şükela:  tümü | bugün
  • geçmişi özlemek doğaldır fakat sürekli özlemek depresyon sebebidir ve doğal değildir. geçmişi geride bırakıp yaşayacağımız güzel günleri düşünmeliyiz.
  • anı ve geleceği düşününce..
    yalnızca endişe ya da karmaşa..
    acabalar, belkiler..

ama geçmişin içinde mutlu olunan anlarınız, zaman dilimleriniz var.
    mutlu olacağınızı bilemezsiniz.
    ama mutlu olduğunuz hatıralarınız hep yanınızdadır.
    orada güvendesinizdir..

ha bir de yaşlandığınızın delilidir.
  • neredeyse her gece yaptığımdır. sırf bu yüzden gece üçlere dörtlere kadar uyuyamıyorum. uyku düzenim mahvoldu. geçmişe özlem duyuyorum ama daha çok geri dönmek istiyorum. yani şu anki aklımla bilincimle geçmişime ışınlanıp oradan devam etmek istiyorum. belki o zaman yaptığım hataları yapmam ve şu an bazı şeyler için pişmanlık duyuyor olmazdım. her gecem böyle geçiyor neredeyse ama yapacak bir şey yok. her ne kadar bazı şeyleri çok özlesem de tekrar yaşamak istesem de geçti gitti artık. yapabileceğimiz tek şey; şu anki anımızı sanki geçmişcesine yaşayabilmek.
  • şimdiyi yok edebilecek etkiyi barındıran durum.
  • geçmişinden beklentilerini tam olarak karşılamayan bugününde hatırlanarak geleceğine gem vuracak yanlış özlemlerin peşi sıradır. bini bin paradır.
  • özlemenin özüdür. insanın bir şeyin kıymetini kaybettikten sonra anlamasından kaynaklanır. anneniz, babanız hayattaysa kaç defa özlediğinizi dolu dolu söylediniz? kaç defa sevdiğinizi söylediniz gözlerine baka baka? kaç defa haykırdınız sevgilize onu ne çok sevdiğinizi sokağın ortasında? kaç defa sizi bırakıp gitmeden anladınız insanların önemini, içinizde ettiği yeri.
    geçmiş dururken geleceği özleyemez kimse, gelecek ancak beklenir ama geçmiş daima özlenir. yaşanılan acılar özlenmek istemese bile öznelerinden ötürü özlenir. cümlelerin yüklemi yük olur belki omuzlarınıza ama içinizde bir yer özneleri sarar sarmalar. özlemek güzeldir her ne kadar istemesek, bastırmaya çalışsakta. ama özlediğini söyleyebilmek kolay değildir. özledim. demekten çekinmeyin. söyleyin. bazen özlemeseniz bile özlenmek isteyen birisine sırf o mutlu olsun diye özledim demekten çekinmeyin.