şükela:  tümü | bugün soru sor
 • diğer adı sızdıran bağırsak sendromudur.
  glutenli ve inek sütü ürünlerini kestiğiniz zaman çok rahatlıyorsanız ve rahat kilo verip daha dinç hissediyorsanız sizde de olabilir.
  bizim çocuk doktorumuz bahsetti şok olduk.
  şimdi gluten içermeyen ürünleri araştırıyorum bunun için 1 - 2 tane site buldum glutensiz ürünler çokta ucuz değil ama önemli olan sağlık.
 • tam olarak çölyak diyemeyiz bu sendroma. (ama çölyak da sebeplerinden birisi olabilir) zira genellikle otoimmun hastalıklarda gelişebilen bir sendrom, bir şeyler yiyip 10 dakika sonra aniden ishal oluyorsanız şüphelenilebilir.

  (bkz: hashimoto tiroiditi)
 • yaklaşık 2 sene evvelinde kanımdaki yüksek crp değerlerine istinaden, üzerimde yapılan yoğun araştırmalar neticesi dahiliyecinin bana söylediği şuydu: "kaynağı tespit edilemiyor. bu birçok anlama gelebilir, kanser bile olabilir."

  halsizliğim, kas ağrılarım, yaz gelince kollarımda çıkan ne üdüğü belirsiz kaşıntılı noktacıklar, üşümeyen bir insan olarak birdenbire üşümeye başlamalarım, vara yoğa hasta oluşlarım ve yoğunluğu an be artan regl dönemleri yaşamam sonucu, üstüne de bunu da duyunca, soluğu kadın doğumda aldım. araştırıldı, edildi mühim bir şey yok (var da, o bununla alakalı değil). mamografi çekildi (bir sene içerisinde iki kere), bir şey yok. dahiliye ve jinekolojik bir sürü bir tahlilller yapıldı, bir tek insülin direnci ile karaciğerde yağlanma bulundu, bir de kansızlık (hem de epey düşmüş kan değerlerim; ama o jinekoloji ile ilgiliydi). crp değeri düşmeyince ve kaynağı bulunamayınca bende boşverdim bu durumu. salladım bir süreliğine anlayacağınız.

  neyse, yaklaşık 3 hafta kadar önce gıda intolerans testi yaptırdım. bedenim 129 adet yiyecek maddesine alerji mi denir, hah işte onu geliştirmiş. sonrasında gelen süreçte de doktorum bana hastalığımın geçirgen bağırsak sendromu (sızıntılı bağırsak sendromu) olduğunu söyledi. yani ne yiyorsam, sindirilmeden kana karışıyor ve kanım da onlara karşı savaş açıyor. bağışıklığım epeyce düşmüş ve yüksek miktarda kadmiyum ile kurşun biriktirmişim vücudumda. ne kadar sağlıklı beslendiğimi düşünsem de, yediklerimi sindirmediğimden tüm vitamin, mineral depolarım boş ve ben yaklaşık 10 aydır bu yüzden gram kilo da veremiyorum.

  özet bilgi için şuraya bakılabilir.
 • gluten, lektin, kazein yüzünden veya aşırı ve uzun süreli stres yüzünden oluşabilecek, aynı zamanda başka hastalıklara sebebiyet verecek önemli bir durum.

  şimdi arkadaşlar ben bir kaç haftadır bu maddelerin içinde bulunmadığı ve ketojenik beslenme olacak şekilde bir diyet uyguluyordum, bir kaç gündür de bozdum. eklem ağrılarım geri geldi gibi hissediyorum şuan, yani azalmıştı aslında.

  glutensiz beslenmek kolay, kazein yani süt ürünleri de kolay ama bunlar olmasa bile lektin var bu yiyeceklerde. ulan yiyecek hiçbirşey kalmıyor ve ben deli gibi antrenman yapan biriyim, bazen şekerim düşecek gibi oluyorum. her gün çok kaliteli ve yeterli kaloriyi alamayabiliyorum, tam da o günler sinirlenip lektinli şeyleri yiyorum, aslında yemek zorunda kalıyorum. işyeri yemekleriyle alâkalı diyelim. öyle olmasa bile hayat boyu nasıl sürdürülebilir bilemiyorum.

  lektinsiz karbonhidrata nasıl ulaşılabilir bilemiyorum. varsa konunun uzmanları lütfen yardımlaşalım.