• "geçme namert köprüsünden
    ko aparsın su seni
    yatma tilki gölgesinde
    ko yesin aslan seni"

şeklinde cereyan eden türkünün büstü dikilesi bir mal tarafından çarpılıp çırpılmış hali. (ko = bırak)
  • ürkütürsün vak vakları,
    çok sıkı kot giymisim,
    sıkıstırıyor tassakları
    seklinde devamı getirilebilecek olan bir mani türevinin girizgah kısmı sayılabilecek söz öbegi.
  • ilkokuldayken öğretmenimizin "isteyenler yarına şiir ezberleyip sınıftaki arkadşlarına okusun" demesi sebebiyle, işiyle ilgili sinirli olan babamdan yardım istememle gelişen diyaloğun baş kahramanıdır

gd: güdüklü tencere
    b: baba
    a: anne

gd: babaağğ, sana bi şe sorabilir miyim?
    b: sor tabi kızım homur homur homurğğ...
    gd: öğretmenimiz yarına bi ödev verdi de onun için yardım isticektim
    b: söylesene kızım aaa homur homur homurğğğğğ....
    gd:sinirlenme babacım yaa, yarına bi şiir ezberlemem lazım da, onun için yardım isticektim.
    b: öööfff, küçük çocuklara böyle ödev mi verilir bee, kendileri kaşınmışlar, ezberle çocuğum:

geçme namık kemal köprüsünden
    yıkılır ürkütürsün vakvakları
    ananın amı buz tutmuş
    çam dökmüş kozalakları

gd:?!!!?##?!/!
    a: aaaaaa,delirdin artık heralde sen, ne söylüyosun küçücük kıza!!!! kızım sen de odana git, bilmiyo musun sinirliyken babana bi şey sormaman gerektiğini!!!!
    gd:....

(not: aradan yıllaaar geçti, hala bu dörtlüğün son iki dizesini anlamış değilim. böyle de ağır bir dörtlüktür yani!)
  • geçme namık kemal köprüsünden ürkütürsün vakvakları
    ebenin hamuna çam diktim
    topla kozalakları

şeklindeki versiyonu da mevcut olan ilkokul repliği.

not: (işte şimdi son 2 dize anlama geldi)
  • geçme namık kemal köprüsünden
    ürkütürsün vakvakları
    ebenin amına çam diktim
    git topla kozalakları

şeklinde olursa ölçüsü mölçüsü daha iyi tutuyor gibi geliyor bana. ayrıca ilk 9-10 yaşlarındayken nejat uygur'un bir oyununda duymuştum diye hatırlıyorum. tabi hepsini söylemediydi rahmetli.