şükela:  tümü | bugün
  • alakasız zamanlarda, alakasız ortamlarda başlaması nedeni ile belli bir nedeni yokmuş gibi görünen, kuru kuru 3 - 5 aydır devam eden, bazen 2-3 gün hiç olmayınca unutulan ama ertesi sabah gene başlayınca sinir bozan, doktorların "bir şey yok" demesine rağmen insanı kurgulardan kurgulara (bronşit, akciğer kanseri vs.) sürükleyen sinir bozucu öksürüktür. ama cidden geçmiyor arkadaş, ne iş anlamadım, insan 4 aydır öksürmez ki. ne sigara var ne bir şey, acaba habire üşütüp duruyor muyuz bu soğuklarda. enteresan...
  • oksuruk deyip gecmemenin onemi, gecmeyen oksurukle anlasilir. aklima gelen her turlu kufuru savurmak istedigimi soylemis miydim?

8 haftalik oksurukler gorebiliyoruz diyor doktorun teki. merak ediyorum, 8 hafta boyunca oksurmus mu acaba hic. biraz daha sakin olmaliyim.

herseyin fazlasi zarar. iki gun hickirirsaniz butun ic organlariniz acir. art arda 40-50 defa hapsurursaniz kusacak kadar zorlanir vucudunuz. bir ay oksururseniz butun karin kaslariniz agrir. o yuzden en fazla bir hafta, iki hafta oksurun yeter. daha fazla uzatmayin.
  • veremin habercisi olabilir.
  • alışkanlık haline getirip fark etmediğiniz öksürüktür.çevrenizdekilerin sureklı oksuruyorsun demesıne once karsı gelırsınız sonradan onların gunde kac kere oksurdugunuzu saymalarıyla bırlıkte acı gercegı kabul etmek mecburıyetınde kalırsınız.sonrakı asama zorla doktora goturulmektır.
  • zaman zaman başıma gelen hadise. aylarca devam ettiği olmuştur. burun çekmekten ötürü genizden geriye akıntı olması hadisesine karşı alerjik bir öksürük olma ihtimali yüksektir. bir antibiyotik, öksürük şurubu ve sonrasında burun damlası ile çözülebilir.
  • böbrek kanserinden bile olabilir. rahmetli amcam yakalanmıştı oradan biliyorum.
  • (bkz: alerji)
  • (bkz: bogmaca)
  • bir türlü geçmiyorsa reflüden dolayı olması muhtemel öksürüktür o.