şükela:  tümü | bugün
 • portal hipertansiyonu ve hipersplenizmi olan hastalara tek başına splenektomi yapılmamalıdır.

  kronik karaciğer hastalıklarında hipersplenizm nadiren splenektomi endikasyonu teşkil eder.

  bunun dışındaki hipersplenizm bulgularında splenektomi net bir çözümdür.
 • pansistolik üfürüm yapanlar my, ty, vsd
 • ameliyatla rahmi ve yumurtalıkları alınan kadın menopoza girmiş sayılır (yaş farketmeksizin). bu duruma cerrahi menopoz denir.
 • diyabet hastalarında hipertansiyon tedavisinde ace inhibitörleri tercih edilir.
 • bağırsakta bulunan bakteriler kişinin psikolojik durumunu da etkiler. mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin 80% 'i bağırsaklarda üretilmektedir. bağırsak floranızı sağlıklı tutarsanız vucudu da sağlıklı tutmuş olursunuz.

  edit: yazı uzun olacaktı ama çok kısa kestim. yanlış anlaşılmalar için özür dilerim. şimdi şöyle ki bakterilerin psikolojik durum üzerindeki etkisi bağırsakta sindirim ve emilime yardımcı olur bu yolla dolaylı yoldan etkisi olur yani direk etkisi olmuyor. ve bağırsakta salgılanan serotonin beyne geçmiyor okuduğum kaynak öyle algılayıp yazmış ama beyin bariyerini geçmiyor bağırsaktaki serotonin. değinmek istediğim bağırsağın ve bağırsaktaki bakterilerin psikolojik durum üzerine etkisi. bağırsağın psikolojik durum üzerindeki etkisine de beslenme şekliniz önemlidir. yediğiniz besinler bağırsakta bakteriler yardımıyla sindirim ve emilimi iyi bir şekilde yapılıp yapılmadığına göre duygu durumunuz üzerine etki eder.

  "bağırsak mikrobiyotası beyin ve bağırsak arasında karşılıklı bir ilişki oluşturarak insan sağlığı üzerin?de temel ve önemli bir rol oynar. obesite, diyabet gibi metabolik hastalıklar ve şizofreni, otizm,
  anksiyete, depresyon gibi neuropsikiyatrik bozukluklarla bağırsak mikrobiyotası arasında bağlantı
  olduğuna ilişkin güçlü kanıtlar vardır. yeni araştırmalar gastrointestinal sistemde yaşayan dost,
  zararlı ve probiyotik mikroorganizmaların bağışıklık sistemini, nöral yolakları ve peşi sıra merkezi
  sinir sistemini uyardığını ortaya koymaktadır. bu mikroorganizmalar bağırsak beyin ekseninde rol
  oynayan gama-aminobutirik asit ve serotonin gibi nöroaktif maddeleri üretmektedir. preklinik
  hayvan deneyleri bazı probiyotik bakterilerin anksiyolitik ve antidepresan etkiye sahip olduğunu
  göstermektedir. bu makalede bağırsak mikrobiyotasının beyin, davranış ve psikiyatrik bozukluklar
  üzerine etkisi gözden geçirilmiştir."

  kaynaklara göz atın :
  kaynak 1
  makale
  makale 2

  ekstra olarak vücudumuzda hücrelerimizden çok bakteriler var. çok hücreli değil de çok bakterili bir canlıyız.
 • atlet giymezseniz üşütürsünüz.
 • öksürüğe iyi gelebilecek önerileriniz varsa yeşillendirmeniz ricadır.

  edit: öneriler ve tavsiyeler için tüm arkadaşlara teşekkür ederim. ilginiz sayesinde iyileştim. öğrendim ki en iyi ilaç ilgiymiş.

  zorunlu edit: öksürüğe ilginin iyi geldiğini ilk editte vurgulamıştım. tabi bunun yanı sıra, evde yaptığım ufak bir karışımla öksürük seviyesini minimuma indirdim. yoğun istek üzerine oldukça basit olan tarifi açıklıyorum. bir adet kara turp’un alt kısmını kesere ufak bir oyuk açıyoruz. küçük bir kase içerisine 2 çorba kaşığı bal koyarak, kasenin üzerini turp ile kapatıyoruz. turp’un içerisindeki suyun balın üzerine damlamasını sağlıyoruz. damlama işlemi 12 saat boyunca devam ediyor ve ardından, turp suyu karışmış balı içiyoruz/yiyoruz. bu işlemi sabah ve akşam yaptım, öksürüğüm yok denecek kadar azaldı. emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.
 • tıp fakültesi okuyan ve pratisyen, uzman, operatör, doçent, profesör hekimlerin zaten bildiği bir konuda bizim ne haddimize bilgiyi bırakmak google'dan faydalanarak hepimiz doktoruz zaten?!
 • mr da ultrasonda radyasyon yoktur.
  röntgen ve tomografi de var.
 • yamulmuyorsam: yeni doğan bebeklerin bağışıklık sistemi çok güçsüzdür, hastalıklara karşı çok dirençsizdirler ve hastalıklarla savaşmak için gerekli olan antikor'u annelerinden alırlar. ilk 6 ay anne sütü çok önemli lafı da buradan gelmektedir. nitekim, anne sütünden gelen antikorlar 6 ay sonra kesilir.