şükela:  tümü | bugün
 • sene 1991..
  belki de 90 bilmiyorum.. bilmeyecek kadar küçüğüm.. okula gitmiyorum henüz.. 91 de 6 yaşımdayken ilkokula başlamış biriyim.. beş yaşımdayım aşağı yukarı..

  komşumuzun kızının düğünü var ve başka bir komşumuz sigaradan nefret etmeme başlangıç sebebi olan sigarayı almamız için ben ve benim gibi bir kız arkadaşımı daha otobanın karşısında olan bakkala gönderiyor.. o zamanlar her köşede bakkal yok tabii.. iki küçük çocuğu otobandan geç diyerek sigara almaya gönderen adamın vurdumduymaz aklını ben s...

  biz düğüne yetismenin de hevesiyle otobanın karşısına koşarak gidiyoruz ve o sırada kız arkadaşın kız kardeşi de ardimizdan bakkala giriyor.. o da 3-4 yaşlarındaydı o zamanlar.. hepimiz fazla küçüğüz..

  adi esma idi..
  üzerinde asla unutamadığım lila rengi örgülü kazağı, kıvır kıvır sarı, uzun saçları, yemyeşil iri güzel gözleri, daha konuşmayı bile tam sökemeyen yarım cümleleriyle her zaman akan burnunu koluna sürerken, adımızı söyleyip gülümseyerek yanımıza koştu.. ne ablası ne de ben oralı olmadık çünkü bir an önce düğüne gitmenin derdindeydik çocuk aklımızla..

  sigarayı aldık, kızın varlığını bile unutup otobanın kenarına koştuk.. hava kararmıştı.. otobandan karşıya geçip tepeyi tırmandık.. o sırada acı bir fren sesiyle çığlık koptu.. arkamizi döndüğümüzde esma'nin savruluşunu gördük; ama savrulanın esma olduğunu anlamadik bile.. arabadan bir şey atıldı sandık.. esma bakkalda olmalıydı.. onun bakkaldan çıkıp hızlıca koşması, bize yetişmesi mümkün bile değildi sanki..

  arkamızdan fren sesine çıkan bakkal asker amca hemen kazaya koşmuş ve herkesi tanıdığı için gelip durumu haber vermişti...

  esma oracıkta bizim yüzümüzden hayata gözlerini yumdu..

  hayatımın tek keşke'si esma..
  keşke sigara almaya gönderilmeseydim..
  keşke orda elinden tutsaydim..
  keşke seni o gerizekalı düğünden daha çok onemseseydim..
  keşke o kadar çocuk olmasaydım..
  keşke esma, keşke..
 • keşke tanışmasaydık. giden 5 seneye mi yanayım emeklere mi. güzel bir şarkı sözüyle pekiştireyim.

  bir avuç gözyaşı
  bir tek zararım,
  döktüğüm yaşlara
  hala yanarım.

  bir diğer şarkı sözü;

  kaybolan tek biz değiliz. bunca yıllık emekler.
 • alışmak pişmanlıktır. insanlara alışırsın giderler, bir düzene alışırsın bozulur, bir çiçeğe su vermeye alışırsın birgün solar, mutlu olmaya alışırsın mutsuzluk kapına gelir, sevmeye sevilmeye alışırsın birgün yalnız kalırsın, yaşamaya alışırsın da birgün toprak olursun...
 • keşke 105 yazıp bayhan'a oy gönderseydim
 • keşke mutfağın camını açık bırakmasaydım da kedim atlamasaydı. şu an çektiği acıyı her zerremde hissediyorum. umarım eski sağlığına kavuşur.
 • seni o sanmıştım,ne kadar da gençtim
 • keşke ihtiyacım olan sevgiyi karşılıyorsun zannedip sana insanlıgımı sunmasaydım..
 • o son dolmayı yemeyecektim.
  (bkz: reflü)
 • eylemin isteği getirdiğini çok sonra öğrendim.