*

şükela:  tümü | bugün
 • diğer adı sızdıran bağırsak sendromudur.
  glutenli ve inek sütü ürünlerini kestiğiniz zaman çok rahatlıyorsanız ve rahat kilo verip daha dinç hissediyorsanız sizde de olabilir.
  bizim çocuk doktorumuz bahsetti şok olduk.
  şimdi gluten içermeyen ürünleri araştırıyorum bunun için 1 - 2 tane site buldum glutensiz ürünler çokta ucuz değil ama önemli olan sağlık.
 • tam olarak çölyak diyemeyiz bu sendroma. (ama çölyak da sebeplerinden birisi olabilir) zira genellikle otoimmun hastalıklarda gelişebilen bir sendrom, bir şeyler yiyip 10 dakika sonra aniden ishal oluyorsanız şüphelenilebilir.

  (bkz: hashimoto tiroiditi)
 • yaklaşık 2 sene evvelinde kanımdaki yüksek crp değerlerine istinaden, üzerimde yapılan yoğun araştırmalar neticesi dahiliyecinin bana söylediği şuydu: "kaynağı tespit edilemiyor. bu birçok anlama gelebilir, kanser bile olabilir."

  halsizliğim, kas ağrılarım, yaz gelince kollarımda çıkan ne üdüğü belirsiz kaşıntılı noktacıklar, üşümeyen bir insan olarak birdenbire üşümeye başlamalarım, vara yoğa hasta oluşlarım ve yoğunluğu an be artan regl dönemleri yaşamam sonucu, üstüne de bunu da duyunca, soluğu kadın doğumda aldım. araştırıldı, edildi mühim bir şey yok (var da, o bununla alakalı değil). mamografi çekildi (bir sene içerisinde iki kere), bir şey yok. dahiliye ve jinekolojik bir sürü bir tahlilller yapıldı, bir tek insülin direnci ile karaciğerde yağlanma bulundu, bir de kansızlık (hem de epey düşmüş kan değerlerim; ama o jinekoloji ile ilgiliydi). crp değeri düşmeyince ve kaynağı bulunamayınca bende boşverdim bu durumu. salladım bir süreliğine anlayacağınız.

  neyse, yaklaşık 3 hafta kadar önce gıda intolerans testi yaptırdım. bedenim 129 adet yiyecek maddesine alerji mi denir, hah işte onu geliştirmiş. sonrasında gelen süreçte de doktorum bana hastalığımın geçirgen bağırsak sendromu (sızıntılı bağırsak sendromu) olduğunu söyledi. yani ne yiyorsam, sindirilmeden kana karışıyor ve kanım da onlara karşı savaş açıyor. bağışıklığım epeyce düşmüş ve yüksek miktarda kadmiyum ile kurşun biriktirmişim vücudumda. ne kadar sağlıklı beslendiğimi düşünsem de, yediklerimi sindirmediğimden tüm vitamin, mineral depolarım boş ve ben yaklaşık 10 aydır bu yüzden gram kilo da veremiyorum.

  özet bilgi için şuraya bakılabilir.
 • son zamanlarda tedavisine ciddi kafa patlatmış, pubmed'i didik didik etmiş bir dertli olarak bu yolda doktorumun tavsiyeleriyle kendi deneyimlerimi henüz yolun başındayken sizin için derlemek istedim. belki -ki sokaktan birini çevirsen %90 bundan muzdariptir ama haberi yoktur- bir insan evladinin isine yarar.

  öncelikle üstte yazilan yazilar beni ziyadesiyle endiselendirdi. zira leaky gut ile çölyak ayni sey kesinlikle degil. çölyak işin boyut atlamis hali. mesela benim gluten antijenleri icin yapilan tahlillerde hicbir sorunum yok. fakat gluten tuketmiyorum, çunku gluten bagirsak gecirgenligini arttirip zonulin seviyesi de beraberinde arttirir ve boylece belirtilerinizi agrave edersiniz. gluten ile beraber lektin de (ozellikle baklagiller, patates, patlican, kuruyemisler) gecirgenligi arttirir. lektinden tamamen arinmis bir beslenme imkansiz olsa da lektin iceren urunleri tuketmenin bazi yollari var. bunlari da google amcaya sorarip detayli ogrenebilirsiniz. ama yine de siz kacinabildiginiz kadar kacinin. ayrica süt ve süt ürünleri de korkunc zararlar veriyor. yemeyin! baslangic icin yogurt ve kefir önerilmiyor. probiyotik icin takviye alabilir ya da kombucha vb tuketebilirsiniz.
  beslenmenizi duzeltmeye gayret ederken bazi takviyelere de ihtiyac duyulabiliyor. suan dunya genelinde en cok onerilen iki takviye l-glutamin ve meyan koku supplementleri. yabanci birkac kaynakta marshmallow koku de gördüm ama onun hakkinda bir bilgim yok. ayrica sindirim enzimi de önerilen durumlar var, bana doktor verdi mesela.
  bunlar temelde en bilinen ve onerilen seyler.
  diger gecirgen bagirsakla ilgili detayli sorularinizi yine siz googleyabilirsiniz. ben kendi yaptigim sefillikten söz ederek beslenmenin önemini vurgulayarak devam etmek istiyorum.
  doktora gittikten sonra bir hevesle beslenmeme, takviyelerime vs. dikkat ettim ve 3 hafta sonra bir tahlil yaptirdim. bu surecte itinayla her seyi uygulamistim ama yine de 3 hafta kisa bi zaman dilimi diye cok bir seyin duzelecrgini dusunmuyordum. ama o da ne? kanimdaki inflamasyon belirteclerinin her biri duzelmis, doktora basvurdugum kronik hastaligima dair belirtecler duzelmeye baslamis.-biliyorsunuz gecirgen bagirsak bir suru hastaligin gizli sebebi- cok sasirdim, ayni zamanda mutlu oldum. ben bu beslenme isini cok ciddiye alinca biraz gerginlik oldu haliyle. doktordan arada bir kacamak izni aldim. ama sut urunlerine hala izin yoktu. ben ne yaptim o rahatlikla 1-2 kez cok cok az miktarlarda sut urunu ve gluten tukettim. bir sonraki tahlilde de duzelen her bir sey ilk bastaki haline donmustu. moralim yerle bir oldu.
  demem o ki beslenmenize dikkat edin! bunu yurekten soyluyorum. supplement falan da onemli ama beslenmenin yaninda esamesi okunmaz.
  artik tedavi surecini kacamaksiz gecirmeye calisacagim ama yine de iddiali degilim.

  herkese sifa diliyorum.

  esen kalin.