şükela:  tümü | bugün
  • geçmişi özlemek doğaldır fakat sürekli özlemek depresyon sebebidir ve doğal değildir. geçmişi geride bırakıp yaşayacağımız güzel günleri düşünmeliyiz.
  • guzel anıların tekrarlanması için duyulan özlem olup, benden daha yaslıların da 'ah ah nerede eski zamanlar' edebiyatıyla dile getirdikleri duygusal yogunluk olarak tanımladığım durum.
  • anı ve geleceği düşününce..
    yalnızca endişe ya da karmaşa..
    acabalar, belkiler..

ama geçmişin içinde mutlu olunan anlarınız, zaman dilimleriniz var.
    mutlu olacağınızı bilemezsiniz.
    ama mutlu olduğunuz hatıralarınız hep yanınızdadır.
    orada güvendesinizdir..

ha bir de yaşlandığınızın delilidir.
  • bu aralar geçmişe aşırı özlem duyuyorum galiba son 1 ay keşke hiç yaşanmasaydı. bir arkadaşın hayatından çıkınca bir boşluk oluyor . zamanla kapanır diyorsun ama git gide genişliyor. bir ay önceye dönebilsek keşke hiç tartısmadigimiz o olayların yaşanmadığı bir zamana . böyle en yakınında gordugun biri gidince herkes daha uzak geliyor ınsana . içine atiyorsun herseyi o daha çok büyütüyor yaranı. ozluyor insan barışmak için çabaların boşa çıktıktan sonra umutsuzluğa kapiliyor . herşey bitti artık diye dusunup her gün kendi içinde olduruyorsun sevgini. keşke böyle olmasaydı
  • geçmişinden beklentilerini tam olarak karşılamayan bugününde hatırlanarak geleceğine gem vuracak yanlış özlemlerin peşi sıradır. bini bin paradır.
  • özlemenin özüdür. insanın bir şeyin kıymetini kaybettikten sonra anlamasından kaynaklanır. anneniz, babanız hayattaysa kaç defa özlediğinizi dolu dolu söylediniz? kaç defa sevdiğinizi söylediniz gözlerine baka baka? kaç defa haykırdınız sevgilize onu ne çok sevdiğinizi sokağın ortasında? kaç defa sizi bırakıp gitmeden anladınız insanların önemini, içinizde ettiği yeri.
    geçmiş dururken geleceği özleyemez kimse, gelecek ancak beklenir ama geçmiş daima özlenir. yaşanılan acılar özlenmek istemese bile öznelerinden ötürü özlenir. cümlelerin yüklemi yük olur belki omuzlarınıza ama içinizde bir yer özneleri sarar sarmalar. özlemek güzeldir her ne kadar istemesek, bastırmaya çalışsakta. ama özlediğini söyleyebilmek kolay değildir. özledim. demekten çekinmeyin. söyleyin. bazen özlemeseniz bile özlenmek isteyen birisine sırf o mutlu olsun diye özledim demekten çekinmeyin.
  • büyük hatadır. insanın en güzel günleri yaşadığı ana aittir. eğer anınızı yanlış kullanırsanız, yakın ve bir süre sonra uzak geçmişinizi de harcayarak kötü hissedersiniz.
  • mesela şu an bir iki yıl öncesini özlüyorsunuzdur ama muhtemelen bir iki yıl sonra da bugünü özlersiniz. bana hep böyle oluyor.
  • çaresizce yapılandır. insan yapmak istemez ama elinde olmadan yapar durur.