şükela:  tümü | bugün
  • " uyuyan milletler ya ölür ya da köle olarak uyanırlar." mustafa kemal atatürk

(bkz: börü)
  • “insanlara, onları size nankörlük yapmaya mecbur bırakacak kadar büyük iyiliklerde bulunmayınız.” (bkz: honore de balzac)
  • "muhtaç bırakıp yardım etmek, planlanmış bir cinayettir."

che guevara
  • durucam burda gidişini seyredicem
    kıpırtısız sakin gibi görünecem
    kavgasız olucak fırtınasız olucak
    saçma sapan olucak
    organlarım birbirine vurucak
    arkandan sessiz bakıcam
    ben yine salağı oynayacağım.
  • "bir gün insan virgülü kaybedince, cümlelerden korkmaya başladı. basit ifadeler kullana kullana düşünceleri de kısırlaştı. bir başka gün ünlem işaretini kaybetti. artık hiçbir şeye kızmaz, hiçbir şeye sevinmez oldu. heyecanını yitirmişti. bir süre sonra soru işaretini kaybetti. bundan böyle soru da soramıyordu. hiçbir şey onu ilgilendirmiyordu. aradan birkaç sene geçince iki nokta üst üste işaretini de kaybetti. o zaman davranış sebeplerini de açıklayamaz oldu. ömrünün sonuna doğru kendine yalnız tırnak işareti kaldı. kendine özgü bir tek düşüncesi yoktu. yalnız başkalarının düşüncelerini söylüyor ve başkalarının dedikodusunu yapıyordu. noktayı da sadece nefes almak için kullanıyordu. artık her şeyini kaybetmişti."

a.kanewski
  • "artık hiçbir şey hissetmeyecek kadar çok şey hissettim" *
  • "iktidar, iktidara düşkün olmayan ve iktidardan gelecek faydalara ihtiyacı bulunmayanlara verilmelidir. aksi taktirde elde edeceğimiz tek şey, birbirine rakip iktidar düşkünlerinin kapışması olur."

eflatun (platon)
  • bilim ve sanat, bir kuşun iki kanadı gibidir.
    bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar.
    uçamayanlar ise tavuk olur.
    "tavuk toplum" önüne atılan bir avuç yemi gagalarken, arkadan yumurtalarının alındığının farkında bile olmaz.

charles darwin
  • “herkesin iki hayatı vardır. ikincisi, yalnızca bir hayatınız olduğunu anladığınızda başlar.”

konfüçyüs
  • insanın düşünenleri olmalı;
    merak edenleri,
    hesapsız kitapsız değer verenleri,
    uzakta olunca özleyenleri;
    sesini duyunca sevinenleri olmalı...

melih cevdet anday