şükela:  tümü | bugün
  • eşimin yanında annemin aşçılığını övmemem gerektiğini öğrendim.

"şu hayatta neler öğrendik neler" kitabından.

edit:
    (kitaptan alıntı yaptım gençler, benim hayatım, eşim, validem, sözkonusu değil; ben sadece başlık açtım, tırnak içindeki yazıyı okumuyor musunuz, artık mesaj yollamayın)
  • "her doğan günün bir dert olduğunu,
    insan bu yaşa gelince anlarmış."
  • gece hayatı çok zevkli de, gecede durduğu gibi durmuyor namussuz.
  • yağmurlu havalarda yerinden oynamış altı oyulmuş olan kaldırım taşına basmamak.
  • eşinizin ailesi hakkında artık hangi konuda olursa olsun en ufak bir olay yaşamayın yorum yapmayın. haklı veya haksızsınız yine de hiç o toplara girmeyin. yoksa eşinizin daima suçlu ve içten pazarlıklı olarak göreceği kişi olursuz. ağzınızla kuş tutsanız yine yaranamazsınız.
  • göt göt büyük konuşulan her şeyi yutuyoruz.
    taşşak geçtiğimiz her şey, kendi hayatımıza uygun varyasyon ile muhakkak başımıza geliyor.
    herkesten her şey beklenir. evet, "yok canım" derken aklından geçirdiğin insan da buna dahil.
  • bir insanın nihai hedefinin güzel bir aile kurmak olduğu olması. bütün heveslerin önünde sonunda boşa sarıyor ve en önemli şeyin kendi ailen, senin kuracağın aile olduğunu, olacağını anlıyorsun. bunu anlayabilen insan sürüklenmekten kurtuluyor, hayatı anlam kazanıyor. aksisi sürekli bir sürükleniş hali. her insan hayatının farklı bir döneminde fark ediyor bunu. geç kalan sürüklenmeye devam ediyor.

çevremizde ve yaşıtlarımız içerisinde görmemiş bir şekilde evlilik yapan tipler aile kavramının içini boşalttıkları için bu fikir biraz demode karşılanabiliyor. sevimsiz bulabiliyoruz. daha iyi örneklere odaklanmak gerekiyor.

benim şu sıralar hayattan öğrendiğim yegane anlam bu. dönüp dolaşıp bunu hatırlatıyor zihnim bana. hatta aklımda game of thrones'daki tully hanedanı'nın sözleri yankılanıyor hep. family duty honor

her şey tatmin içinse, bundan daha doyurucu bir tatmin olamaz diye düşünüyorum.
  • eğer bir kız size yürüyorsa muhtemelen çirkindir. güzel kızlar kolay kolay kimseye yürümez.
  • insanlarla değil işinle uğraş.