şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çocukken insanın üstünün çamur olmasına bile gülüp hehe diye sevinebilecek kadar basit mutluluk anlarının yerini, bugün işe giderken paçanıza sıçrayan çamurun siniri almış.arkadaşlar arasındaki kavgaların konusu sana sakız borcunu vermeyen ali'den, iş yerindeki her sabah fırça atan müdür ali'ye dönmüş.değişim kaçınılmazdır, ama biraz kaçılabilir olmasını ister insan. bugün sokağa çıkıp mahalledeki apartmanların zillerine basıp kaçmak sizi aptal gösterir.oysa dün nefesiniz tükenene kadar koştuğunuz, yanınzdaki mahallenin piçleriyle birbirinize bakıp gülüştüğnüz o akşam üstü yok artık. ne arkadaşlarızın piçliği orda kalmış, ne de ziline basıp kaçtığınızda arkanızdan "eşşek herifler" diye bağıran basma entarili teyze.. akşam olunca annenizin söylene söylene sizi masanın başına oturttuğu ödevlerin yerine sabaha yetişecek projeniz almış.bir de hocanız her yaptığınıza bir kulp bulmasa daha iyi olabilirdi ama..çocukken sadece oyuncak olarak gördüğünüz o tabancalardan çıkan serseri kurşun daha 3 gün önce komşunuzun kızını hastanelik etmiş.herşey sizin kadar küçük değilmiş anlaşılan, zaman aşımına uğradık.
 • anı ya$ayamayan, ya$anılanların guzelligini sonradan farkeden birazda kotumser ki$i aktivitesi. cogu zaman dogal ve gecici bi durumdur.
 • sozlukle ilgili kaygılardan biri.
 • şaşırma duygusunun giderek kaybolması, bmx bisiklet alma hayallerinin yerini ebesinin örekesi beygir gücünde arabaya sahip olma arzularının doldurması bununla birlikte o dönemdeki heyecan ve masumiyetten pek eser kalmadığını farketmek ve en sonunda da geçen zaman ile eksilen hissiyat arasında y=x bağıntısının mevcut olduğunu görüp hüzünlenme durumudur.
 • umutsuzluktur.
 • insanın amına kor afedersiniz. uykularınız kaçar, önceden zevkle yapılan şeylerden zevk almayı bırakın işkence haline gelir. hata üstüne hata yaptırır böyle zamanlar insana. göğsünüze çöken ağırlıktan kurtulmak, nefes almak için dışarı çıkarsınız, aldığınız her nefes daha da acıtır canınızı. sonrasında uykusuz geceler bekler. ve artık konuşmamaktan iki kelimeyi bir araya getiremezsiniz. öyle durup beklersiniz zamanın geçmesini. geçer gibi olur, geçmez.
 • nostalji değildir, aslında muhafazakarlıktır. ne de olsa o da onsekizinci yüzyıl öncesi norm ve değerlere dönüş isteğinin merkezinde yer aldığı bir ideoloji.
 • hemen herkes tarafından yaşanan ama pek aldırış edilmemesi gereken tehlikeli histir. sonu depresyona çıkabilir. şimdi içinde bulunulan ve şikayet edilen, hayıflanılan zaman da ileride bir gün şaşırtıcı biçimde özlemle anılacaktır. hayatın sonuna kadar bu böyle devam edeceğinden olabildiğince erken uyanmak gerekir.
 • (bkz: saudade)
 • normaldir. çünkü çocuk olmak bi insan için olabilecek en güzel şeydir. çünkü genelde ( genelde diyorum çünkü 5-10 yaşında hayatın zorluklarıyla kaşılaşan insanlar da var.) ödev yapmak dışında pek bir sorumluluğu olmaz çocukların. sabahtan akşama kadar oyun oynayabilirler, üstelik o süreç boyunca hiç yorulmazlar. korkusuzdurlar, çünkü onları koruyan anne babaları vardır. kendilerini özel hissederler, yapmak istedikleri her türlü mesleği yapabileceklerini, dünyadaki kötülükleri bitirebileceklerine, fakirleri doyurabilirleceklerine inanırlar.

  sonra büyümeye başlarlar. sorumluluklar artar. 2 sayfa ödevden daha fazlasını yapmaları gerekir artık. kendi parasını kazanmaları, evi geçindirmeleri gerekir. ( daha öğrenciyim o kadar sorumluluğum yok belki ama ilerde nasıl olucağını biliyorum, çocukken bunlar umrunda olmaz insanın) eskiden yorulmazken, bakkala gitmeye üşenir olurlar. artık korkmaya başlarlar bazı şeylerden. kapalı alanda kalmaktan,terkedilmekten, yalnızlıktan, hayata atılmaktan korkarlar. anne babalarının kendilerini herşeyden koruyamayacaklarını anlarlar. onlarında normal, sıradan insanlar olduklarını görürler, tıpkı kendileri gibi. artık tek başına dünyayı kurtaramayacaklarını bilirler. sürüdeki sıradan bir insan olduklarını anlarlar. bu nedenle insanlar geçmişe özlem duyarlar ve herşeyin kötüye gittiğin düşünürler.

  sizde böyle düşünmeye başladıysanız eğer, arayın sevdiğiniz insanları 2 duble bişey için, muabbet edin. sizi bi süre idare eder.