şükela:  tümü | bugün
  • tüm muhteşem hikayeler iki şekilde başlar:
    ya bir insan bir yolculuğa çıkar; ya da şehre bir yabancı gelir.
  • öyle horozlar vardır ki öttükleri için güneş'in doğduğunu sanırlar.
  • "anladım ki; tanrı insanların birbirlerinden ayrı ayrı değil, birlikte yaşamalarını istediğinden, her birine kendi ihtiyaçlarını değil; her birine, hepsi için gerekli olan şeyleri ilham ediyor."

"anladım ki, insanlar kendilerini düşünerek yaşıyor gibi görünse de, hakikatte onları yaşatan tek şey sevgidir. kim severse, tanrıya yaklaşır; tanrı da ona yaklaşır. çünkü o, sevgiyi yaratandır."
  • insan ancak hayattan sarhoş olmuşsa yaşamaya devam edebilir; kişinin ayılır ayılmaz her şeyin basit bir aldatmaca ve de aptalca bir aldatmacadan ibaret olduğunu görmemesi imkansız!
  • insanı bedenen ameliyat etmek için uyutmak, ruhen ameliyat etmek için ise uyandırmak gerekir.

konuyu biliyorsunuz gençler, sizi buradan bir kez daha uyarıyorum, evlenmeyin!
  • - insanlar nasıl konuşulması gerektiğinin dersini alırlar ama en büyük ilim; nasıl ve ne zaman susulması gerektiğini bilmektir.
  • din dışında bir ahlak çalışmasına girişmek, sevdikleri bitkiyi toprağın başka bir yerine ekmek isteyen çocukların onu köksüz haliyle koparıp o haliyle toprağa yeniden dikmelerini anımsatıyor.

köksüz bitki olmadığı gibi, temeli din olmayan bir ahlak da inşa edilemez ve dolayısıyla uygulanamaz.*
  • “evlenenlerin amacı insan soyunun sürekliliğini sağlamak olsa bile, tanrı’ya, insanlara hizmetle bağdaşamaz evlilik. çocuk yapmak amacıyla evlenen insanların daha önce, çevrelerinde ruhsal eksikliklerinden çok yiyecek eksikliğinden ölen milyonlarca çocuğun kurtarmaya çalışmaları gerekir.”*
  • çevremden gördüğüm kadarıyla hristiyanlar bir garip.
    tanrı var mı?
    niye yaratıldım?
    insanın hayata geliş amacı ne?
    başka dinler nasıl?
    neyse çok da kasmayayım en iyisi hristiyanlık.

(bkz: itiraflarım)