şükela:  tümü | bugün
 • gorme ozurluler icin sinyalizasyon sistemiyle ortak çalışan ve kimi trafik ışıklarının yanında gordugumuz apollolardan duyulan dijital soylem.
  bir de bekleyiniz vardır.
 • geldilerden deli bir mfö çalışması. psikopat.
  "önümüzdeki boşluğu...şu gördüğünüz..biraz iter misiniz? bi parça daha lütfen..iyi. şimdi geçiniz. hemen geçiniz..."
 • mfö'nün geldiler albümünün kapanış çalışması. bir edip cansever şiiri olan geçiniz'i mazhar alanson fahir atakoğlu'nun müziği eşliğinde okur.
 • "bilemezsiniz ne güzel rengarenksiniz.."
  söz, edip cansever'den, ses mazhar alason'dan olduğunda, anlam kendinde güzel olur. geçiniz, bunun en belirgin ve yeterli kanıtıdır.
 • nefis bir mfö*yapıtıdır. yıllar sonra bir fahir atakoğlu albümünde yeniden yorumlanmıştır.
 • mfö üzerinden kinetix reklamına fon olmuş edip cansever şiiri.. bu defa geçenler, 96 model kinetix spor ayakkabıları idi..
  reklama kıl olan zamanın express dergisi ekibi (şimdinin roll ve post express'çileri), mazhar alanson'u hedef alan "biz seni john lennon'ımız bilirdik, sattın güzelim şiiri" mealli bir yazı kaleme almışlardı.. sitem havasındaydı, güzel bir yazıydı..
  derya bengi yazmıştı galiba..
 • can sikici bir olayin ardindan, artik daha fazla dusunmemek, uzulmemek veya sinirlenmemek amaciyla soylenebilecek soz.
 • uzun yıllardır aklımın ucundan geçmemiş olan ama bugün bir şekilde yeniden dinleyip beni dağıtmış olan mazhar fuat özkan * parçası. bu parçayı dinliyor olduğum zamanlar, muhtemelen öss-öys stresi ve o yaşlar için "fazla düşünüyor olmak"tan mütevellit sancılar vardı. az önce, dinlediğim an o sızılı dizelerin tümü çıkıp geliverdiler şimdiye. parçada mazhar alanson'un okuduğu derleme edip cansever dizeleri ve fahir atakoğlu'nun müziği var. bu beste yine "geçiniz" adıyla, "fahir atakoğlu 2" adlı albümde yer alıyor.

  gelelim "derleme" olarak nitelediğim dizelere. bugün parçayı hatırlamam ve yeniden dinlemeye başlamamla, edip cansever'in "geçiniz" adlı bir şiirini aradım fakat böyle bir şiir bulamadım. yaptığım aramalar sonucunda böyle bir şiirin var olmadığını ve aslında burada kullanılmış olan sözlerin "oteller kenti" adlı kitabın ilk bölümü olan otel otelinde yer alan şiirlerden derlendiğini gördüm. bu albümün çıkış tarihi 1990, edip cansever bu kitabı 1985'te yayınlamış ve yine aynı yıl ölmüştü. acaba kendisinden bu dizelerin kullanımı konusunda izin alınmış mıdır ? veya o tarihlerde kendisiyle görüşülmüş müdür ? yanılıyor da olabilirim tabi ama bu sorulara verilecek yanıtın "evet" olması, "edip cansever" söz konusu ise bana pek mümkün görünmüyor. ya da bir şairin, bir kaç şiirindeki dizelerin kullanılmak üzere bir araya getirilmesini pek de doğru bulmadığım söylenebilir... ama cansever'e ve şiirine olan sevgi de kaynak olmuştur bu parçaya herhalde, o yüzden durumu eleştiriyor olmak da biraz rahatsız edici benim açımdan. bunun yanında, parça ile olan duygusal bağım da onu eleştiriyor olmamı biraz engelliyor açıkçası. benim için bir nevi "zamanda yolculuk" anlamına gelen parçayı şuradan dinleyebilirsiniz.

  bu kadar yazmışken, parçada kullanılan dizeleri ve hangi şiirlerden alındıklarını da eklemek istiyorum. sırf bu yüzden, pek hoşlanmadığım halde, iki şiiri -sözlükte yer almadıklarından dolayı- birer entry olarak girmek durumunda kaldım. bkz verilen kısımda, takip eden dizelerin yer aldığı şiir var. "(...)" ile işaretlediğim kısımlarda aynı şiirin kullanılmayan dizeleri var. parantez içindeki kısımlar da şiirin özgün halinde bulunmuyor.

  // (bkz: bir otel de sizin adınız/#3201348)
  günler günlerimize tane tane damlarken
  diyorum
  (...)
  neden olmasın ? siz de geçiniz
  (...)
  geçiniz, geçiniz.
  üstelik tam zamanında geldiniz.
  -az önce, biraz sonra ve şimdi-

  // (bkz: sol la si o/#21283494)
  önünüzdeki boşluğu -şu gördüğünüz-
  biraz iter misiniz
  bi parça daha, lütfen
  iyi.

  şimdi geçiniz. hemen geçiniz.

  aah bilemezsiniz nasıl...
  sanki bir olayın çok derin
  kıyısında bir tatil geçireceksiniz.
  (...)
  bilemezsiniz ne güzel
  rengarenksiniz
  öylesiniz, öylesiniz...

  // (bkz: tenis topu/#21281855)
  hafifçe sıçrayaraktan, azıcık eğilerekten
  ansızın çekilerekten geriye
  koşaraktan öne doğru yeniden
  sürekli devinimler
  sürekli sesler
  (geldiler, gelecekler, geliyorlar)
  gelecekler, geliyorlar, geldiler
  gelecekler, geliyorlar, geldiler
hesabın var mı? giriş yap