• tüm muhteşem hikayeler iki şekilde başlar:
    ya bir insan bir yolculuğa çıkar; ya da şehre bir yabancı gelir.
  • "gerçek şu ki, hayatın hiçbir anlamı yoktu.
    bu sonuca varana kadar çok az yaşamış, çok az gezmiş olsam da, önümde yıkıntıdan başka hiçbir şey olmadığını açıkça görebiliyordum."

"ne istedigimi kendim de bilmiyordum.hayattan korkuyordum.hayattan kaçıp uzaklaşmak istiyordum,ama yine de hayattan bir şeyler bekliyordum."

"mirasım, artık ne ise, eninde sonunda unutulacaktı ve ben de yok olacaktım. öyleyse neden herhangi bir şey yapayım? bir kişi nasıl bu gerçeği unutup yaşayabilir?"

bir demişler 3 tane oldu bu gecelik :) edit:imla
  • ruscadan tercüme ettim: "gerçekler altın gibi büyüyerek değil, üzerindeki kirlikler temizlenerek elde edilir"
  • mutlu olmak istiyorsanız, olun.
  • "one can only live while one is intoxicated with life; as soon as one is sober it is impossible not to see that it is all a mere fraud and a stupid fraud! that is precisely what it is: there is nothing either amusing or witty about it, it is simply cruel and stupid. "

(insan ancak hayat sarhoşuyken yaşayabilir; ayık olur olmaz her şeyin sadece bir sahtekarlık ve aptalca bir sahtekarlık olduğunu görmemek mümkün değil! işte tam olarak bu: hayatta ne eğlenceli ne de zekice bir şey yok, hayat sadece acımasız ve aptalca.)
  • “düşünün lan, kafanız acımaz”
  • "anladım ki; tanrı insanların birbirlerinden ayrı ayrı değil, birlikte yaşamalarını istediğinden, her birine kendi ihtiyaçlarını değil; her birine, hepsi için gerekli olan şeyleri ilham ediyor."

"anladım ki, insanlar kendilerini düşünerek yaşıyor gibi görünse de, hakikatte onları yaşatan tek şey sevgidir. kim severse, tanrıya yaklaşır; tanrı da ona yaklaşır. çünkü o, sevgiyi yaratandır."
  • tolstoy'un ölmeden önceki son konuşması;

''insanlar acıyla büyür. yaşam, bedende değil ruhtadır. ölüm yalnızca bedenden kurtuluştur. zihninizde neyin bedensel olmadığını açıklayın. gelecek için endişe etmeyin çünkü gelecek diye bir şey yoktur. sadece şimdi vardır. onun için yaşayın.''
  • insanların çoğu onu yapıyor diye
    yanlış, yanlış olmaktan çıkmaz.
hesabın var mı? giriş yap