sistemi geliştirmek istiyorsanız, parçalara ayırın. (bkz: reengineering)
  • demirci vanlıysa 1 ton demire 120 gr. bağ teli, sivaslıysa 135 gr. bağ teli gider. vanlı bağ telinden çalar.
    (bkz: inşaat literatürü)
  • arkadaşlar tbm dediğimiz şeyin uzun adı tunnel boring machine. köstebek de derler türkçe. tünel kazar. şimdi size sağda solda duymayacağınız bir şey söyleyeyim de bir faydam dokunsun. tbm ortalama hızı günde 10 m oluyor. ama zemine çok bağlı mesela kaya gibi sert bir zeminse 4,5-5 olur. ama mesela örnek vereyim gayrettepe-havalimanı projesinde duyduğum kadarıyla zemin daha uygun ve yumuşak çıkmış. 40m ilerledikleri olmuş günde.

ikinci çaylak mühendislerden duyduğum soruya da açıklık getireyim (çaylak derken ben de çaylağım da 4. sınıf yeni mezun falan diyorum)
    mep arkadaşlar mechanical electrical plumping demek. sormaktan çekinmeyin her zıkkımı sorun.
hesabın var mı? giriş yap