şükela:  tümü | bugün
  • -şu ve bu biçimde, birtakım kuş beyinli kimselere kendinizi beğendirmek hevesine düşmeyiniz; bunun hiçbir değeri ve önemi yoktur. eğer şunun, bunun güler yüz göstermesinden kuvvet almaya tenezzül ederseniz, halinizi bilmem, fakat geleceğiniz çürük olur.

teyitli;*

http://www.atam.gov.tr/…t-bilimi-ve-devlet-yonetimi (1908-atatürk’ün s.d.v, s. 112)

edit: hiç beklemiyordum böyle olacağını. var olun güzel insanlar. *

hepinize armağanım..
  • ey türk gençliği!

gerekeni yapın artık!
  • geldikleri gibi giderler.
  • "vatana ihanetin nedeni olmaz, er ya da geç bedeli olur!"
  • "benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır; fakat türkiye cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır."

türkiye cumhuriyetinin payidar kalması için ne gerekiyorsa yapacağız; dün de, bugün de, yarın da. dahili ve harici bütün bedhahlara karşı!
  • yüzlerce söz paylaşılacak belki bu başlıkta ama hiç birinde hakaret, saygısızlık ve küfür olmayacak. işte gerçek liderlik budur.

saygılarımla paşam.
  • 'eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi seçin!'
  • "artık beni kullanarak hiçbir şekilde prim yapmaya çalışmayın!"
    yaşasaydı söylerdi.
  • “benim kahramanlarım, hayallerini hiçbir şeye satmayan kişilerdir.”
  • "bir millete gideceği yolu gösterirken dünyanın her çeşit ilminden, buluşlarından, yükselmelerinden faydalanmalıdır. fakat unutmayalım ki, asıl temeli kendi içimizden çıkarmak mecburiyetindeyiz."

"eğitim işlerinde behemehal muzaffer olmak lâzımdır. bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu surette olur."

"öğrenci her ne yaşta olursa olsun, onlara geleceğin büyükleri gözüyle bakılmalı ve öyle muamele edilmelidir."

“yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel, her şeyden evvel türkiye'nin istikbaline, kendi benliğine, millî ananelerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir."

mustafa kemal atatürk