• hangi birini söyleyelim ki... saçma sapan adetler, detaylar içinde boğuşmaktan heyecanını yaşayamıyor insanlar. üstelik bir de bu yüzden geriliyorlar :/
  • duvak yapılır bizim buralarda.dugünden hemen sonra gelin gelinliğini giyer kayın validesinin evinde eş dost akrabalar konu komşu toplanır gün tadında pastalar börekler dualar ilahiler ne güzel gelin almışsın gelinin hayırlı olsun .eskisi kadar yapılmıyor sanırım en son bana yapıldı.
  • nikah şekeri ve davetiye saçmalığı. daha gittiği düğünde nikah şekeri adı altında aldığı saçma süsleri saklayan biri görmedim. çöpe para atmak için ortaya çıkmış bir adet. davetiye de keza öyle. telefon diye bir şey var ama telefonla davet edince karşı tarafa ayıp oluyormuş! o kadar işin içinde millete davetiye yolla sırf gelsinler diye ve tabi ki davetiyenin de gideceği yer çöp.
  • düğünde pastayı alkışlamak
  • aynı evde yaşamak
  • (bkz: kına gecesi) şunun amacını bir türlü anlayamadım. onlarca kadın gelinin etrafında dönüp kına yakıyorlar. kına neden yakılır? bu kadınlar neden döner? gelin neden ağlar? her şeyi anladım diyelim, neden gelin elini açmıyor diye altın koyarlar? o kadar saçma adetler ki umarım bir gün bir nesil gelir ve bütün bu saçmalıklara bir son verir.
  • (bkz: başlık parası)

mal mı satıyorlar kız mı veriyorlar çok utanç verici bir durum.
  • (bkz: düğün)
  • takı töreni.
    çeyrekler noel ağacına süs takar gibi arttikca genisleyen gulumsemeler; burma bileziklerin, setlerin kutularini karistirmamaya calisan kayinvalidelerin tatlı(!) telaşı.
    igrenc müzik, ortada koşuşan cocuklar.
    götunden gobeginden haberi olmayan tiplerin giydikleri palyaço takim elbiseler ve drapeye bogulmus tuvaletlerden (ve korselerden) fırtlayan lömbür lömbür etler.
    görümcelerin simli topuzu.
    bilinen anlamdaki düğünler tamamen sevimsiz. daha az köylü yeni örf ve adetler tasarlayasım var.
hesabın var mı? giriş yap