şükela:  tümü | bugün
 • bu aralar açılması gündemde olan ve ercan havaalanı pisti bakımdayken kullanılan kktc'nin ikinci havaalanı. 2.850 metre pist uzunluğu ile 2.760 metre pist uzunluğu olan ercan havaalanından daha uzun bir piste sahiptir. uluslararası havaalanı kodu "gec" tir.

  koordinatları:

  33° 43’ 11” e
  35° 14’ 9” n
 • yamulmuyorsam son chartlara göre ercan için yapılan yaklaşmada holding ve waypoint olarak kullanılmaya başlanılan meydan.
 • kıbrıs barış harekatından sonra askeri amaçlarla kullanılan, sonrasında 2000'li yılların başlarında sebebini bilmediğim şekilde kktc hükümetine devredilen havalimanıdır.

  sonrasında derviş eroğlu başbakanlığı döneminde kktc zenginlerinden birine ihale edilerek özelleştirilmiştir.

  an itibariyle atıl, kullanılmayan ve her yeri dökülen bir yer olmuştur. pist uzunluğu bakımından ercan'dan aşağı kalan yönü yoktur. ancak kktc yönetimi tarafından hala onarım ya da bir olumlu adım atılmazken, ercan'ın yedeği gözüyle bakılmaktadır.

  pekala böyle bir konumdaki havalimanına bizim ihtiyacımız ne durumdadır? oldukça fazladır.

  özellikle doğu akdeniz'de bizi almak istedikleri kapandan kurtuluşumuz olan kktc bölgesinde bir de böyle bir adeta doğal uçak gemisi niteliğindeki havalimanını boş bırakmamamız gerekir.

  yeniden askeri amaçlarla kullanımı konusunda kktc ile anlaşılması önemlidir kanaatimce. tel rıfat konusunda anlaşma sağlandığında minnak askeri hava üssü ile beraber uç noktasında iki hava sahamızın olması bizim için büyük avantaj olaraktır.

  savunma hattının ülkemiz dışında ne kadar ileri kurulursa o kadar olumlu olacağından bu geçitkale'nin boynu büküklüğü giderilmeli ve yine gönderinde türk bayrağı dalgalanmalıdır.
 • havaalanı arazisinin içine kadar tecavüz edip boylu boyunca geçirilen yüksek gerilim hattı dolayısıyla yıllardır atıl durumda olan stratejik havaalanı.. ercan havalimanı'na 22km mesafede, doğukuzeydoğu istikametindedir..

  doğu akdenizin kızıştığı şu günlerde böyle rezil bir şekilde çürümeye terkedilmiş olması düşündürücü..
 • tanım: iha üssümüz olarak kullanılması gereken havaalanı.

  çok hukuki altyapıyı bilmiyorum ama iş adamına kiralanmış ise ne olmuş aynı işleyişin benzeri özellikle batman meydanında ve diger bir cok meydanda da mevcut. asker bir yerde sivil bir yerde.

  ingilizlerin batmayan ucak gemisi olarak kullandığı adayı siz kanınızla savunarak almanıza rağmen birilerinin menfaati için kullanmıyorsanız. yazıklar olsun.

  edit: kktc kararıyla iha üssü olmuştur bugün itibariyle.
 • ilk iha uçuşu an itibariyle gerçekleşmekte olan havaalanı.

  ekran görüntüsü

  canlı link
 • ilk olarak adını 1997 de duyduğum meydandır. ayrıca 2010 yılında milliyet gazete arşivindem bir kare

  https://pbs.twimg.com/…a08q2?format=jpg&name=medium
 • gerekirse 1 tane daha açılsın, adamların güneyde natonunkilerde dahil 4-5 tane hava üssü var. biz daha bunu yeni faaliyete alıyoruz.