şükela:  tümü | bugün
  • son zamanlarda türkiye'de devletin parasıyla özel sektöre yaptırılan köprülerin vs sözleşmesine mutlaka koyulan şey. bir düşünsene devletten iş alıyorsun bu aldığın işi kotarmak için kredi alıyorsun bir de devlet baba sana geçiş garantisi diye bir şey veriyor, yine devletin verdiği geçiş garantisiyle krediyi ödüyorsun falan. cebinden çıkarıp tek kuruş koymadan sıfır risksiz iş. yeme de yanında yat.
  • 25 yıllık kaçış garantisi
  • ülkeye yatırım yapan yabancıların en sevdiği garantidir.

birileri bana sormadan, beni garanti göstererek, ülkemi 25-30 yıllığına geri dönüşü imkansız, zarar etmesi kesin olan borçlara sokuyor. üstelik dolar üstünden. haysiyetini siktiklerim.
  • türk halkinin vergilerinin bir bolumunun (kim bilir oradan da kimin cebine) gittigi yer. doyurmaktan bikmadiniz.
  • corona sebebiyle geçilmeyen yolların, geçilmeyen köprülerin işletmecilerinin kara kara düşündüğü garanti.

şaka lan şaka.

adamların sikinde değil. geçmesek de, gitmesek de, o köprü bizim köprümüzdür.
  • biz bize yeteriz goygoyu ile milletten para istenirken diger yandan doviz bazli olarak yandas insaatcilar gununu gun etmeye devam ediyor.

dogru siz size yetersiniz de, bu millet ne yapacak o kimsenin umrunda degil.

iyi kotu butun ulkelerde bu zor sartlar icin bir sekilde her seyi cozmese bile destek paketleri ve yapilacak seyler paylasildi / yapiliyor. turkiye'de herkese evde kalin cagrisi yapilirken bu insanlar nasil gecinecek konusunda devletin hicbir destegi yok. anca yeni ev alimlarinda pesinati %20den %10a dusurduler destek olarak.

bunlar yetmezmis gibi bir de yardim kampanyasi baslatiyorlar milletten bagis istiyorlar. daha agzi bozuk seyler yazardim da neyse.
  • (bkz: #107835736)
  • yeni yapılan köprü ve yollarda görmeye alıştığımız, fakat adam gibi bilgi alamadığımızdan körü körüne gömdüğümüz veya güzelleme yaptığımız finansman yöntemidir.

bu entry ile, eleştirenlerin biraz bilinçli hareket etmesini sağlamak amaçlanmaktadır.

köprü yapacaksın:
    a- nakit parayı basarsın, köprü yapılır.
    b- para yoksa borçlanırsın, faiziyle ödersin.
    c- paran yoksa ihaleyi alan şirkete, bu köprüden geçenlerin ödediği parayı teklif edersin. adam “şansıma güveniyorum bakalım kaç araç geçecek” mantığıyla bu işe girmez. geçiş garantisi verilmeli. az olursa devlet üzerine para ekler, (devlet o sayıda aracın geçmeyeceğini bildiği halde taahhütü yüksek verebilir, b maddesindeki gibi taksitlendirme olarak düşünülür) bu da normaldir.

nerede hata yapılıyor?
    1- “geçmediğimiz köprünün borcunu ödüyoruz”
    “istanbul’da yaşamıyorum ben” gibi cümleleri acil terkedelim.
    a maddesindeki gibi çok varlıklı olsak da devletimiz peşin parayla yaptırsa, yine geçmediğin köprünün parasını ödeyeceksin. aynı şekilde elektriğini kullanmadığın barajların da parasını ödüyorsun, uçağa binmiyorsan da kullanmadığın havalimanının da parasını ödüyorsun. mesela ben istanbul’da yaşıyorum ve adana otoyolu benim de vergilerinle yapıldı, kullanmadığım yolu ödettiler bana.
    hangi ödeme yöntemi kullanılırsa kullanılsın, geçmediğimiz köprü geyiği bırakılsın artık.

2- bu yöntemlerim üçü de çok güzel yöntemlerdir.
    dikkat edin: eğer vaad edilen sayıda araç geçerse zaten o proje çok çok geç kalmış bir proje demektir, bu bekleme süresi bir hatadır, bu kadar büyük bir ihtiyaç yıllarca ertelenmemelidir.

sonuç:
    her biri; iyi fiyata, iyi taksite, iyi sayıdaki geçiş garantisine yaptırılırsa güzeldir.
    ama herhangi birinde; yandaşa iş veriliyorsa, ihalelerde oyun oynanıyorsa, peşin parayla iş yaptırılan a maddesi bile kötü olur.

“geçmediğimiz köprü” muhabbeti, “geçiş garantisi verildi” muhabbeti bırakılmalıdır. son paragrafta anlattığım:
    “bu iş gerekli miydi?”
    “bu iş bize kaça mal oldu?”
    “fiyatı-şartları uygun mu?”(faiz oranı çok mu yüksek, taahhüt sayısı çok mu yüksek vs.”
    “ihale açıkça ilan edildi mi, yoksa bu işler derinden mi ilerliyor?”
    “neden hep aynı şirketler kazanıyor bu ihaleleri?”
    “kim kimi kolluyor?”
    “kimin ne çıkarı var?”
    gibi sorularla paramızın hesabı sorulmalıdır.
  • salgın gibi olağanüstü durumlarda bile vatandaşın cebindeki paraya el koyma garantisidir. para babalarının ve rantçı akape zihniyetinin ürünüdür.

biz bize yeteriz diye milletten para dilenen akape, geçiş garantili köprülere indirim veya salgın nedeniyle ödeme iptali için kılını kıpırdatmıyor.
  • ne olduğunu izah etmek açısından;

mesela bir işe başvurdunuz, ama başvuruyu yaparken başkasının cv'sini kullandınız. mülakatta da her şey olumlu geçti ve işe alındınız. şirket yetkilisinin size "eğer şirket iş yapamaz durumda olsa da canınızı sıkmayın, biz maaşı öderiz" demesi neyse, geçiş garantisi de odur.

nasıl mı?

otoyol yapılacak. bilinen *ler finansman olarak devlet bankalarına başvurup kredi çekiyor. devlet ihaleyi kâr garantisi olacak şekilde geçiş garantili düzenliyor. krediyi bankadan alan holding otoyoldan kimse geçmese de kendini garantiye alan parayı devletten tıkır tıkır alıyor.

yani;
    başkasının cv'si: banka kredisi,
    mülakat: ihale,
    maaş: otoyolu kullanandan kesilen ücret,
    siz çalışmazken ödenen maaş: geçiş garantisi.