şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir işçinin, geçici olarak başka bir işverenin işyerinde çalıştırılmasıdır.

  siz a firmasının işçisisiniz. b'nin ise, sizin yaptığınız işte adam eksiği var. sizin işveren, b işvereni ve sizin üçünüzün birden taraf olduğu bir sözleşme yapılıyor. deniyor ki "dagny adlı işçi 6 ay süre ile b'nin işçisi olarak çalışacaktır." bu sözleşmenin yazılı olması, sizin buna rıza göstermeniz ve sürenin 6 ayı geçmemesi şart.

  tarafların hak ve yükümlülükleri falan uzun hikaye. fakat özetle, sizin maaşınızdan ve sosyal güvenlik haklarınızdan bu iki işveren birden sorumlu.

  konu hakkında mevcut literatür:

  - sarper süzek'in iş hukuku kitabında anlatılıyor. bu kitapta çok özel bir şey yok ama süzek ne demiş bilmek lazım.
  - şahin çil: iş kanunu şerhi c.1. bu kitap önemli çünkü doktrine ve hatta kanuna aykırı bir sürü yorum var içinde. üstelik kendisi yargıtay 9. daire üyesi.
  - osman güven çankaya - şahin çil: iş hukukunda üçlü ilişkiler. bunu okumadım ama atıflardan anlıyorum ki çil'in diğer eseri gibi. bir 9. daire üyesinin enteresan yorumlarını görmek için gerekli.
  - hamdi mollamahmutoğlu'nun iş hukuku kitabı. bunda da yine, hem mollamahmutoğlu ne demiş bilmek lazım hem de aykırı yorumlar var.
  - ve bi ton legal yayını:

  . legal vefa toplantıları 2, türk iş hukuku'nda üçlü ilişkiler, 2008. burada ömer ekmekçi ve nurşen caniklioğlu'nun makaleleri var ki çok faydalı. aradığınız her şey bu iki makalede mevcut.
  . iş kanunu'nda esneklik temelli üçlü sözleşmesel ilişkiler, 2005, av. m. anıl arslanoğlu. bu kitaba pek çok atıf var tamam da, okumak biraz zor bunu. başlıksız, paragrafsız, ayrımsız... ben pek okuyamadım.
  . legal dergi, sayı 2006/10, doç.dr. gülsevil alpagut, mesleki anlamda geçici iş ilişkisi ve yargıtay'ın konuya ilişkin bir kararının düşündürdükleri. gülsevil hoca'nın buna ilişkin bir de kitabı var ama okumadım.
  . legal dergi, sayı 2005/7, av. ilhan serin, 4857 sayılı iş kanunu'nda geçici (ödünç) iş ilişkisi
  . legal seminerler serisi 1: yeni iş kanunu seminer notları, av. mehmet uçum.

  - ercan akyiğit'e her yerde atıf görürsünüz ama onun kitabı 96'dan kalma, geçici iş ilişkisinin kanuna girmesinden çok önce. ama istisnasız her kaynakta mutlaka bir sürü atıf var.
  - özellikle ekmekçi, eyrenci/taşkent/ulucan'a çok atıf yapmış ama kitaba ulaşamadım. ne kitapçılarda ne de kütüphanelerde var. bulursanız bana da haber verin.
  - yok.gov.tr'de bu konuda iki ayrı tez var. biri konya'dan diğerini unuttum.

  bir de mayıs sonunda benim projem bitmiş olacak işallah bu konuda. hocalardan faydalanın derken orası öyle tabi, hem ben zaten atıf başına browni intense almayana projemi göstermemek niyetindeyim.
 • ödünç iş ilişkisi. 4857 sayılı iş kanununun 7. maddesinde düzenlenmiştir.
 • sosyal güvenlikteki uygulaması şu şekilde özetlenebilir;
  http://www.isvesosyalguvenlik.com/…ayfa/dosya15.htm
 • genelevde çalışan kadının müşterisine aşkım demesidir..
 • çalışma hayatındaki ihtiyaçların karşılanmasına imkan verebilmek gerekçesiyle iş kanununda yerini bulan hükümdür.
 • iş hukukuyla ilişkimiz eylül 2010'da başladı. bir sonraki eylüle kadar çok sıkıydık. sonra araya önce ticaret sonra idare girdi. dört yıldır yine bir yükseliş trendindeyiz ve üstelik artık bir de sosyal güvenlik hukukumuz var.

  çarşamba ve umarım bir de perşembe günü bu hukuklardan sınava gireceğim. "vaktiyle neler yazmışım dur hele" diyerek 2011'den kalma projemi okudum. konumuz geçici iş ilişkisi. bu başlığın nisan 2011'deki ilk entry'sini yazarken işte bununla uğraşıyordum.

  yaptığım çalışmayı "oha ben mi yazmışım bunu afferim be bana" diyerek okudum valla yalan yok. başkasının makalesi olarak okusam da aynı şeyi düşünürdüm. işçinin kişiliğinin korunması meselesini iyi kurcalamışım mesela.

  derken sonuna doğru şuraya vardık ki, lan ben mesleki anlamda geçici iş ilişkisi gerekli bulmuşum ya la?

  geçici iş ilişkisinin mesleki faaliyet haline gelmesi 2011 yılında halen yasaktı. hatta dönemin cumhurbaşkanı abdullah gül, iş kanunu'ndaki değişiklik tasarısının ilgili hükümlerini veto etmişti.

  bu iş döndü dolaştı mayıs 2016'da kanuna girdi. hatta ben 2017 ocaktaki sınava elimde kanunun şubat 2016 baskısıyla girdiğim için o soruyu tam yapamadım. neyse girdi yani.

  şimdi artık özel istihdam büroları bu işi de yapabiliyor. iş arıyorsunuz diyelim ki, gidip bir özel istihdam bürosunun bordrosuna giriyorsunuz. maaşınızdan sigortanızdan bu büro sorumlu. sizi birkaç ayda bir bir yerlere gönderip duruyor. üç ay orada beş ay burada takılıyorsunuz.

  firmaların kendi personeli olmadığınız için o personele sağlanan imkanlar size sağlanmıyor. ücretiniz farklı, priminiz zammınız yakıt yardımınız falan da yok. (kanuna baksan her şey güllük gülistanlık da hayat öyle bir şey değil.) tabii geçici olduğun için örgütlenme imkanın yok. on farklı yerde çalışıyorsun ama bordro işverenin değişmediği için ihbar tazminatın yok, kıdemin zaten yok, işe iade diye bir şey yok. işini yaptığın kişi senin yerine normal personel istihdam etse bunların hepsinden sorumlu olacak ama şimdi o sorumluluklarının hiçbiri yok. biraz onunla biraz bununla diye diye takılıyor adam. sen de işte kim nereye gönderip ne iş yaptırırsa ona talim.

  ama sen buna sesini çıkarmıyorsun. neden? senin maaşın bir şekilde ödeniyor ya, gerisi mühim değil.

  ve ben 2011 yılında kalkıp ciddi ciddi demişim ki "tamam, olsun bu, olması gereken bir şey bu."

  neyse ki o makaleyi bir yere göndermedim de hiçbir yere basılmadı. yüksek lisans bitirme projemdi, bitirdim ve bitti.

  çok şükür yarabbi zaman geçerken biz yerimizde durmuyoruz oh allahım sen şaşırtma.
 • aynı holding bünyesindeki şirketler birbirlerine bu yolla birbirlerine geçici eleman sağlayabilirler. bunun bir de meslek edinilmiş geçici iş ilişkisi olarak adlandırılan versiyonu vardır o ilişki de özel istihdam bürolarının geçici işçi ile iş sözleşmesi, geçici işçi çalıştıran işveren ile geçici işçi sağlama sözleşmesi yapması ile kurulur. meslek edinilmiş demekten kasıt burada geçici çalışan işçinin özel istihdam bürosunun elemanı olması ve onun aracılığı ile bu geçici işlere gitmesi, yani işinin bu olmasıdır.