şükela:  tümü | bugün
 • -şu ve bu biçimde, birtakım kuş beyinli kimselere kendinizi beğendirmek hevesine düşmeyiniz; bunun hiçbir değeri ve önemi yoktur. eğer şunun, bunun güler yüz göstermesinden kuvvet almaya tenezzül ederseniz, halinizi bilmem, fakat geleceğiniz çürük olur.

  teyitli;*

  http://www.atam.gov.tr/…t-bilimi-ve-devlet-yonetimi (1908-atatürk’ün s.d.v, s. 112)

  edit: hiç beklemiyordum böyle olacağını. var olun güzel insanlar. *

  hepinize armağanım..
 • geldikleri gibi giderler.
 • "vatana ihanetin nedeni olmaz, er ya da geç bedeli olur!"
 • "benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır; fakat türkiye cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır."

  türkiye cumhuriyetinin payidar kalması için ne gerekiyorsa yapacağız; dün de, bugün de, yarın da. dahili ve harici bütün bedhahlara karşı!
 • 'eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi seçin!'
 • “benim kahramanlarım, hayallerini hiçbir şeye satmayan kişilerdir.”
 • ne mutlu turkum diyene
 • "bir millete gideceği yolu gösterirken dünyanın her çeşit ilminden, buluşlarından, yükselmelerinden faydalanmalıdır. fakat unutmayalım ki, asıl temeli kendi içimizden çıkarmak mecburiyetindeyiz."

  "eğitim işlerinde behemehal muzaffer olmak lâzımdır. bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu surette olur."

  "öğrenci her ne yaşta olursa olsun, onlara geleceğin büyükleri gözüyle bakılmalı ve öyle muamele edilmelidir."

  “yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel, her şeyden evvel türkiye'nin istikbaline, kendi benliğine, millî ananelerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir."

  mustafa kemal atatürk
 • "çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir."

  "küçük hanımlar, küçük beyler! sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. sizlerden çok şey bekliyoruz."

  "çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır."

  "hedefe yalnız çocukları yetiştirmekle ulaşamayız! çocuklar geleceğindir. çocuklar geleceği yapacak adamlardır. fakat geleceği yapacak olan bu çocukları yetiştirecek analar, babalar, kardeşler hepsi şimdiden az çok aydınlatılmalıdır ki, yetiştirecekleri çocukları bu millet ve memlekete hizmet edebilecek, yararlı ve faydalı olabilecek şekilde yetiştirsinler! hiç olmazsa yetiştirmek lüzumuna inansınlar! okullardan başka; gazeteler, küçük dergiler köylere kadar yayınlanıp dağıtılmalıdır. bizim köylümüz ne gazete ne dergi okumaz. bilenler bilmeyenleri toplayıp, okutmayı, onlara okumayı anlatmayı bir vazife bilmelidir."
 • "ben, gerektiği zaman, en büyük armağanım olmak üzere türk milletine canımı vereceğim."  "iki mustafa kemal vardır: biri ben, et ve kemik geçici mustafa kemal… ikinci mustafa kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! o, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni yaşam ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. ben, onların rüyasını temsil ediyorum. benim girişimlerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. o mustafa kemal sizsiniz, hepinizsiniz. geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken mustafa kemal odur!"