• gecikme faizi gunluk faizden farkli olarak, her gun vuku bulmaz, ayda bir kere yenir.
 • bankaların genel kredi sözleşmelerinin en uyduruk yerinde en küçük punto harflerle geçen temerrüt faizinden başka bir şey değildir bu gecikme faizi. bankalar aslında gecikme faizi tahsil etmeyi epey de severler tabii kredinin batmaması koşuluyla. hesaplandığı çarpılıp bölündüğü zaman yıllık %375lere vardığı görülecek ve dumurlara uğranacaktır.
 • herhangi bir sozlesmedeki yukumluluklerin zamaninda yerine getirilmemesi durumunda, gecikmeye (temerrude) konu olan tutar icin isleyecek faizdir, sadece bankalarin genel kredi sozlesmeleri icin gecerli degildir.
 • kapitalist bir mantığın sentetik düşünme örneklerinden birisidir. borç alanın ve verenin bir tutulması ve hiçbir dış faktörün göze alınmaması ile vadesi geldiğinde borcunu ifa edemeyenin düştüğü durumdur. hukuk literaründe bu kişilere mütemerrit denir. son dönemde yazılan kitaplarda türkçeleştirme yapılarak direngen sözcüğü de kullanılmaktadır.
  gecikme faizini sadece borçlunun temerrüdü durumunda sözkonusu olduğunu da belirtmek gerekir. yani alacaklı da borcun ifasında mütemerrit olabilir. ancak bu durum sadece borçlunun borçtan kurtulması sonucunu doğurur.
 • temerrut faizi de denir.
 • modern zamanlari eski zamanlar ile harmanlayan kuşak çatışmalarını sonlandıran efsane grup ! böylesi gelmedi gelmez o kadar diyim yani.
  binbir özveri ile harıl harıl ilk konserlerine hazırlanmaktadırlar.

  may they be blessed !
 • kredi kartları söz konusu olduğunda eskiden ekstre kesim tarihinden itibaren hesaplanan ama artık son ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak olan faiz çeşididir. son ödeme tarihinden 2 gün sonra asgari ödeme tutarını yatırdıysanız yeni düzenlemeyle size yansıyacak gecikme faizi aşağıdaki gibi hesaplanır:

  gf= asgari tutar*2(gün)*gecikme faizi oranı
 • hayata dair birtakım manevi meselelerde de mutlaka bir uygulaması olması gereken bir borçlar kanunu uygulaması. diyelim ki bir kişi bir diğer kişiyi rencide etti, (ve ortada akit ilişkisi de mevcut, arkadaşlık, aile, aşk vb.) ve diyelim ki özür de dilemedi. rencide olan kişinin maneviyatı sarsıldı ve günlerce üzüldü durdu. rencide olan kişi rencide edeni maneviyatını sarstığı konusunda sonradan uyardı ve hatasını anlaştırdı ve özür diletti. ve bu şekilde temerrüde düşürmüş oldu. böyle geç gelen özürler için mesela, eylemle özür arasında geçen süre boyunca bir temerrüt faizi uygulanmalı, bu faiz de rencide edenin ömründen mahsup edilmeli veya rencide eden kişiye bu sürenin karşılığı bir zaman diliminde, aynı şiddette manevi bir acı çektirilmelidir. hatta rencide olan kişinin günlerce yemeden içmeden kesilip verdiği kilolar, kaybettiği iş ve zihin gücü de mütemerride bir zahmet faiziyle ödetilmelidir. ayrıyeten tahkim yolu da, sürecin daha da uzamaması açısından kapalı olmalıdır. işte böyle düşünüyorum.
 • vergi borçlarında ise verginin tahakkukunun gecikmesi nedeniyle alınır.
hesabın var mı? giriş yap