şükela:  tümü | bugün
  • yamulmuyorsam: yeni doğan bebeklerin bağışıklık sistemi çok güçsüzdür, hastalıklara karşı çok dirençsizdirler ve hastalıklarla savaşmak için gerekli olan antikor'u annelerinden alırlar. ilk 6 ay anne sütü çok önemli lafı da buradan gelmektedir. nitekim, anne sütünden gelen antikorlar 6 ay sonra kesilir.
  • erişkin bir insanın sahip olduğu toplam kan damarları yaklaşık olarak 100.000 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir.
  • epilepsi (sara) krizi geçiren hastalara yapılabilecek en iyi ilk yardım kafasının altına yumuşak bir yastık koymak ve etrafında ona zarar verecek şeyleri kaldırmaktır.

kriz geçiren insanı tutmaya çalışmak kemiğinin kırılmasına yol açar, ağzına kaşık sokmak dişinin kırılmasına yol açar, .
    dilini dışarı çıkarmak için elinizi soktuğunuzda mazallah çenesini kitler parmak kopar.

tek yapılacak şey krizin geçmesini beklemektir.

edit: kriz hafiflediğinde dili geriye kaçmasın ve kusacaksa kussun diye vücut yan çevirebilir.
  • (bkz: üts) daha neler çıkaracaklar kim bilir... anasını ağlattınız lan didikleye didikleye..
  • epilepsi hastaları ketojenik diyeti incelesin, iyi geliyormuş
  • ota boka antibiyotik içmeyin.
  • iki tane beta talasemi taşıyıcısı evlenirse çocukları %25 ihtimalle beta talasemili doğacaktır. evlenmeden önce kan değerlerini kontrol ettirmekte fayda var, beta talaseminin tedavisi meşakatli ve pahalı. çocuğunuza da yazık size de. en iyisi genetik danışmanlık alıp eğer doğacak çocuk hastalığa sahipse gebeliğe son vermek maalesef.

edit: düzeltme.
  • ameliyata giderken tamamiyle anadan doğma çıplak oluyoruz. ameliyathane kıyafetlerinin altına don, atlet, çorap giymiyoruz aq orta doğulu çomarları; ameliyathane steril alan unutmayın.
  • süt zehri alır
  • yıllardır sağ yanım üzerine uyuyup kalbimin rahat çalışmasına fırsat verirdim. (bkz: reflüyü azdıran seyler) başlığında okuyup uyguladığım şey ise; reflü probleminiz varsa solunuza yatınız.
    midenin vücuttaki konumu sola dönük olduğu icin, mide asidi vs.’lerin geri kaçışına çok büyük engel oluyormuş. test ettim, onaylıyorum.

bir de patatesli yumurta da bende işe yarıyor.

edit : ikinci netter uyardı; sağa yatma ile kalbin rahat çalışmasının alakası yokmuş,doğru bilinen yanlışlardanmış bu durum.
    ayrıca; kaynımda da reflü var ne yapmalıyız? tarzı sorular geliyor, hekim değilim.