şükela:  tümü | bugün
  • uzerinden gunler gecmis olmasina ragmen soylenmekte israr edilen karsindaki insanin yuzune yapmacik bir sekil verdirerek sizinde dedirten icinden ise simdi mi aklina geldi dedirten sevgi sozcugu.
  • gecmişi değiştirmek işbu evrenin işbu anında mümkün olamadığından, neticesiz kalacak kutsama ve dahi kutlama.
  • bayram oncesinde bayram kutlamak kadar klasiklesmis bir kutlama. anlami yok ama yapilmaktadir surekli.
  • (bkz: seninki de)
  • sadece bayramlarda işe yarayan, sevgililer günü, evlilik yıldönümü, ilk öpüşme yortusu gibi özel günlerde kullanmanın çok yanlış olacağı kalıbın doğru kullanılmış hali.
  • konu ile ilgili bir de böyle bi'şeyler var, belki alakalıdır;
    (bkz: 15 şubat sevgililer dünü)
  • "senin benim için çok bir önemin yok, işte rast geldin de söyleyeyim dedim, yoksa aklımın ucundan bile gecmezsin" cümlesinin arasına kutlama serpiştirilmiş kibar halidir. sonuçta, gercekten önemsemiş olsa bayram günü kutlanırdı, karşılaştıgında değil.
  • bayrama endeksli bünyelerin kullandığı ifade. espiri niyetine yapıldığına da şahit olunmuştur. ama kimse gülmez. genellikle karşılığı "hadi olsun bakalım" türevinde manidar bir cevap olur.
  • bir nevi espri, hatta kötü bir espri zannederdim ben bunu. sonradan yıllar geçti büyüdük filan ve bu kadar büyük adamların yıllarca aynı espriyi yapıyor olamayacağına kanaat getirdim. bayramdan sonra yaşanması olası diyalog:
    -geçmiş bayramın mübarek olsun hacım.
    -sagol canım geçmiş bütün bayramlar olsun işallah
    -hatta gelecek bayramlar da mübarek olsun vs.