• "allah belanızı versin" anlamına gelen duman şarkısıdır. öyle ince kırgınlıklarla, ufak dargınlıklarla, anlık usanmalarla falan değil, hayata bağlanan kollar kökünden budandığında, duygusal açıdan kötürüm kalındığında anlaşılan şarkıdır. kaan'ın sesi ağladı ağlayacakmış, hatta ağlıyormuş gibi geliyor bazı bazı, ama belki kaan değil de benimdir ağlayan.
  • fransizcasi olmayan bir temennidir maalesef, uzak bi akrabasi bile yoktur ve bu yokluk insani cok zor durumlara sokar. gecmis olsun o kadar guzel bir temennidir ki herseyde kullanilabilmektedir. halen hasta olan kisiye soylenebildigi gibi, gecen hafta hasta olup iyilisemis kisiye de "aaa oyle mi hic haberim yoktu, gecmis olsun valla" seklinde de soylenebilir. bir baska avantaji ise, 3. kisileri kapsamasidir. annem hasta diyen kisiye gecmis olsun denebilir. arabayla kaza yaptim ya da atlattim diyen kisiye de kullanilabilir bu temenni.

butun ornekleri vermeyecegim ama gordugunuz ve bildiginiz uzere cok kullanislidir. gelgelelim bi fransiz size gelip " yahu gecen hafta cok hastaydim ama iyilestim allahima bin sukur" dediginde, zink diye kalabilirsiniz. ben sahsen kaldim ordan biliyorum, insan "cabuk iyilesirsin insallah" tipinde bi cumle kuramaz cunku adam iyilesmistir zaten. ben genellikle gecistirme yoluna giderim, ne o nezle mi mi grip mi diye sorular sorarak, "yaa virus var dikkat etmek lazim" diyip isin icinden cikarim. ayni sey 3. kisilerde ve atlatilmis kazalarda daha da zorlasir, o ne diyecegini bilememe anini cok yasamisimdir ve usenmiyorsam hemen gecmis olsun deyimini aciklar "bak bizde oyle bi deyim var ki hem su demek hem bu demek" diye anlattiktan sonra.... hah gecmis olsun diyerek icimi rahatlatirim. bi de ustune sizin aptal dilinizde niye yok der uste cikarim.
  • eskiden dilenmezdi bu, denirdi. bir de bunun dilekleri iletilirdi. son zamanlarda dilenmeye basladi nedense.

(bkz: geçmiş olsun dilemek)
  • aranızdan çıkmadı bir adam
    yolunuza ermedi hiç kafam
    kaçamadım o da benim hatam
    geçmiş olsun şimdi her şey yalan

nakaratı güzel şarkı....
    çok insanın suratına söylenesi....
  • "aranızdan çıkmadı bir adam" derken çok eğlendiren şarkı.
  • dumanın seni kendime sakladım albümünün 12.parçası.

yoruldum sıkıldım
    peşinden koşa koşa
    ben anlamam güzelim
    sen anlat külahıma

yasakmış günahmış
    konuşsun doya doya
    zorlama güzelim
    karışmam aranıza

aranızdan çıkmadı bir adam
    yolunuza ermedi hiç kafam
    kaçamadım o da benim hatam
    geçmiş olsun şimdi her şey yalan

daraldım usandım
    elinden kaça kaça
    ben anlamam güzeli
    uzak dur yakınıma

zararmış ziyanmış
    konuşsun doya doya
    elde mi güzelim
    alıştım acısına
  • biletleri pahali otobus sirketlerinde "bizi tercih ettiginiz icin tesekkur ederiz"le degistirilen, daha ucuz otobus sirketlerindeyse "oh cok sukur bu sefer de kazasiz belasiz varabildik masallah" anlaminda, kolonya esliginde takdim edilen soz.
  • duman'ın yapıp yapabileceği en güzel şarkı.
  • eczacılar için alışkanlık haline gelmiş bir iyi temenni cümlesi ama prezervatif aldıktan sonra da duyunca insanın sorgulayası geliyor. hele de eczacı türbanlıysa.
hesabın var mı? giriş yap