şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
2252 entry daha
 • 28.06.2022 tarihli (bugün) resmi gazete'de yayımlanan 7413 sayılı kanun ile 1512 sayılı noterlik kanununa 61/a maddesi eklendi.

  ilgili düzenlemeye göre noterler taşınmaz satış sözleşmesi yapabilecek. buna göre noterler, borçlandırıcı işlem olan taşınmaz satış sözleşmesini resmi şekle uygun olarak gerçekleştirecekler. tasarruf işlemi olan tescil talebi acaba nasıl gerçekleştirilecek ?

  noterlik kanunu m.61/a hükmünün dördüncü fıkrasının ikinci cümlesine göre "sözleşmenin sisteme kaydından sonra tapu müdürlüğünce taşınmazın tapu siciline tescili sağlanır". bu düzenlemeden anladığım kadarıyla tescil talebinin de noter önünde ileri sürülmesi gerekecek. zira herhalde tescil talebi gerekmeksizin tescil işleminin yapılacağı kabul edilmemiştir (pratik hayata uygun düşse de teknik hukuka çok da uygun değil).
 • yol kenarlarında otopark ücreti alınmaz
 • başta avukatlar olmak üzere, zabıt katibine kadar tüm adalet paydaşları, hukuku sektöre çevirdiniz.
  birgün bu işlediğiniz günahlar, zulümler gelip sizi bulacak, yaptıklarınızın bir sonucu yaşattıklarınızdan daha beterlerini yaşayacaksınız.
  çünkü,
  ayarını bozduğunuz kantar, bir gün gelir sizi de tartar.
 • polisin kişiyi durdurma ve kimlik sorma aramalarında kişinin kaba üst araması yapılabilir, aracın gözle görünür yerlerine bakılabilir. ancak yazılı izin belgesi olmadan cepleri karıştırılamaz, eşyaların içleri, aracın torpido gözü, çanta içleri, bagaj ve koltuk altları gibi gözle görülmeyen yerleri aranamaz.
 • kaçak göçmenlerin ülkede barınmaları yasadışıdır.
  keza usulsüz olarak verilen vatandaşlıklar ve oturum izinleri de geçersizdir.

  kaçak ya da geçici sığınmacı tiplerin hiçbirinin mülteci statüsü yoktur. ülkelerine geri gönderilebilirler.

hesabın var mı? giriş yap