• gecmişi değiştirmek işbu evrenin işbu anında mümkün olamadığından, neticesiz kalacak kutsama ve dahi kutlama.
  • insani ilişkiler gereği piyasaya çıkmış bir söylemdir. bayram esnasında birbirlerinin bayramını kutlayıp iyi dilek ve temennilerini en azından bir mesajla bile olsa izhar eden ve aralarında bir hukuk bulunan komşu, iş arkadaşı gibi fiziksel bir yakınlık ilişkisi içerisindeki kimselerin, bayram tebrik etme ameliyesini vaktinde icra edemediklerinde başvurdukları bir işlemdir.

şekil itibarıyla bence de pek anlamsız gözükmektedir. lakin anasının babasının yüzünden çok gördüğü insanlara karşı, 3-4 günlük bir gündem oluşturmuş ve mübarekliğine, mübareklik getireceğine ve hatta külliyen bereket oluşuna itikat gereği inanılmış bir bayram periyodunun, getireceği bereketi getirip gittiği bilindiği halde, çoklukla "umarım, alacağınız bereketi almış, bayramdan nasipsiz çıkmamışsınızdır" anlamında kullanılır veya kullanılması daha anlamlı ve şık olur.
  • "senin benim için çok bir önemin yok, işte rast geldin de söyleyeyim dedim, yoksa aklımın ucundan bile gecmezsin" cümlesinin arasına kutlama serpiştirilmiş kibar halidir. sonuçta, gercekten önemsemiş olsa bayram günü kutlanırdı, karşılaştıgında değil.
  • dünyanın en samimiyetsiz ikinci cümlesidir.
  • ağır samimiyetsizlik içeren beyanattır. seneye görüşürüz'ün büyük abisidir. samimiyetsiz insanların sloganıdır. bitmedi ve bitmeyecek gibi*
  • 1 hafta geçti hala bu cümleyi kullanan var amk. utanmasa 2 ay sonraki kurban bayramını da kutlayacak beyinsiz.
  • bayram oncesinde bayram kutlamak kadar klasiklesmis bir kutlama. anlami yok ama yapilmaktadir surekli.
  • bir nevi espri, hatta kötü bir espri zannederdim ben bunu. sonradan yıllar geçti büyüdük filan ve bu kadar büyük adamların yıllarca aynı espriyi yapıyor olamayacağına kanaat getirdim. bayramdan sonra yaşanması olası diyalog:
    -geçmiş bayramın mübarek olsun hacım.
    -sagol canım geçmiş bütün bayramlar olsun işallah
    -hatta gelecek bayramlar da mübarek olsun vs.
  • finans departmanında 15 yıl birlikte çalıştığım sevgili serkant'ın her bayram sonrası konuştuğu banka çalışanlarına,diğer şubelerimiz ve birimlerdeki arkadaşlarımıza, konuştuğu herkese söylediği yakasına yapışan cümle.
    sevgiyle..
hesabın var mı? giriş yap