şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugüne kadar bu yazardaki kadar tarafını belli etmek kaygısı içinde olan başka bir yazar sanırım görmedim.

  sözlükte "pkk'lının cenazesine 50 bin kişinin katılması" şeklinde bir başlık var.
  gecimsizin teki o başlığa gece 1:08 ile sabah 9:21 arasında 3 tane entari girmiş.

  sonra da saat 10:38'de "pkk'linin cenazesine 50 bin kişinin katılması" şeklinde yeni bir başlık açmış.

  gecimsizin teki kardeşim, senin ne olduğunun anlaşılması için "pkk'lı" ifadesi içeren, kendinin de üç entari yazmış bulunduğun başlığı "pkk'li" diye tekrar açmana lüzum yok. "kürdün adı anılmazdı gerilla olmasaydı" diye bakınızlar verdiğinde, yazdıklarına iki satır göz gezdirildiğinde ne olduğun şıp diye anlaşılıyor, hiç üzülme.

  sonra özensiz veya hatalı başlık açmaktan uçup gideceksin, donanımsız arkadaşların arkandan "düşünceleri yüzünden moderasyon infaz etti, badem gözlüydü" diye zılgıtlar eşliğinde ağıt yakacak, kafamızı şişirecek. gel etme, kurtar bizi bu zahmetten.

  editlenip gelen: arkadaş başlıkla oynayanların kurbanı olmuş gibi görünse de aslında yukarıda söylediklerimi gayet teyit eden ifadeler kullanmış. eh, geri gelsin bu entari madem.

  --- alıntı ---

  "ben son yazdığımı yolla derken başlık taşındı dedi, ama ben inatla eski halindekinde bıraktım başlığı"

  --- alıntı ---
  (bkz: #20334729)

  biz o inadınızı gayet iyi biliyoruz, merak etme. bunun harf düşmanlığıyla falan alakası yok, bunun tarafını belli etme kaygısı ile alakası var. tekrar edeyim. inatla göstermeye çalışmana gerek yok, biliyoruz tarafını.
 • bir müddet önce hakkında birşeyler yazacaktım ancak kendisinin "kayıp" olması nedeniyle cevap veremeyeceği bir durumda yazmanın uygun olmadığını düşünmüştüm kısmet bugüneymiş.

  merak etmesin, ben kendisi gibi şahsa odaklı bir yazı yazmayacağım konumun o olmasının nedeni bir süredir gözlemlediğim yeni bir sol jenerasyonun en nadide örneği olması. bu nedenle aslında kişisel olarak fazlaca ciddiye alamayacağım gecimsiz hakkında yazmayı uygun gördüm.

  "hayatını tkp düşmanlığına adamış, tkp'ye küfrettikçe solcu olduğunu zanneden bir güruh türedi son zamanlarda (ki çok farkında olmasalar da, kendileri akp'nin ideolojik alandaki hegemonyasının ürünüdürler). (...) bir de ikinci bir tip var. bunlar da solun içinde gözüken, ama kendi dertleri dışında solu asla ciddiye almayan, kabaca kürt destekçisi/kürt milliyetçisi hatta kürt fanatiği denebilecek kimseler." diyor zverkov ki bence gecimsizin içinde bulunduğu sol profile dair yapılmış en iyi tanımlardan birisi.

  gecimsizi uzunca süredir takip ediyorum, başka platformlardan. bir dönem bir taraf gazetesi fanatiğiydi aynı dönemde ufuk uras konusunda kimseye söz ettirmiyordu. ta ki her iki odak da kürt siyasetine rağmen adımlar atana kadar da durum böyle devam etti. her iki odağın da akp'ye ne kadar teşne siyaset yürüttükleri aşikarken savunan gecimsiz bir anda dönüştü ve şimdilerde anarşist olduğunu söylüyor. kendisi bu esnada bolca "düzeni reddetmek" nutukları da savurdu ancak diyorum ya bu odaklar aslında en başından beri "düzeni reddetmiyordu" dolayısıyla gecimsiz için bu odaklardan kopuşu da "düzeni reddetmek" bahsinden olmadı. her iki kesimin kürt siyasetçileriyle çelişmesi oldu. bu durumun zverkov'un tespitiyle ne kadar örtüştüğünü tekrar belirtmek isterim.

  gecimsiz gibiler aslında oldukça fazla. dikkat edin hiçbir konuda ne istediklerini anlatamazlar. onlar sadece eleştirmeyi bilirler. gecimsizin ütopik, bütünlüksüz ve yöntemsiz hayalleri dışında sözlüğe katabileceği herhangi bir tahlil yoktur. en temel konuları bile bilemez. ha keza şürekası.

  bazen eleştirmek yerine iftira atma konusunda hassas olurlar ve gerekli cevabı aldıklarında sağcı bir ağızla örgütlülüğünüzü diline dolarlar. onlara göre sizin örgütlülüğünüz dar bir bakış açısına hapsolmanıza neden olmuştur ki, bu eleştirinin kaynağı türkiye'de özellikle 12 eylül sonrası sola sağdan atılan çamurlardandır.

  gecimsiz gibiler garip ilkeleri sol sanarlar. örneğin burjuva siyasetine yargının müdahalesi kabul edilemez der ve sosyalistlere ilke tayin ederler. siz bu konuda bir ilke olamayacağını söylersiniz. gecimsiz gibiler akp eleştirisin kapitalizmi eleştirmemek olduğunda ısrarcıdır ancak kendileri 1923 momentinde veya ittihat ve terraki döneminde kapitalizmi tartışmaz, kapitalizmin tercihlerini ve çıkışsızlıklarını konu etmez sadece öznelere odaklanırlar. bir yandan lenin alıntısı yapar öbür yandan ötekileştirme gibi marksizm'in yapısal olarak sorunlu olduğu konuları sanki marksist bir tutummuş gibi diline dolarlar.

  gecimsiz gibiler hiçbir zaman emperyalizm demezler, hiçbir yazdıklarında emperyalizmin yönelimi konusunda fikir yürütmez, adını bile ağzına almazlar ve siz bunu hatırlattığınızda sanki emperyalizm diyerek ulusal sermayeyi aklıyormuşsunuz, tsk'ya yedekleniyormuşsunuz havası yaratmaya çalışırlar. ancak gerçekte örneğin kürt hareketinin emperyalizmi olumlayan, müdahelelerini meşrulaştıran adımları olduğunda konuyu ulusların kendi kaderlerini tayin hakkı meselesinde iğdiş ederler. örneğin dikkatimi çekti son nato toplantısı bangır bangır asya'yı kana bulayacağını belirtirken, gecimsiz ve arkadaşları bu konuda tek kelam etmez. türkiye'nin füze kalkanı projesine üye olması konusunda söyledikleri tek bir söz bile yoktur. ancak düşünün aynı nato toplantısında pkk'ya karşı mücadele kararı çıksaydı geçimsiz ve onun gibiler neler yazacaktı...

  emperyalizm konusunda sessiz kalanlar bir anda bakarsınız lenin'den alıntılarla konuya girişirler ancak bir başka ortamda bir de bakarsınız ki aynı profil kronştad'ı tartışıyor. hayır gecimsiz ve onun gibiler tam bir anarşist olsa ben de heyecanlanıp bu konuları tartışabilirim ancak konu böylesi bir amorflukla ele alındığında aklıma ister istemez, sıkıştıkça marks'a lenin'e başvurup solun nasıl olması gerektiğine karar veren liberaller geliyor.

  aslında gecimsiz gibiler faşizan bir söyleme de sahiptirler. onlara göre örneğin onurlu kürtlerin sigortası pkk'dir ve bu nedenle bu harekete sığmayacak bir ufukunuzun olması sizi "onursuz" yapabilir ya da tkp'liyseniz, gecimsiz biri çıkıp başlığınızın altına "tkp'li kürt oksimorondur" diye yumurtlayabilir.

  tkp başlığında 19 entrysi, adalet ve kalkınma partisi başlığında 0 (yazıyla sıfır) entrysi bulunmasının garipliği varsın kendisinin çelişkisi olsun. bu apolitik, eklektik ve birikimsiz sol profilin en güzide örneği olan gecimsiz ve arkadaşlarının sol üzerine kelam etmeye ne kadar hakları olduğu kendi vicdan muhasebeleridir.

  son olarak not düşeyim istedim bu konu da sadece gecimsize özel olsun istedim. benimle tartışırken "bu polocan fanatik, rokoko ve uco'yu severim" diyen gecimsiz, uco için başka ortamlarda "boş adam, değmez tartışmaya" diyebilir. bu da onun bu bahsini ettiğim profilde özgünleştiren tutumu olsun.

  edit: "emperyalizm konusunda sessiz kalanlar bir anda bakarsınız lenin'den alıntılarla konuya girişirler ancak bir başka ortamda bir de bakarsınız ki aynı profil kronştad'ı tartışıyor." evet bu cümle biraz karışık oldu. anlatım noksanları içeriyor ancak demek istediğim şudur, geçimsizin teki tipi solculuk işine geldiği yerlerde lenin'i hatırlar. eklektiktir ve onlar tıpkı zverkov'un belittiği gibi sol-sosyalizm gibi bir derde sahip değillerdir. onların derdi kürt siyasetine bütün solun biat etmesidir.
 • aslen demokrat parti geleneğinden gelmektedir. yanlış olmasın.
 • bir kadının alabileceği en güzel nick bence.
  kendisine bu konuda tebriklerimi sunayım dedim ama bir de ne göreyim mallar listesine almış beni.
  derken buraya bakınca yalnız olmadığımı anladım, içime serin bir su serpildi.
 • en budala ithamları hep kemalistlerden görüyoruz bu konuda. lenin'den alıntı yapıyon ama kronstadt'ı da tartışıyon ne demek? 1923 zindeliğinden geldin, gecimsiz'in "hakiki anarşist" olup olmadığına karar veriyorusn. yetmiyor, devrimin en büyük birikimini vermiş adamdan elde edilecek bilgileri anarşistler için külliyyen geçersiz sayma cüretini gösteriyorsun. o da yetmiyor, kendi paradigman içindeki tutarsızlıkları ve hataları bizzat ondan faydalanarak gösterenleri görünce "ama sen lenin'den alıntı yapamazsın" çekmeye kalkıyorsun. bu da diyalektik materyalist biri güya. ulan sen daha lenin'i bile kavvrayamamışsın, sana lenin eleştirisi üstünden laf mı anlatacaktı?

  çiğlik artık "tkp'ye yazmış, akp'ye yazmamış" düzeyine kadar gelmiş durumda. daha dün antikemalizm eleştirisinden medet umanların kendi anti-akpist halleri de bir şey anlatmıyor onlara. söylemeye mecbur tutmaları ayrı dert, gecimsiz gibi birini akp'ye, onu da geçtim düzen partilerine alttan alttan göz yummakla suçlamak ayrı dert. hem de sözlükteki başlığında yazmamış diyerek sanki akp'nin tüm uygulamalarına onay vermiş veya göz yummuş havası yaratılıyor. bunun ifradi yanına değinmek gerekir mi? broşür solculuğu ancak böyle oluyor. araya bir de "faşist" lakırdısı eklemezse gözü açık gidebilir. talat paşa'yı anlamaya çalışanlar, işçi düşmanı kemalizmi sahiplenenler, ergenekonculara selam çakanlar faşist değil, gecimsiz faşist. kürt ulusal sorununda ulusalcı dangalaklarla yanyana emperyalizm bahsine girmekten hiç gocunmayanlar, kürt ulusal mücadelesini küçümseyip yok etmek için çalışanlar değil gecimsiz faşist. ukkth'yi reddeden sözümona komünistler değil gecimsiz faşist. şimdi bi küfür ederim yedi sülalenize cevap hakkı doğar.
 • ufuk uras'ın 19 aralık katliamı döneminde ödp il ve ilçe örgütlerine çektiği bir faksın aktarıldığı entry'i ödp başlığının altına taşıyan kullanıcı. üstelik bunu aktarmasındaki amacın "özeleştiri verin" çağrısı olduğunu okuyoruz.

  gecimsizin benim dikkatimi çeken yönü de bu, kendisi bir tür vicdan solculuğu sıfatı altında yargıç kürsüsüne çıkmayı, geçmişlerinde hatalar da doğrular da olan yapıları yargılamayı huy edinmiş durumda. bu ona ne sağlıyor, ne kazandırıyor bilmiyorum ancak bildiğim tek şey, gecimsiz'in bu vicdan solculuğu kürsüsünü çıkmayı hiç haketmediği.

  birincisi, kendisi bu faksı daha önce okumuş olmalı ve buna rağmen, uzunca bir süre hiç bahsini açmayıp, bahsi açıldığında da ödp başlığı altına taşıması hiç kusura bakmasın, samimi bir özeleştiri verin çağrısı değil, onaylamadığı bir sol örgüte yönelik saldırıdır. "10 yılın konusu yeni mi geldi aklına" diye sormak lazım gelir.

  ikincisi, gecimsiz, önce buradan çağrı yapacağına işe kendisiyle başlamalıdır çünkü ufuk uras'ı daha düne kadar savunan da kendisidir. kendisi belki kendi başına bunu yapmış olabilir ancak sözlükte, örgütler üstü bir pozisyondan yargıçlık yapmayı biliyorsa, bunu burada da yapmalıydı ki yapmadı ve buyurgan bir tavırla, sanki düne kadar uras'ı kendisi desteklemiyormuş gibi, ve sanki ödp'den uras ayrılmamış gibi "özeleştiri verin" demek trajedidir.

  üçüncüsü, eğer gecimsiz herşey bir yana, gerçekten objektif bir örgütler üstü yargıç olsaydı ona da eyvallah diyebilirdim şahsen ancak kendisi bu konularda pek bir seçici. neyi aktarıp neyi aktarmayacağının, hangi örgütün hatalarını yazıp hangilerini yazmayacağının gayet bilincinde. üstelik öyle ki, onun biat ettiği örgütlere yönelik eleştiri yazdığınızda size yönelik saldırıları başlıyor. şimdi bu entrye de en fazla tkp'nin o dönemki tavrını hatırlatarak yanıt verecektir ama bir not düşeyim, tkp hakkında her dediği doğru olsa bile (ki bence değil) bu onun tavrını haklı göstermiyor.

  evet niyet okuyorum, çünkü bu niyet kötü kokuyor.
 • kendisinin ne olduğunu bilmiyor gibi bir imajı var. ben kendimi biliyorum siz ne olduğunuzu biliyo musunuz olm? tarzı, ilkokuldaki çelik ayna muhabbeti ile gelecekse hiç gelmesin. kankitoları da solu tekeline aldırmış yardırıyor, korkmamak elde değil ayol.
 • halden anlayan süper bir insan, kendisini sınırsız destekliyorum.

  bendeki geçimsizlik durumunu anlamış ve "ekşisözlük olarak bu duruma el atalım" demiş, sanırım bana maaş bağlatacak.
 • (bkz: kanzuk/#24154276)

  kendisine düşünüp kelimelere dökemediğim şeyleri cayır cayır yazdığı için teşekkür edecektim, sanırım mesajla gelen küfürlerden falan sıkılmış olduğundan dolayı mesaj alımını kapatmış.

  olsun, teşekkür ederim kendisine.
 • genelde karşılıklı nikaltı kapışmalarından kaçınırım. ama madem bana yazmış, benim de cevap hakkım doğmuş demektir. ilkokul yıllarımı anımsadım okuyunca, her teneffüs kızlar duvara dizilir, erkekler tek sıra halde sırayla dansa davet ederdi partnerini. ilk dört teneffüs, kızlar asla yüz vermez, burun kıvırırdı bize. dans felan yalan yani. asıl amaç da sınıfın en güzel kızıyla, sınıfın en beybi feys oğlanının kurunu izlemekti. nartan'la melis. ulan nartan da ne acayip isim. kesin dünyada bir tanedir. neyse işte son teneffüse gelince, nartan'ın teklifini melis kabul eder, tüm sınıf sevinir, zil çalar, servislere biner ve evlere dağılırdık.

  kıssadan hisse. ilkokulda yeterli dans eğitimini almamış birey, üniversite çağında zorluklar yaşayabilir. yok yau, kapadım açığımı. lakin, geceleri çalışan, gündüzleri uyuyan bi insanım artıkın. gündüz vakti ne bileyim kına olur, düğün dernek olur, gelir kıvırtırım. gece hayatı zor.